g

به عمل بيرون آوردن يک دندان از داخل دهان، کشيدن دندان گفته مي‌شود. علت‌هاي متعددي براي کشيدن يک دندان وجود دارد که مهم‌ترين آن پوسيدگي دندان است. اگر شدت تخريب ساختار دندان در اثر پوسيدگي به حدي باشد که ديگر امکان ترميم آن وجود نداشته باشد، بايد آن دندان کشيده شود. دندان‌های عقل که به حالت نهفته باقی مانده یا برای ساير دندان‌ها مشکلاتي ایجاد کرده است نیز معمولاً کشیده می‌شوند. همچنین برای ایجاد فضای کافی جهت درمان ارتودنسی ممکن است لازم باشد که بعضی از دندان‌های دائمی فرد کشیده شود. چنانچه فضای کافی در قوس دندانی وجود نداشته باشد،طی مراحل کشیدن دندان به احتمال زیاد ضرورت خواهد یافت. به هم فشردگی یا ازدحام گاهی آن‌قدر شدید است که تمام دندان‌ها در قوس جا نمی‌شوند و بنابراین دندان کشیدن ضرروت بیشتری می‌یابد. به علاوه گاهی علی‌رغم آن که به کمک ارتودنسی امکان جای دادن و مرتب کردن تمام دندان‌ها در قوس دندانی وجود دارد، اما احتمال دارد نگه داشتن تمام دندان‌ها به پایداری دندان‌ها، بافت لثه یا زیبایی دندان‌ها یا بافت نرم آسیب ‌بزند؛ برای مثال در صورت  جلو بودن دندان‌های پیشین و حالت قیفی داشتن دندان‌های پیشین، بیشتر رو به جلو راندن آنها برای جای گرفتن در فضای تنگ موجود تنها بدشکلی را شدیدتر خواهد کرد و نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی وجود دارد . ضمناً این موضوع اثبات شده است که بیش از حد رو به جلو راندن دندان‌ها احتمال بازگشت به حالت اولیه را افزایش خواهد داد و در نهایت نتیجه‌ای ناخوشایند و نازیبا به دست خواهد آمد.

ما در مرکز دکتر اسماعیلی‌‌منش، فضایی کاملاً راحت و آسوده را برای شما فراهم کرده‌ایم. سعی ما بر آن است که عمل کشیدن دندان را با کمترین درد، خونریزی و تورم برای شما انجام دهیم.

ما در مرکز خود ممکن است عمل کشیدن دندان را فقط برای دندان‌هایی که کاملاً تخریب شده‌اند و هیچ روش درمانی دیگری برای آنها مؤثر نخواهد بود، توصیه کنیم.

جهت انجام مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر برای نحوه و مراحل انجام کشیدن دندان و رزرو نوبت می‌توانید  از طریق شماره‌های 22027998-02122019792-021 با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا يک دندان باید کشیده شود؟


گاهی اوقات یک دندان به قدری آسیب دیده است که دیگر نمی‌توان آن را ترمیم یا بازسازی کرد. در چنین مواردی باید دندان آسیب‌دیده کشیده شود. دندانی که خیلی لق شده باشد هم در صورتی که نتوان آن را حفظ کرد باید کشیده شود، حتی اگر نیاز به جراحی جایگزینی استخوان (پیوند استخوان) داشته باشد.

برخی دیگر از دلایلی که کشیدن یک دندان را لازم می‌سازد، عبارتند از:

 • بعضی از افرادی که تعداد دندان‌های آنها بیش از حد طبیعی است و از در آمدن و رشد دندان‌های دیگر جلوگیری می‌کند.
 • دندان‌های شیری در کودکان که به موقع نمی‌افتد و مانع از در آمدن دندان‌های دائمی می‌شود.
 • در افرادی که قصد انجام درمان ارتودنسی دارند، ممکن است لازم باشد که بعضی از دندان‌ها کشیده شود تا فضای کافی برای جابه‌جایی دندان‌های دیگر به سمت جایگاه درستشان فراهم شود.
 • افرادی که داروهای شیمیایی برای معالجه سرطان دریافت می‌کنند، ممکن است به عفونت دندان دچار شوند، زیرا این داروها سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند. دندان‌هایی که به این علت عفونت می‌کنند باید کشیده شوند.
 • دندان‌های عقل یا همان دندان‌های آسیاب سوم نیز اغلب باید قبل یا بعد از در آمدن از لثه، کشیده شوند. این دندان‌ها معمولاً در اواخر دوره نوجوانی یا اوایل دهه 20 سالگی در می‌آیند. اگر دندان عقل پوسیده باشد، باید حتماً کشیده شود تا باعث درد یا تشکیل کیست یا عفونت نشود. این دندان‌ها غالباً به حالت نهفته در فک باقی می‌مانند و از لثه خارج نمی‌شوند که در این حالت به آنها دندان عقل نهفته گفته می‌شود. دندان عقل نهفته می‌تواند باعث تحریک لثه و ایجاد درد و ورم در دهان شود. در این صورت باید حتماً کشیده شود. اگر لازم باشد که هر چهار دندان عقل شما کشیده شود، معمولاً این کار به صورت همزمان در یک جلسه انجام می‌شود.

کاندیداهای عمل کشیدن دندان


کشیدن دندان معمولاً در جوانان و بزرگسالان به منظور حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها انجام می‌گیرد.

انواع کشیدن دندان


کشیدن ساده دندان

untitled

کشیدن ساده برای دندان‌هایی انجام می‌شود که به راحتی در داخل دهان قابل مشاهده باشد. این عمل معمولاً تحت شرایط بی‌حسی موضعی و تنها با استفاده از ابزارهای ساده‌ای برای گرفتن قسمت قابل مشاهده دندان و بیرون کشیدن آن انجام می‌گیرد.

عمل جراحی کشیدن دندان

g2

برای کشیدن دندان‌هایی که به راحتی در داخل دهان دیده نمی‌شوند یا از زیر خط لثه شکسته شده یا به‌طور کامل از لثه خارج نشده‌اند، باید از روش جراحی استفاده کرد. عمل جراحی کشیدن دندان غالباً نیاز به برش لثه و بافت‌های نرم اطراف دندان دارد.

مراحل عمل کشیدن دندان در مرکز ما


g3

الف) بی‌حس کردن دندان: در مرحله اول باید دندانپزشک دندان شما و استخوان و بافت لثه اطراف آن را بی‌حس نماید.

ب) کشیدن دندان: در طی فرایند کشیدن دندان باید هم جای دندان تا حدی گشاد شود و هم خود دندان از لیگامنت‌ها و بافت‌های حمایت کننده از آن جدا شود.

g4

ج) بستن جای بریدگی: هنگامی که دندان آسیب‌دیده کشیده شد، دندانپزشک بریدگی جای آن را می‌بندد. این کار معمولاً طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 • خارج کردن بافت‌های عفونی و آسیب‌دیده از طریق تراشیدن جداره ساکت دندان
 • فشار دادن جای دندان با انگشت جهت فشرده کردن بافت‌های زخمی
 • حذف و صاف کردن لبه‌های تیز استخوان
 • معاینه جای دندان کشیده شده جهت بررسی علائم آسیب‌دیدگی سینوس‌ها (در صورتی که دندان‌های بالا و عقب کشیده شده باشد)
 • شستشوی جای دندان برای حذف تکه‌های استخوان یا خرده‌های دندان که در داخل حفره جای دندان باقی مانده است.

د) ترخیص شما در پایان عمل کشیدن دندان

وقتی که کار کشیدن دندان شما به پایان رسید، چند کار مختصر دیگر وجود دارد که دندانپزشک باید انجام دهد:

 • کنترل خونریزی دندان
 • کاهش تورم
 • ارائه دستورات و توصیه‌های بعد از عمل

تسکین درد در حین عمل کشیدن دندان در مرکز ما

اين روزها ديگر هيچ دليلي وجود ندارد که بيمار در زمان انجام عمل‌هاي دندانپزشکي از جمله عمل کشيدن دندان، درد و ناراحتي احساس کند. داروهاي بي‌حسي موضعي که در حال حاضر ما در کلينيک خود استفاده مي‌کنيم، به ويژه انواع جديدتري مانند آرتيکان که همين چند سال پيش عرضه شده است، قوي‌تر و بهتر از همه داروهاي بی‌حسي قبلي هستند. اين داروهاي بي‌حسي جديد تا عمق بيشتري نفوذ مي‌کنند و دوام بيشتري هم دارند. بنابراين بيمار در زمان کار کردن دندانپزشک هيچ گونه دردي حس نخواهد کرد.

عوارض ناشي از کشيدن دندان


 1. عفونت
 2. خونريزي طولاني
 3. تورم
 4. نمايان شدن سينوس‌ها و ارتباط آنها به داخل دهان
 5. آسيب‌ديدگي عصب
 6. فرو رفتن دندان يا قسمتي ازآن به داخل سينوس فک بالا (فقط در مورد دندان‌هاي بالايي)
 7. عارضه dry socket

مراقبت‌هاي بعد از عمل


در اينجا چند نکته مهم ارائه مي‌شود که رعايت آنها مي‌تواند دوره بهبودي بعد از عمل کشيدن دندان را براي ما راحت‌تر و سريع‌تر کند:

 • از هر کاري که ممکن است باعث ممانعت از بهبودي طبيعي شما شود، خودداري کنيد.
 • سيگار نکشيد و دهان خود را با فشار نشوييد.
 • از خوردن مايعات با ني تا 24 ساعت بعد از کشيدن دندان خودداري کنيد.
 • دستورات غذايي که دندانپزشک برايتان توصيه مي‌کند را رعايت کنيد.

به خاطر داشته باشيد که از انجام هر کاري که مي‌تواند بهبودي شما را به تأخير بيندازد، خودداري کنيد. معمولاً بهتر است تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان، سیگار نکشید، دهان خود را با فشار نشویید و از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید. چراکه این کارها می‌تواند باعث کنده شدن لخته خون از جای دندان کشیده شده و تأخیر در بهبودی آن شود. بعد از کشیدن دندان سعی کنید تا چند روز در صورتی که لازم است دهان خود را بشویید، حتماً با ملایمت و آرامی این کار را انجام دهید و بعد از آن جهت جلوگیری از درد و ورم دندان، یک حوله سرد یا یک بسته یخ روی آن بگذارید. در صورتي که جاي دندان شما ورم کرد، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگيريد. در مورد مصرف داروهای مسکن برای کاهش درد دندان نيز با دندانپزشک مشورت کنید. شما می‌توانید سایر دندان‌های خود را طبق معمول همیشه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، اما دندان‌هایی که در کنار جاي دندان کشیده شده قرار دارند را با ملایمت تمیز کنید.

به خاطر داشته باشيد که امروزه عمل کشيدن دندان با استفاده از روش‌هاي نوين و راحتي انجام مي‌شود و دستورات و مراقبتهای بعد از کشیدن دندان که توسط دندانپزشک در اختيار شما قرار مي‌گيرد، با هدف راحتي و آسودگي بيشتر شما در نظر گرفته شده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست