کامپوزیت و باندینگ دندان چیست؟ (ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان)،مزایا و هزینه

کامپوزیت و باندینگ دندان چیست؟ (ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان)،مزایا و هزینه

باندینگ دندان که با کامپوزیت‌های دندان صورت می‌گیرد، یک نوع ترمیم همرنگ دندان است که با استفاده از چسب مخصوص بر روی دندان‌ها قرار گرفته و با نور مخصوص در محل محکم می‌شود. دلیل استفاده از اصطلاح باندینگ دندان برای این روش این است که این ترمیم بر روی دندان محکم می‌شود.با تقبل هزینه کامپوزیت ونیر ،  کامپوزیت دندان معمولاً برای اهداف زیبایی و برای بهبود ظاهر یک دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باندینگ دندان یک روش درمان زیبایی است که برای ترمیم یا بهبود ظاهر دندان‌های آسیب‌دیده به خاطر تراشیدگی، پوسیدگی، شکستگی، یا تغییر رنگ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در حالت ایده‌آل می‌تواند اشکالات ظاهری دندان را پنهان کرده و در بین ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی طبقه‌بندی شود. امروزه با استفاده از مواد مختلف، اصلاحات ظاهری مورد نیاز در باندینگ انجام شده و پس از این کار تقریباً ظاهر باندینگ و ساختار آن از سایر دندان‌های طبیعی بیمار غیرقابل تشخیص خواهد بود.

موارد استفاده از باندینگ کامپوزیت دندان


 از باندینگ کامپوزیت دندان می‌تواند برای رفع مشکلات زیر استفاده کرد:

  • ترمیم پوسیدگی دندان (در این حالت از رزین‌های کامپوزیت برای پر کردن کرم‌خوردگی دندان استفاده می‌شود)

ترمیم پوسیدگی دندان

  • ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی دندان

ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی دندان

  • ترمیم مشکلات مربوط به تغییر رنگ دندان‌ها

ترمیم مشکلات مربوط به تغییر رنگ دندان‌ها

  • بستن فاصله و شکاف بین دندان‌ها

بستن فاصله و شکاف بین دندان‌ها

  • بلندتر کردن طول دندان

بلندتر کردن طول دندان

  • تغییر ظاهر دندان‌ها

تغییر ظاهر دندان‌ها

  • به عنوان یک روش دندانپزشکی زیبایی جایگزین برای پرکردگی دندان

به عنوان یک روش دندانپزشکی زیبایی جایگزین برای پرکردگی دندان-

  • برای حفاظت از بخش‌های خاص ریشه دندان که به خاطر عقب‌رفتگی و تحلیل لثه در معرض محیط خارجی قرار گرفته‌اند.

برای حفاظت از بخش‌های خاص ریشه دندان که به خاطر عقب‌رفتگی و تحلیل لثه در معرض محیط خارجی قرار گرفته‌اند

روش درمان از طریق باندینگ دندان


 جلسه مشاوره

در جلسه مشاوره با دندان‌پزشک، مشکلات دندان که رفع آن‌ها از طریق باندینگ کامپوزیت دندان امکان‌پذیر است، مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این جلسه دندان‌پزشک دندان‌های بیمار را به‌طور کامل معاینه کرده و ممکن است از عکس رادیولوژی برای بررسی وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها استفاده کند. در طول جلسه مشاوره، دندان‌پزشک درباره مناسب بودن باندینگ برای درمان مشکلات زیبایی مثل پوسیدگی، تراشیدگی، ترک‌خوردگی، فاصله بین دندان‌ها و تغییر رنگ آن‌ها با شما صحبت خواهد کرد. علاوه بر این از طریق باندینگ می‌توان مشکل کوتاه بودن دندان‌ها و سایر مشکلات مانند آن را نیز درمان کرد. به هر حال در صورتی که آسیب وارد شده به دندان‌های شما شدیدتر باشد، دندان‌پزشک احتمالاً به شما توصیه می‌کند از سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان برای دستیابی به نتایج بلندمدت در این رابطه استفاده کنید.

به خاطر محدودیت‌های خاص کامپوزیت دندان، برخی دندان‌پزشکان ممکن است این روش را به عنوان یک درمان مناسب برای ایجاد تغییرات زیبایی محدود به منظور اصلاح موقت مشکلات ظاهری و نیز اصلاح دندان‌هایی در نظر بگیرند که فشار وارد شده به آن‌ها در نتیجه جویدن غذا کم است (برای مثال دندان‌های جلوی دهان). به این ترتیب دندان‌پزشک می‌تواند اطلاعات لازم را درباره مناسب بودن این درمان برای رفع مشکلات موجود در اختیار شما قرار دهد.

باندینگ کامپوزیت دندان چگونه انجام می‌شود؟

باندینگ کامپوزیت دندان نیازی به آماده‌سازی دندان‌ها نداشته یا مقدار آماده‌سازی دندان‌ها به این منظور ناچیز است. به همین خاطر مگر در مواردی که از کامپوزیت برای پر کردن پوسیدگی دندان استفاده می‌شود، اغلب نیازی به استفاده از مواد بی‌حسی به این منظور نیست. به این ترتیب دندان‌پزشک رنگ دندان‌های شما را بررسی کرده و به دقت کامپوزیت‌های همرنگ دندان برای ترمیم انتخاب می‌نماید.

باندینگ کامپوزیت دندان چگونه انجام می‌شود؟-

امروزه دو نوع مختلف باندینگ دندان وجود دارد که عبارت از باندینگ کامپوزیت مستقیم و باندینگ کامپوزیت چسبنده است. این دو نوع باندینگ در ادامه توضیح داده شده‌اند.

۱٫ باندینگ کامپوزیت مستقیم- باندینگ کامپوزیت مستقیم فرآیندی است که در آن دندان‌پزشک از کامپوزیت‌های به رنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌ها) در مطب خود برای پر کردن پوسیدگی، ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی، پوشاندن فاصله بین دندان‌ها و نیز ترمیم لبه‌های دچار خوردگی دندان‌ها استفاده می‌کند. در این حالت مواد کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و با حداقل سطح تهاجم، طرح لبخند بیمار اصلاح می‌شود. در اصطلاح تخصصی به این روش ترمیم باندینگ مستقیم دندان گفته می‌شود، ولی در اکثر موارد به آن به اختصار باندینگ می‌گویند.

باندینگ کامپوزیت مستقیم

۲٫  باندینگ کامپوزیت چسبنده- این نوع باندینگ نقطه مقابل کامپوزیت مستقیم است. به این ترتیب در این حالت ترمیم دندان به یک دندان متصل می‌شود. این روش معمولاً برای اهداف زیبایی به همراه روش‌های روکش دندان، لامینت دندان، بریج، و اینله و آنله مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این منظور پس از اینکه دندان‌پزشک رنگ مناسب باندینگ را با توجه به رنگ دندان‌های شما مشخص کرد، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی زبر می‌کند. پس از اینکه این ماده زبر کننده از روی دندان‌ها پاک شد، محلول رزین کامپوزیت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. به این ترتیب رزین قرار گرفته بر روی دندان حالت داده شده و به شکل دلخواه در خواهد آمد. در ادامه این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت شده و این فرآیند تا زمانی تکرار می‌شود که پرکردگی یا ونیر کامپوزیت ظاهر نهایی دلخواه را پیدا کند. دندان‌پزشک در ادامه این مواد را صیقل می‌زند تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ها کاملاً هماهنگ باشد.

باندینگ کامپوزیت چسبنده

باندینگ یک دندان به‌طور عادی در طول یک جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای در مطب دندان‌پزشک انجام می‌شود. این شرایط در حالی است که باندینگ چند دندان به مدت درمان طولانی‌تر نیاز داشته و ممکن است برای آن چند جلسه درمان بر روی بیمار انجام شود. طول مدت دوام و ماندگاری باندینگ دندان معمولاً ۵ تا ۱۰ سال است و احتمالاً پس از این مدت لازم است باندینگ کامپوزیت بر روی دندان ترمیم شده یا جایگزین گردد.

مزایا و معایب باندینگ کامپوزیت دندان


 مزایا- باندینگ دندان یکی از رایج‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی است. این درمان (مگر در مواردی که باندینگ بر روی چند دندان انجام می‌شود) معمولاً در طول یک جلسه ملاقات با دندان‌پزشک کامل می‌گردد. یکی از مزایای دیگر کامپوزیت دندان در مقایسه با ونیر و روکش دندان، عدم نیاز به برداشتن مینای دندان برای ترمیم است. علاوه بر این اکثر درمان‌های باندینگ دندان نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی برای بیمار ندارند.

معایب- مواد کامپوزیت مورد استفاده در باندینگ دندان دارای قدرت کافی مشابه دندان‌های طبیعی نیستند و به همین خاطر جویدن ناخن یا گاز گرفتن اجسام سخت می‌تواند باعث ایجاد تراشیدگی در آن‌ها شود. به این ترتیب کامپوزیت دندان فقط برای چند سال دوام و ماندگاری دارد و قدرت آن به میزان سایر روش‌های ترمیم دندان همچون روکش، ونیر، یا پرکردگی دندان نیست. علاوه بر این باندینگ کامپوزیت به میزان روکش دندان ضد لک نمی‌باشد.

مراقبت از باندینگ کامپوزیت دندان


 دندان‌هایی که باندینگ کامپوزیت برای آن‌ها استفاده شده نیازمند مراقبت‌های مشابه دندان‌های عادی هستند. به این منظور لازم است عادت‌های مناسب در ارتباط با رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها توسط فرد به‌طور دقیق رعایت شود. به همین خاطر معمولاً به افراد توصیه می‌شود حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک زده و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنند. معاینات منظم دندان‌پزشک نیز می‌تواند اطمینان لازم را درباره تمیز و سالم باقی ماندن دندان‌ها و حفظ ظاهر زیبایی طرح لبخند در اختیار بیمار قرار دهد. به خاطر اینکه مواد مورد استفاده در باندینگ به تدریج دچار تراشیدگی می‌شوند، بهتر است بیمار از جویدن اجسام سخت که می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به باندینگ کامپوزیت دندان شود، خودداری نماید. برای مثال در این رابطه لازم است از جویدن ناخن، جویدن مداد، یخ یا سایر اجسام سخت خودداری گردد. به این ترتیب در صورتی که متوجه شدید احساس دندان‌های شما متفاوت از زمانی است که در ابتدا از باندینگ دندان استفاده کرده‌اید، احتمالاً باندینگ دندان دچار تراشیدگی شده است. در صورت ایجاد این شرایط لازم است با دندان‌پزشک معالج صحبت و مشورت شود.

هزینه کامپوزیت دندان


 هزینه کامپوزیت دندان با توجه به شرایط خاص دندان، تعداد دندان‌های ترمیم شده، درمان‌های اضافی انجام شده به همراه باندینگ کامپوزیت، و دندان‌پزشک متخصص که فرآیند درمان را بر روی شما انجام می‌دهد، متفاوت می‌باشد. با توجه به اینکه ممکن است موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه بخشی از هزینه درمان کامپوزیت دندان را پوشش دهد، لازم است قبل از شروع درمان با کارشناسان بیمه در این رابطه صحبت شده و اطلاعات لازم دریافت شود.