کاشت ایمپلنت دندانی سرامیکی زیرکونیا (زیرکونیوم): مزایا، هزینه

کاشت ایمپلنت دندانی سرامیکی زیرکونیا (زیرکونیوم)

طی دهه‌های اخیر مواد و عناصر جدید زیادی در دندانپزشکی زیبایی کاربرد پیدا کرده‌اند که این موضوع به خاطر به اثبات رسیدن زیبایی و استحکام این مواد است. امروزه علاوه بر روکش‌ها و پایه‌های ایمپلنت تمام سرامیکی، از بدنه‌های اصلی ایمپلنت که به صورت یک‌تکه و از جنس زیرکونیوم زیست-سازگار طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود. ایمپلنت دندانی زیرکونیوم دارای بیشترین حد کارایی و زیبایی طبیعی هستند و سلامت دهان را حفظ می‌کنند.

مزایا ایمپلنت دندانی سرامیکی زیرکونیا


برخی از مزایای ایمپلنت دندانی زیرکونیوم عبارت‌اند از:

زیست-سازگاری و پیوستگی ایمپلنت و استخوان

ایمپلنت سرامیکی دندان زیرکونیا از عنصر زیرکونیوم ساخته شده‌، یک ماده سرامیکی ساخته شده بر پایه عنصر زیرکونیوم که کاملاً زیست-سازگار است و از این رو به راحتی با استخوان پیوستگی پیدا می‌کند. طی تحقیقاتی که انجام شده است، ایمپلنت دندان سرامیکی زیرکونیوم به راحتی با استخوان اتصال پیدا کرده‌ و هیچ‌گونه علائم التهاب و پس زدن جسم خارجی در استخوان و لثه دیده نشده است. سایر دانشمندان نیز گزارش داده‌اند که زیرکونیوم یک عنصر بسیار ایده‌آل برای استفاده در ایمپلنت‌های دندانی است.

بدون آلرژی

ایمپلنت‌ بدون فلز زیرکونیا هیپوآلرژیک (ضدحساسیت) هستند و این موضوع در مورد ایمپلنت‌های فلزی صدق نمی‌کند. شاید از این موضوع تعجب کنید، اما حساسیت به ایمپلنت‌های تیتانیومی ممکن است سال‌ها پس از جراحی کاشت ایمپلنت بروز کند و شخص در اطراف ایمپلنت کاشته شده احساس خارش داشته و این محل ملتهب و متورم شود. این موضوع می‌تواند به راحتی موجب تحلیل رفتن استخوان شده و احتمالاً درمان ایمپلنت با شکست مواجه شود. امروزه تعداد افرادی که به آلرژی، حساسیت‌های پوستی و سیستم ایمنی حساس دچار هستند، رو به افزایش است. تحت این شرایط، استفاده از ایمپلنت‌های فلزی به طور جدی باید مورد بررسی قرار گیرد، خصوصاً که خارج کردن ایمپلنت تیتانیومی از داخل فک، عمل آسان و ساده‌ای نیست. قبل از انتخاب روش کاشت ایمپلنت دندانی، حتماً تست مخصوص حساسیت را انجم دهید. تست آلرژی، یک روش نوآورانه برای بررسی حساسیت‌ها و آلرژی بدن به فلزات است.

زیبایی

یکی مشکلات اساسی در مورد ایمپلنت‌های تیتانیومی، زیبایی آن‌ها است. بیمارانی که لثه‌های کوچکی دارند که بافت آن شفاف است، با افرادی که مستعد ابتلا به تحلیل لثه هستند (مانند بسیاری از افراد مسن) ممکن است با کاشت ایمپلنت، لثه‌های خاکستری رنگی پیدا کنند که این رنگ خاکستری دورتادور روکش سفیدرنگ دندان را احاطه کرده است. از آنجایی که ایمپلنت زیرکونیوم، سفیدرنگ است، بسیار طبیعی‌تر و زیباتر است. رنگ سفیدرنگی بسیار ایده‌آل برای پایه‌ی ایمپلنت است که مشابه با رنگ طبیعی دندان است و ظاهر غیرطبیعی ایجاد نمی‌کند.  روش کاشت ایمپلنت زیرکونیوم شامل دو مرحله‌ی کشیدن دندان و جایگذاری سریع ایمپلنت زیرکونیوم می‌شود. بعد از بهبودی کامل لثه و جوش خوردن ایمپلنت در فک، روکش‌های سرامیکی روی پایه‌ی ایمپلنت قرار داده می‌شوند و نتایج نهایی، لبخندی بسیار زیبا و طبیعی خواهد بود.

مقاوم در برابر خوردگی

زیرکونیوم یک ماده زیست-سازگار است که در برابر خوردگی با مواد شیمیایی مقاوم است و گرما و الکتریسیته را از خود عبور نمی‌دهد. این ماده به عنوان یک ماده‌ی زیست سازگار، هرگز موجب تحریک واکنش‌های شیمیایی نمی‌شود، به نواحی دیگر در بدن منتقل نمی‌شود (جابه‌جا نمی‌شود) و در حفظ سلامت دهان هیچ اختلالی ایجاد نمی‌کند. اما تیتانیوم داستان دیگری دارد. به لحاظ علمی ثابت شده است که فلز تیتانیوم در محیط مرطوب خورده می‌شود، خصوصاً اگر بیش از یک فلز دیگر در نزدیکی تیتانیوم وجود داشته باشد (مانند پرکردگی با آمالگام، روکش‌های فلزی، بریج یا لمینت طلا) واکنش‌های شیمیایی با فلز تیتانیوم سریع‌تر صورت می‌گیرد. همچنین فلز تیتانیوم در برخورد با فلوراید خورده می‌شود که در مواد شوینده دهان، خمیردندان و حتی آب آشامیدنی برخی کشورها موجود است. فلوراید عملاً به سطح فلز تیتانیوم حمله می‌کند و آن را از بین می‌برد.

نارسانایی

این موضوع که زیرکونیا، الکتریسیته را از خود عبور نمی‌دهد، مزیت بسیار بزرگی است. احتمال رشد باکتری‌ها در سطح زیرکونیا به خاطر نارسانا بودن آن بسیار کمتر است و بنابراین محیط دهان بستر بسیار بهتری برای سلامتی دارد و احتمال بروز بیماری‌های لثه کمتر است.

استحکام

موفقیت بلندمدت درمان با ایمپلنت زیرکونیا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای این سیستم نوآورانه است. این ایمپلنت‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که فشارهای بسیار قوی را تحمل کنند و از ین جهت به بهترین شکل ممکن ساختار دندان طبیعی را شبیه‌سازی می‌کنند. این ایمپلنت‌ها در رنگ‌های متنوع و ترکیبات مختلف در دسترس هستند. زیرکونیا به خاطر دوام و استحکام بالایی که دارد معروف و شناخته شده است و تحت فشار‌های زیاد نیز انعطاف‌پذیر نیست که این موضوع، موجب می‌شود این ماده برای کاربردهای دندانپزشکی بسیار مناسب باشد.

طراحی یک‌تکه


ایمپلنت‌های تیتانیومی معمول دارای دو بخش فلزی هستند ( پایه ایمپلنت که در فک قرار داده می‌شود و کلاهک سر پایه که روی پایه و بالاتر از سطح خط لثه‌ای قرار می‌گیرد) که به صورت پیچی در هم فیکس می‌شوند. زمانی که شخص چیزی می‌جود و این دو قطعه تحت فشار‌های قوی قرار می‌گیرند ممکن است حرکت بسیار کوچکی بین آن دو به وجود بیاید و فضای گرم و محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد شود. در این حالت باکتری‌ها مواد سمی تولید می‌کنند بافت اطراف ایمپلنت ملتهب می‌شود و این موضوع نهایتاً می‌تواند به تحلیل استخوان و شکست درمان ایمپلنت منجر شود.

جراحی یک مرحله‌ای

ایمپلنت‌های زیرکونیا به نحوی طراحی شده‌اند که باید بلافاصله بعد از کشیدن دندان، در فک قرار داده شوند. انجام دادن تمامی مراحل کشیدن و کاشت دندان در یک مرحله موجب کاهش زمان درمان و افزایش راحتی بیمار می‌شود. از سوی دیگر اگر عفونتی در جای دندان کشیده شده نباشد و بافت استخوانی کافی در دسترس باشد، در همان زمان کشیدن دندان، ایمپلنت قرار داده می‌شود و بنابراین نیازی به انجام جراحی و ایجاد برش در لثه برای کاشت ایمپلنت نخواهد بود.

راحتی

به‌طورکلی، روند کاشت ایمپلنت‌های زیرکونیا برای بیماران راحت‌تر است اما از سوی دیگر به خاطر قابلیت زیست سازگاری و استحکام بالا این ایمپلنت‌ها برای بیمار بسیار راحت‌تر و بادوام‌تر هستند. با انجام درمان ایمپلنت با مواد زیرکونیا احتمال موفقیت بلندمدت درمان بسیار زیاد است.

هزینه


هزینه ایمپلنت‌های سرامیکی زیرکونیا به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله، مواد استفاده شده در ترکیب ایمپلنت دندانی، تجربه و مهارت دندانپزشک شما و محل و موقعیت کلینیک دندانپزشکی. ایمپلنت‌های زیرکونیا احتمالاً گران‌تر از ایمپلنت‌های تیتانیوم هستند چرا که قیمت این مواد از سوی تولیدکنندگان آن‌ها بالاتر است.