پیوند و بازسازی استخوان تحلیل رفته دندان

z

جراحی پیوند استخوان، به فرآیند بازسازی و یا جایگزین کردن بخشی از فک که با تحلیل استخوان دندان یا فک نیاز به ترمیم دارند ، با استفاده از مواد شبه ‌استخوان یا استخوان به منظور حمایت ایمپلنت‌های دندانی و سایر ترمیم‌های دندانی گفته می‌شود. روش های پیوند استخوان دندان از نظر پیچیدگی تنوع گسترده‌ای دارند، از مکمل‌سازی استخوان مجاور یک ایمپلنت گرفته تا ایجاد تغییرات قابل توجهی در شکل و اندازه ریج دندان.

دندانپزشکان ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش، قادر به پیوند و رشد استخوان در محل مورد نیاز بوده و با این کار امکان نشاندن ایمپلنت در مکان مناسب و نیز بازگرداندن عملکرد و زیبایی دهان را فراهم می‌سازند. نتایج هر بیمار ممکن است متفاوت باشد، اما متخصصان دندانپزشکی ما به منظور رسیدن به بهترین نتیجه، تاریخچه کامل پزشکی شما را مورد بررسی قرار داده و بهترین برنامه درمانی را برای شما معین می‌کنند.

جهت بهره‌مندی از مشاوره تخصصی و دریافت اطلاعات کامل در مورد فواید و خطرات پیوند استخوان و تصمیم‌گیری برای انجام آن می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید.

دلایل پیوند استخوان چیست؟


z1

برخی از افراد به اندازه کافی استخوان دندان سالم و طبیعی ندارند. در این گونه افراد پیوند استخوان برای نجات یک دندان یا حمایت از ایمپلنت‌های دندانی انجام می‌شود. کمبود استخوان سالم و طبیعی می‌تواند ناشی از:

 • بیماری لثه 
 • نقص تکاملی دندان
 • استفاده بلند مدت از دندان مصنوعی
 • وارد شدن ضربه شدید و یا تروما بهصورت
 • وجود فضاهای خالی در دهان بعد از کشیدن دندان باشد.

برای بازسازی استخوان، بازگرداندن خط فک و لبخند به حالت طبیعی و فراهم ساختن یک پایه قوی و محکم برای حمایت از ایمپلنت دندان، از چندین تکنیک مختلف استفاده می‌شود.

متداول‌ترین مواد پیوند استخوان کدامند؟


 • آلوگرافت از استخوان پیوندی از یک فرد متوفی یا جسدی که تمیز شده و در بانک پیوند بافت ذخیره شده است، به دست می‌آید. استخوان آلوگرافت، موادی است که از یک عضو پیوندی گرفته شده و برای اطمینان از ایمنی و بهبود ویژگی‌های دستکاری آن، مورد پردازش قرار گرفته است. مزیت استفاده از استخوان آلوگرافت این است که به راحتی در دسترس بوده و نیازی به جراحی دوم ندارد. طی آزمایشات بالینی برای استخوان آلوگرافت، شواهد مثبت و قطعی به دست آمده و دارای نتایج ایمنی عالی می‌باشد.
 • اتوگرافت از یک استخوان در داخل بدن مانند دنده‌ها، باسن، لگن یا مچ دست بدست می‌آید. نوع پیوندی که استفاده می‌شود، بستگی به نوع آسیبی دارد که باید ترمیم گردد. مزیت آن این است که برای به دست آوردن استخوان هیچ عمل جراحی اضافی مورد نیاز نیست. همچنین خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد و ایجاد یک برش اضافی و یا عمل جراحی دیگری لازم نیست. این نوع گرافت بسیار خوب است، زیرا حاوی سلول‌های خود بیمار است و حامل هیچ‌ گونه خطر انتقال بیماری نمی‌باشد.
 • زنوگرافت به‌طور کلی فقط از مواد معدنی استخوان طبیعی تشکیل شده است که استریلیزه شده و تمام مواد آلی آن حذف شده است. امروزه استفاده از استخوان گاو به عنوان ماده پیوندی در اکثر جراحی‌های دهان به امری عادی تبدیل شده است و سالهاست که به عنوان یک تکنیک اثبات شده و مطمئن شناخته شده است.

انواع روش‌های پیوند استخوان برای ایمپلنت دندانی


untitled

اگر چه گاهی لازم است که گرافت استخوان اتوژن عمده، جایی برای ایمپلنت‌های دندانی ایجاد کند، شایع‌ترین پیوند استخوان مورد نیاز با یک یا ترکیبی از سه روش سرپایی ساده زیر انجام می‌شود.

 • حفظ ریج آلوئول و یا " پیوند ساکِت "
 • پیوند اتوژن راموس / چانه یا " پیوند بلوک استخوان "
 • پیوند Subantral یا " سینوس لیفت "

حفظ ریج آلوئول و یا " پیوند ساکِت "

z3

پس از کشیدن دندان یک حفره بر جا می‌ماند که با یک پوسته استخوان آلوئول (استخوان حمایت کننده دندان) احاطه شده است. تنها کاربرد این استخوان در بدن انسان این است که از دندان حمایت می‌کند. در نتیجه زمانی که دندان از دست می‌رود، بدن به سرعت شروع به جذب دوباره استخوان می‌کند، مگر اینکه بلافاصله با یک دندان دیگر، ایمپلنت و یا در این مورد یک " پیوند ساکِت "پر شود.

متاسفانه، اغلب اوقات کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان غیرممکن است. این موضوع می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. اما اغلب به دلیل وجود عفونت دندان و یا اختلاف اندازه با دندان از دست رفته، هیچ‌ گونه امکان کاشت ایمپلنت فوری وجود ندارد. در این موارد، حفظ ریج آلوئول و یا " پیوند ساکِت" بهتر است. این روش برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده و پر کردن این فضا طراحی شده است تا استخوان طبیعی فرصت رشد کردن را داشته باشد واین فضای خالی با استخوان زنده و با کیفیت بالا پر شود. پیوند ریج بسته به اندازه دندانی که کشیده شده، باید بین سه تا شش ماه قبل ازکاشت ‌ایمپلنت انجام شود.

پیوند اتوژن راموس / چانه یا " پیوند بلوک استخوان "

untitled1

گاهی اوقات مواد کامپوزیت مانند استخوان گاو (BioOss) نمی‌تواند حجم کافی را ایجاد کند و یا مقدار استخوانی را که پس از افتادن دندان لازم است، به اندازه کافی جایگزین کند. در این موارد، گاهی اوقات برداشت استخوان از بدن خود بیمار برای کمک به جایگزینی "استخوان زنده" در آن منطقه لازم است.

این روش شامل استخراج بلوک کوچکی از استخوان از هر یک از دو محل و انتقال آن به منطقه کمبود استخوان است. سپس این استخوان پیوندی با یک یا دو پیچ کوچک تثبیت می‌شود و با ذرات استخوان گاو و یک غشای کلاژن، پوشانده می‌شود. سپس محل جراحی محکم بسته می‌شود. قبل از کاشت ایمپلنت دندانی معمولاً چهار ماه زمان برای همجوشی استخوان پیوندی به استخوان اصلی فک لازم است. هنگامی که پیوند بالغ شود، استخوان پیوند زده نه تنها ایمپلنت را در استخوان "زنده" جای خواهد داد، بلکه به عنوان پشتیبان و محافظ بافت نرم عمل خواهد کرد، به طوری که حفظ آن از نظر زیبایی و بهداشتی آسان خواهد بود.

پیوند Subantral یا " سینوس لیفت "

untitled2

فک بالا (ماگزیلا) دارای ویژگی‌های چندگانه‌ای است که آن را برای پیوند استخوان و همچنین کاشتن ایمپلنت دندانی، منحصر به فرد ساخته است.

هنگامی که دندان از دست می‌رود، ممکن است استخوان بسیار کمی بین حفره دهان و این فضای خالی وجود داشته باشد. این موضوع به نوبه خود می‌تواند عمل کاشت ایمپلنت دندانی در عقب فک بالا را در مقایسه با مناطق دیگر فک دشوارتر سازد. خوشبختانه سال‌های متمادی است که پیوند subantral یا " سینوس لیفت " برای استفاده از ایمپلنت به عنوان یک جایگزین برای دندان‌های آسیاب فک بالا انجام شده است. بیماران نباید نگران باشند که این عمل تاثیر منفی بر سینوس‌ها داشته باشد و یا موجب درد مزمن سینوس گردد.

مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان


پس از عمل جراحی، به بیماران داروی ضددرد، آنتی‌بیوتیک و یک دهان‌شویه ضدباکتری ارائه می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود که از مصرف غذاهای خاصی پرهیز کنند و از تحت فشار قرار دادن محل پیوند تا زمان بهبودی کامل اجتناب کنند. بسته به اندازه استخوان پیوندی و مواد مورد استفاده، قوی شدن فک به اندازه کافی برای دریافت ایمپلنت می‌تواند ۴-۹ ماه طول بکشد. در طی این مدت، به بیماران توصیه می‌شود تا مراقبت مناسب دهان و دندان خود را با مسواک زدن و نخ دندان منظم انجام داده و برای اطمینان از موفقیت پیوند، از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند.

هزینه‌های پیوند استخوان


هزینه یک پیوند استخوان به تعدادی از عوامل، از جمله اندازه و شکل منطقه‌ی مورد نظر، مواد و منبع مورد استفاده و محلی که استخوان از آنجا برداشت شده، بستگی دارد. استفاده از استخوان خود بیمار گران‌تر است، زیرا شامل دو جراحی و همچنین بستری و بی‌هوشی است. همچنین ممکن است بیماران هزینه‌های اضافی را برای اشعه X، سی‌تی اسکن و یا مشاوره سایر متخصصان پرداخت کنند.