پر کردن دندان؛روش،هزینه و مراقبت بعد از ترمیم

f

روش درمان پر کردن دندان برای ترمیم دندان‌هایی که دچار پوسیدگی و کرم‌خوردگی شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که دندان دچار پوسیدگی می‌شود، دندان‌پزشک بخش‌های آسیب‌دیده از دندان را که دچار عفونت شده بر می‌دارد و در ادامه از مواد مخصوص برای پر کردن فضای خالی و حفظ ساختار دندان استفاده می‌کند. امروزه افراد مختلف می‌توانند برای پر کردن پوسیدگی دندان خود از آمالگام نقره یا باندینگ کامپوزیت استفاده کنند. با آشنایی بیشتر درباره مزایا و انواع مختلف مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان، شما می‌توانید بهترین تصمیم را برای استفاده از مواد مناسب برای شرایط خود انتخاب کنید.

در صورت مواجه شدن با مشکل پوسیدگی دندان، لازم است در اسرع وقت با دندان‌پزشک ملاقات شده و سلامت و ظاهر دندان‌های آسیب‌دیده بازیابی شود. متخصصین ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌‌منش می‌توانند به شما در مراقبت از سلامت دهان و دندان در ارتباط با شناسایی موارد پوسیدگی و درمان آن و نیز معاینات منظم از وضعیت دندان‌ها کمک کنند. علاوه بر خدمات معمول دندانپزشکی، در حال حاضر این مرکز مجموعه گسترده‌ای از خدمات دندانپزشکی را در حوزه دندانپزشکی زیبایی و نیز دندانپزشکی کودکان به افراد ارائه می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز از خدمات دوستانه و حرفه‌ای تیم متخصصان ما برای مراقبت از دندان‌ها و درمان آن‌ها استفاده کرده و آموزش‌ها و راهنمایی‌های لازم را درباره نحوه مراقبت از دندان‌ها دریافت نمایید.

پوسیدگی، انحراف یا شکستگی دندان نیازمند استفاده از پرکردگی دندان برای پیشگیری از پیشرفت احتمالی آسیب‌دیدگی است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی جلسه ملاقات، با شماره‌های ۲۲۰۲۷۹۹۸-۰۲۱- ۲۲۰۱۹۷۹۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

مزایای پر کردن دندان


پر کردن دندان به این خاطر که معمولاً انجام آن در طول یک جلسه ملاقات با دندان‌پزشک امکان‌پذیر است، یک روش درمان ایده‌آل، به نسبت ارزان، و نیز دارای عوارض جانبی محدود می‌باشد. این درمان دارای مزایای مشخص به شرح زیر است:

  • سریع بودن: هنگامی که فقط یک دندان دچار پوسیدگی شده باشد، پر کردن آن فقط به حدود یک ساعت زمان نیاز خواهد داشت.
  • نتایج ماندگار: انواع پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان می‌تواند در حدود پنج تا هفت سال دوام و ماندگاری داشته باشد. این شرایط در حالی است که دوام نتایج درمان با پرکردگی نقره در حدود ۱۲ سال است.
  • هزینه: هزینه پرکردن دندان معمولاً تحت پوشش موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه قرار دارد.
  • ویژگی‌های ظاهری: پر کردن دندان با ترمیم‌های همرنگ دندان باعث می‌شود نتایج درمان به مقدار زیاد شبیه دندان طبیعی باشد. گاهی اوقات از این مواد برای جایگزینی با پرکردگی قدیمی آمالگام استفاده می‌شود.

انواع مواد قابل استفاده برای پر کردن دندان


آمالگام دندان (پرکردگی نقره)

f1

پر کردن دندان با آمالگام که در اصطلاح به آن پرکردگی نقره نیز گفته می‌شود، ارزان‌ترین روش برای پر کردن دندان است. در گذشته، استفاده از این مواد برای درمان پوسیدگی دندان یک مسئله عادی و متداول بود. اما امروزه دندان‌پزشکان و بیماران ترجیح می‌دهند از مواد کامپوزیت به جای پرکردگی آمالگام نقره به دلایل مختلف استفاده کنند. به هر حال، بعضی بیماران ممکن است بیان کنند پرکردگی نقره بری آن‌ها کافی است و به همین خاطر نیازی به استفاده از مواد کامپوزیت برای ترمیم آسیب‌دیدگی دندان آن‌ها نیست. طول درمان با این روش کوتاه‌تر از درمان با کامپوزیت است. همچنین پر کردن دندان با نقره به تجربه و تکنولوژی کمتر در مقایسه با سایر انواع روش‌های پر کردن دندان نیاز دارد.

پرکردگی طلا

f9

این نوع پرکردگی برای بیماران حساس به خوبی جواب می‌دهد و جنس آن در برابر خوردگی، کدر شدن، و فرسایش مقاوم است. با این وجود، پرکردگی دندان با طلا گران‌ترین روش ترمیم دندان است.

پرکردگی دندان با رزین کامپوزیت به رنگ دندان

f2

پرکردگی دندان با رزین کامپوزیت می‌تواند ظاهر بهتری برای فرد ایجاد کند، اما هزینه استفاده از این روش گران‌تر از پرکردگی آمالگام می‌باشد. امروزه پر کردن دندان با کامپوزیت که به نام پرکردگی سفید یا پرکردگی همرنگ دندان نیز شناخته می‌شود، جایگزین استفاده از آمالگام نقره برای درمان پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان شده است. به این ترتیب دندان‌پزشک نیازی به برداشتن بخش زیادی از ساختار طبیعی دندان برای آماده کردن آن برای پرکردگی کامپوزیت ندارد. علاوه بر این، پر کردن دندان با کامپوزیت می‌تواند سلامت دندان را بدون ایجاد ظاهر ناخوشایند ناشی از استفاده پرکردگی تیره‌رنگ بازیابی کند.

پرکردگی گلاس آینومر (glass ionomers)

f3

این نوع پرکردگی معمولاً برای پر کردن دندان زیر خط لثه و نیز به منظور ترمیم دندان کودکان کم سن استفاده می‌شود. هزینه استفاده از این روش مشابه رزین کامپوزیت است.

پرکردگی سرامیک یا پرسلاین

f4

پرکردگی سرامیک وپرسلاین تقریباً می‌تواند ظاهر دندان طبیعی را بازیابی کند. هزینه استفاده از این روش به گرانی پرکردگی طلا است.

توجه داشته باشید با آشنایی بهتر درباره انواع مواد مختلف قابل استفاده برای پر کردن دندان همچون کامپوزیت و نقره و نیز اطلاع از مزایا و عوارض جانبی هر یک از این مواد، شما می‌توانید هنگام بررسی اصلاح طرح لبخند خود با استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی، تصمیم مناسب را اتخاذ نمایید.

پرکننده مسکن یا سدیتیو نیز از دیگر موادی است که برای پر کردن دندان از آن استفاده می شود.

پر کردن دندان چگونه انجام می‌شود


آماده کردن دندان

پس از اینکه دندان‌پزشک دندان آسیب‌دیده به خاطر پوسیدگی را مشخص کرد، از لیزر یا سایر ابزارهای دندانپزشکی برای برداشتن نواحی آسیب‌دیده از دندان استفاده می‌کند. پس از اینکه دندان به مقدار کافی برای پر کردن آماده شد، دندان‌پزشک می‌تواند ناحیه از بین رفته از دندان را با ماده آمالگام یا کامپوزیت به رنگ دندان پر نماید. در صورتی که بر روی دندان پرکردگی قدیمی آمالگام نقره وجود داشته و لازم باشد این پرکردگی جایگزین شود، دندان‌پزشک پرکردگی آمالگام را از روی دندان برداشته، آسیب‌ها یا آثار باقیمانده زیر آن را تمیز می‌کند و از مواد کامپوزیت برای پر کردن دندان و بازیابی ظاهر آن استفاده می‌نماید.

f5پر کردن دندان

هنگامی که از کامپوزیت برای پر کردن دندان استفاده می‌شود، دندان‌پزشک از ابزارهای مخصوص دندانپزشکی برای عایق کردن دندان آسیب‌دیده استفاده می‌کند تا رطوبت طبیعی دهان نتواند مانع از متصل شدن مناسب مواد کامپوزیت به دندان شود. در ادامه دندان‌پزشک از مواد کامپوزیت در ناحیه برداشته شده از دندان استفاده کرده و ساختار لازم را برای دندان با استفاده از این مواد ایجاد می‌نماید. پس از این کار دندان‌پزشک از یک نور مخصوص بر روی این مواد استفاده می‌کند تا به این ترتیب مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان سفت شوند. در نهایت، دندان‌پزشک مواد کامپوزیت روی دندان را اصلاح می‌کند تا به این ترتیب وضعیت مناسب برای قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر فراهم گردد.

f6

دندان‌پزشکان انتظار دارند پرکردگی دندان با مواد کامپوزیت از پنج تا هفت سال و پرکردگی دندان با آمالگام نقره تا ۱۲ سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

untitled

پر کردن دندان با اینله و اونله چیست؟

اینله و اونله دو نوع خاص از ترمیم دندان هستند که برای پر کردن دندان دچار پوسیدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب اینله یک پرکردگی کوچک است که سطح رویی یک دندان را می‌پوشاند. از طرف دیگر اونله ناحیه بزرگ‌تری از دندان را پوشانده و برای درمان پوسیدگی‌های وسیع‌تر مناسب است.

f8

امروزه دندان‌پزشکان از مواد پرسلاین به رنگ دندان برای پر کردن دندان‌ها و ساخت اینله و اونله استفاده می‌کنند تا به این ترتیب علاوه بر حفظ سلامت دندان، ظاهر طبیعی آن را نیز بازیابی کنند. توجه داشته باشید اینله و اونله در لابراتوار دندانپزشکی توسط یک تکنسین با توجه به قالب تهیه شده از دندان‌ها ساخته می‌شود. به این ترتیب تا زمان ساخت ترمیم، برای بیمار از یک پرکردگی موقت بر روی دندان استفاده می‌شود. هنگامی که اینله و اونله آماده گردید، دندان‌پزشک از چسب مخصوص برای قرار دادن مواد پر کردن دندان  در محل پس از خارج کردن پرکردگی موقت استفاده خواهد کرد.

چه افرادی می‌توانند از پرکردگی دندان استفاده کنند؟


افراد مناسب برای استفاده از این روش بیمارانی هستند که پوسیدگی دندان آن‌ها خفیف تا متوسط باشد. به این ترتیب برای بیمارانی که مشکل پوسیدگی دندان آن‌ها شدید باشد، لازم است از عصب‌کشی دندان و نیز روکش کردن آن به منظور بازیابی سلامت دندان و حفظ ظاهر طبیعی آن استفاده شود. امروزه بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند پرکردگی‌های قدیمی آمالگام نقره خود را با پرکردگی‌های کامپوزیت به رنگ دندان جایگزین کنند تا به این ترتیب طرح لبخند آن‌ها اصلاح گردد.

تشخیص پوسیدگی


در طول جلسه ملاقات، دندان‌پزشک از عکس رادیولوژی برای بررسی وضعیت دهان و دندان بیمار استفاده می‌کند. به این ترتیب دندان‌پزشک می‌تواند از این عکس برای بررسی وضعیت دندان‌ها، لثه‌ها، و استخوان نگه‌دارنده دندان و نیز تشخیص مشکلات احتمالی ایجاد شده استفاده نماید. در صورتی که دندان‌پزشک در هنگام معاینه با شواهد پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان مواجه شود، از اقدامات درمانی مناسب برای رفع مشکل استفاده خواهد کرد. به این ترتیب اگر پوسیدگی دندان خفیف تا متوسط باشد، احتمالاً تقبل قیمت پر کردن دندان برای بازیابی سلامت آن الزامی است.

هزینه پر کردن دندان


قیمت پر کردن دندان به نوع پرکردگی انتخاب شده و مقدار ساختار مورد نیاز برای برداشتن از روی دندان جهت درمان بستگی دارد. در اکثر موارد، بیمه‌های درمانی هزینه پر کردن دندان را پوشش می‌دهند. همچنین اگر پرکردگی دندان دچار خوردگی یا ترک شود، موسسات بیمه‌کننده احتمالاً بخشی از هزینه پر کردن دندان را پرداخت خواهند کرد.