k

پروتز دندان یک ماده‌ی مصنوعی ساخته شده با هدف جایگزینی دندان‌ها و برقراری دوباره‌ی ارتباط بین دو فک می‌باشد. افتادن دندان‌ها نه ‌تنها از نظر ظاهری باعث کاهش جذابیت چهره می‌شود بلکه از نظر کاربردی نیز ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. روش‌ها و وسایل درمانی مدرن می‌توانند به حل این مشکل برای داشتن دندان‌های زیبا و کاملاً کاربردی کمک کنند.

پروتزهای با کیفیت بالا، کلید اصلی روش‌های درمانی ارائه‌شده توسط ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش می‌باشند. تنها با داشتن شناخت کامل از ایمپلنتولوژی و پروتز دندان می‌توان ظاهری زیبا و دل‌نشین را در فرد ایجاد کرد. به همین خاطر ما از موادی استفاده می‌کنیم که در آزمایشات کلینیکی و در طیف گسترده‌ای از تحقیقات نتایج قابل قبولی را نشان داده و پایداری لازم را داشته باشند.

پروتز ثابت


اینله / آنله

k1

اگر یک دندان آسیب‌دیده باشد، اینله‌های تمام سرامیکی و یا در صورت آسیب‌های شدیدتر، آنله ها (روکش ناکامل) می‌توانند دندان مورد نظر را کاملاً ترمیم کرده و دندان را پایدار کنند.

اینله‌ها و آنله‌ها، شکاف‌های دندان را پوشش داده و آن‌ها را در برابر شکستگی و یا پوسیدگی محافظت می‌کنند. در بسیاری از موارد می‌توان از این روش‌ها به‌ عنوان جایگزینی برای روکش دندان استفاده کرده و بخش عمده‌ای از دندان را بازیابی کرد.

مزایای اینله‌ها در مقابل پرکردگی‌های پلاستیکی:

  • 95 درصد از اینله یا آنله‌ها، 11 سال و حتی بیشتر پایداری دارند.
  • از دست دادن حداقل میزان بافت دندانی سالم
  • اندازه شدن بسیار دقیق و ظاهر طبیعی

روکش


k2

در صورتی ‌که دندان‌ها در اثر دندان‌قروچه کردن آسیب دیده باشند، روکش جزئی سرامیکی می‌تواند راه‌ حل مناسبی باشد. در مواردی که قسمت بزرگی از دندان آسیب دیده باشد، روکش می‌تواند با بازیابی بخش باقیمانده‌ی دندان کمک کند.

بریج‌های دندانی

این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک یا چند عدد از دندان‌های مجاور افتاده باشند. در طول درمان، دو دندان مجاور تراش داده شده و محل دندان افتاده با یک دندان پونتیک پر می‌شود. به زبان ساده، بریج دندانی به دندان‌های کناری متصل خواهد شد. این بریج امکان بازیابی عملکردهای ازدست‌رفته‌ی دندانی را نیز فراهم می‌کند: زیبایی، تلفظ صحیح، جویدن خوب غذا.

k3

بریج های دندانی یک راه‌ حل دائمی برای جایگزینی یک یا چند دندان از بین رفته می‌باشند. بریج هایی که جای خالی یک دندان را پر می‌کنند، از دو دندان روکش شده تشکیل شده‌اند که دندان افتاده را در بین خود “حمل” می‌کنند. می‌توان گفت که عملکرد این دو دندان همانند ستون است. بدنه‌ی بریج، قسمت خالی بین دو دندان را می‌پوشاند.

k4ونیرهای دندانی

ونیرها پوسته‌های بسیار نازکی هستند که از جنس سرامیک ساخته شده و به دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این وسایل می‌توانند تا حد زیادی به بهبود ظاهر دندان‌ها کمک کنند.

ونیرهای چینی و یا کامپوزیت، پوسته‌های بسیار نازک مخصوصی هستند که می‌توانند ظاهری سفید و براق به دندان‌ها بدهند. بدین ترتیب دندان‌ها زیباتر به نظر می‌رسند. ونیرهای کامپوزیتی از مواد استفاده‌شده برای پر کردن دندان ساخته می‌شوند. با استفاده از ونیرها می‌توان مشکلاتی چون بدرنگی دندان‌ها، اصطکاک بین آن‌ها، تجمع خوشه‌ای دندان‌ها، ساییدگی و یا فاصله بین دندان‌ها را رفع کرد.

پروتزهای حمایت‌شده با ایمپلنت

این روش زمانی استفاده می‌شود که فرد در دهان خود هیچ دندانی ندارد ولی استخوان فک او تحمل کافی برای ایمپلنت را دارد. بریج حمایت‌شده توسط ایمپلنت به ایمپلنت‌های مجاور می‌چسبد. در دندانپزشکی امروزه، این بهترین روش ممکن برای کسانی است که همه‌ی دندان‌های خود را از دست ‌داده‌اند.

ایمپلنت دندان پیشرفته‌ترین تکنولوژی موجود استفاده‌شده در زمان از بین رفتن، یک، چند و یا همه‌ی دندان‌هاست. ایمپلنت عملکردی شبیه به ریشه‌ی دندان‌ها دارد. 3 تا 4 ماه پس از انجام ایمپلنت، پروتز دندان باید از جنس فلز و یا سرامیک بر روی آن سوار شود.

سوار کردن ساختارهای مختلف و پروتزهای زیبایی متفاوت بر روی ایمپلنت‌ها می‌تواند همانند قرارگیری این ساختارها روی دندان طبیعی انجام شود. بیمار می‌تواند بسته به نیازها و انتظارات خود از بین پروتزهای پلاستیکی، سرامیکی فلزی و پروتزهای مخصوص زیبایی تمام سرامیکی انتخاب کند.

untitledپروتز متحرک


پروتزهای ثابت در مقایسه با پروتزهای متحرک راحت‌ترند ولی زمانی که امکان انجام عمل ایمپلنت وجود نداشته باشد، این روش تنها راه جایگزین می‌باشد. پروتز متحرک روشی جایگزین برای ایمپلنت دندان است که می‌توان به کمک آن جای خالی دندان‌ها را پر کرد.

این پروتزها انواع بسیار مختلفی دارند که هر کدام با هدف خاصی ساخته شده و می‌توان از بین آن‌ها انتخاب کرد. ما می‌توانیم به شما در انتخاب پروتز مناسب که از مواد باکیفیت ساخته شده باشد کمک کنیم.

untitled-1ساخت پروتزهای دندانی


این وسایل به ‌سادگی از پلاستیک خالص و یا پلاستیک بر روی پایه‌ی زیرکانیم دی‌اکسید ساخته می‌شوند.

یکی از انواع پروتزهای دندانی سرامیکی، پروتزی است که معمولاً بر روی دندان‌های جلویی استفاده می‌شود. این نوع پروتز در موارد بریج های بزرگ‌تر توصیه نمی‌شود. پروتز زیبایی نیز همانند دندان‌های طبیعی ساختاری لایه‌لایه دارد. ساخت این پروتز به دقت بسیار بالایی نیاز داشته و آماده‌سازی آن قبل از عمل جراحی توصیه می‌شود.

کاشت این دندان با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. شانه‌ی دندان با ظرافت بسیار بالایی ساخته شده است چرا که محل اتصال دندان با قسمت بدون فلز پروتز می‌باشد. به همین دلیل کیفیت شانه‌ی دندان می‌تواند مدت‌زمان پایداری یک پروتز را تعیین کند.

پس ‌از این که قالب سیلیکونی دندان با دقت بسیار بالایی گرفته‌شده و رنگ مناسبی برای پروتز انتخاب شد، قسمت بدون فلز پروتز در یک آزمایشگاه پیشرفته و از روی همان قالب ساخته می‌شود. ما چندین بار تست می‌کنیم که پروتز ساخته شده دقیقا اندازه‌ی دندان بیمار باشد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن نتیجه‌ی این آزمایشات، دندان‌پزشک پروتز را برای بیمار کار می‌گذارد.

حفظ و مراقبت از پروتز دندانی


عادت‌های مناسب سلامت دهان و دندان اهمیت زیادی دارند از جمله مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای کنترل رشد باکتری‌های روی دندان‌ها. مراجعه به دندان‌پزشک و افراد متخصص در زمینه‌ی بهداشت دهان نیز اهمیت به خصوصی دارد. برای تمیز کردن ایمپلنت‌ها از وسایل مخصوصی استفاده می‌شود که به بخش فلزی زیر لثه‌ها آسیب نمی‌رسانند. دندان‌پزشک باید شما را تحت نظر داشته باشد تا از موفقیت‌آمیز بودن روند ادغام ایمپلنت مطمئن شود. او همچنین کارآمد بودن روکش‌ها، بریج‌ها و دندان‌های مصنوعی را نیز بررسی می‌کند.

پروتز دندان چقدر هزینه دارد؟


هیچ دو بیمار و دو مورد از پروتز دندان شبیه به هم نیستند، بنابراین تعداد جلسه‌های درمانی، روش‌های مورد استفاده و هزینه‌های ناشی از آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. پس از معاینه‌ی اولیه، متخصص ایمپلنت شما را از برنامه‌ی درمانی، تعداد جلسات و هزینه‌ی کامل آگاه خواهد کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست