مسواک زدن و نخ دندان کشیدن:رفع پلاک و میکروبهای تخریب کننده دندان

er

مراقبت‌هاي خانگي و رعايت بهداشت دهان و دندان، در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک به تعداد حداقل دو بار در سال، اهميت بسيار زيادي در سلامت دهان و دندان در زنان و مردان دارد. مسواک زدن و کشيدن نخ دندان، مهمترين عادت‌هاي روزانه براي سلامت و بهداشت دهان و دندان هستند. طریقه مسواک زدن و کشيدن نخ دندان به روش صحيح و اصولي، نه تنها دندان‌ها و لثه‌ها را در برابر بيماري محافظت مي‌کند، بلکه جمعيت باکتري‌هايبيماريزايي که عامل بروز ساير بيماري‌ها در بدن مي‌شوند را نيز کاهش مي‌دهد.

بهترين راه براي مراقبت از دهان و دندان آن است که دو بار در روز مسواک بزنيد و نخ دندان بکشيد. استفاده از دهان‌شويه‌ها هم مي‌تواند در حذف پلاک‌هاي باکتريايي از سطح دندان‌هاي شما مؤثر باشد. اگر در مورد نوع دهان‌شويه مناسب براي خود اطلاعات کافي نداريد، حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنيد.

شما با تعيين يک وقت ملاقات و مراجعه به کلينيک دندانپزشکي دکتر اسماعیلی‌منش مي‌توانيد از کمک متخصصين دندانپزشکي ما در زمينه فراگيري شيوه‌هاي صحيح مسواک زدن و کشيدن نخ دندان بهره‌مند شويد. علاوه بر آن، متخصصين ما در کلينيک دندانپزشکي دکتر اسماعيلي‌منش، عمل جرم‌گيري و تميز کردن دندان‌ها را نيز براي شما انجام مي‌دهند و با معاينه کامل و عکسبرداري (اشعه ايکس) از دهان و دندان شما، هر گونه درمان يا عمل دندانپزشکي که لازم داشته باشيد را به شما توصيه مي‌کنند. به خاطر داشته باشيد که مراقبت‌هاي پيشگيرانه، بخش بسيار مهمي از برنامه حفظ سلامت دهان و دندان را تشکيل مي‌دهد.

متخصصين دندانپزشکی ما همچنین به شما توصیه می‌کنند که هر ۶ ماه یکبار حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا به معاینه و تشخیص مشکلات دندانی‌تان مثل پوسیدگی،شکستگی و مشکلات ریشه بپردازد و در صورت وجود این مشکلات اقدام به درمان آنها نماید.

دستیاران ما در این مرکز همواره آماده اطلاع‌رسانی و پاسخ به پرسش‌های دندانپزشکی شما می‌باشند. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

مسواک زدن


فوايد مسواک زدن

هدف از مسواک زدن آن است که ذرات غذاي باقيمانده بر روي دندان‌هاي شما تميز شود. وقتي که غذا در دهان شما تجزيه مي‌شود، خوراک مورد نياز باکتري‌هاي خطرناک و بيماري‌زا نيز تأمين مي‌شود. تکثير و تجمع اين باکتري‌ها باعث بروز مشکلات ناگواري از جمله پوسيدگي و درد شديد دندان‌ها و ساير بيماري‌هاي دهان و لثه خواهد شد.

روش صحیح مسواک زدن و کشيدن نخ دندان، براي پيشگيري از بيماري‌ها و مشکلات زير ضروري است:

 • لکه شدن دندان‌ها- بعضي از مواد غذايي، بخصوص نوشيدني‌هايي مانند چاي و قهوه، باعث ايجاد لکه بر روي دندان‌هاي شما مي‌شود.
 • بوي بد دهان (هاليتوزيس) - بوي بد دهان شما نه تنها براي ديگران ناخوشايند است، بلکه مي‌تواند نشانه‌اي از يک مشکل خطرناک براي سلامتي شما باشد.
 • پوسيدگي دندان باکتري‌هاي موجود در دهان شما، ميناي دندان که نقش محافظت از دندان را بر عهده دارد را تخريب مي‌کنند و باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند. پوسيدگي دندان باعث ايجاد حفره‌ها و منافذي در سطح دندان‌ها مي‌شود و اين حفره‌ها نيز در صورتي که به موقع ترميم نشود، موجب ايجاد عفونت و نهايتاً از دست رفتن دندان خواهد شد.
 • بيماري‌هاي لثه (پريودنتال) – سالم نگه داشتن لثه‌ها با مسواک زدن و کشيدن نخ دندان به‌طور مرتب، باعث جلوگيري از بروز بيماري‌هاي لثه خواهد شد. بيماري‌هاي لثه در صورت پيشرفت کردن مي‌تواند بسيار دردناک و آزاردهنده و درمان آن نيز خيلي سخت باشد.

چه زماني بايد دندان‌ها را مسواک بزنيم؟

در بهترين حالت، بهتر است بعد از هر وعده غذايي دندان‌هايتان را مسواک بزنيد، زيرا درست از چند دقيقه بعد از خوردن غذا، باکتري ها شروع به حمله به دندان‌ها مي‌کنند. اما در حالت حداقلي، بايد دست کم يک بار در طول روز و هميشه شب‌ها قبل از خوابيدن حتماً مسواک بزنيد. به‌طور کلي مسواک زدن کار سختي نيست، اما مهم آن است که به طرز صحيح مسواک بزنيد.

روش صحيح مسواک زدن

شما بايد عادت کنيد که هر روز حداقل دو بار يا بعد از هر وعد غذايي دندان‌هاي خود را مسواک بزنيد. مسواک مناسب بايد اندازه کوچک و پرزهاي نرم و گرد داشته باشد و هر ۳ تا ۴ ماه يک بار هم بايد مسواک خود را تعويض کنيد. امروزه انواع مختلفي از مسواک‌هاي برقي هم در بازار عرضه شده است. اگر شما هم از مسواک برقي استفاده مي‌کنيد، به تميز کردن خط لثه يا همان محل اتصال لثه به دندان خيلي دقت کنيد. همچنين مسواک کردن روي سطح زبان را هم فراموش نکنيد، چراکه درصد زيادي از باکتري‌هاي بيماري‌زا بر روي سطح زبان شما حضور دارند.

e1

بعضي از مهم‌ترين نکاتي که با رعايت آنها مي‌توانيد نتيجه بهتري از مسواک زدن دندان‌هايتان بگيريد، عبارت است از:

 • حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت حداقل دو دقيقه دندان‌هاي خود را با خمير دندان حاوي فلورايد مسواک بزنيد. به تميز کردن دندان‌هاي قسمت عقب دهان، بيشتر توجه کنيد، زيرا روي اين دندان‌ها پلاک‌هاي بيشتري تشکيل مي‌شود.
 • مسواک خود را هر ۳ ماه يک بار عوض کنيد. وقتي پرزهاي مسواک فرسوده مي‌شود، کارآيي آن در تميز کردن پلاک‌هاي دنداني کاهش پيدا مي‌کند.
 • روي زبان خود را هم مسواک بزنيد تا طراوت و بوي خوش دهانتان حفظ شود. زبان خود را با حرکت ملايم مسواک از طرف عقب به جلو زبان، تميز کنيد.
 • مسواک را با زاويه ۴۵ درجه نسبت به خط لثه بگيريد. در هر زمان فقط ۲ تا ۳ دندان را تميز کنيد. مسواک را از سمت لثه به طرف لبه دندان بکشيد.
 • مسواک را به حالت عمودي بگيريد و پشت دندان‌هاي جلويي بالا و پايين را تميز کنيد. نوک مسواک را با حرکات کوتاه و ملايم به طرف بالا و پايين، به پشت دندان‌ها بکشيد.

مراحل مسواک زدن به شيوه صحيح

 • مسواک را با زاويه ۴۵ درجه روي سطح دندان در محل اتصال دندان به لثه بگذاريد.
 • با حرکات چرخشي و ملايم مسواک، دندان‌ها و لثه‌ها را تميز کنيد.
 • دقت کنيد که نبايد روي مسواک فشار زيادي وارد کنيد. زيرا اين کار باعث آسيب رسيدن به ميناي دندان و بافت نرم لثه مي‌شود.

کشيدن نخ دندان


e2

کشيدن نخ دندان چه اهميتي دارد؟

عليرغم آنکه بلافاصله بعد از مسواک زدن، دهان شما کاملاً باطراوت و دندان‌هاي شما تميز و درخشان به نظر مي‌رسند، اما باکتري‌ها و ذرات ريز غذا هنوز هم در فضاهاي کوچک بين دندان‌ها باقي مانده‌اند. کشيدن نخ دندان يک راهکار مؤثر ديگر براي جلوگيري از پوسيدگي دندان و تحليل رفتن لثه از طريق حذف پلاک‌هاي باکتريايي از فضاي بين دندان‌ها مي‌باشد. پرز مسواک‌هاي معمولي به داخل اين فضاهاي کوچک نمي‌رسد و نمي‌تواند آنجا را تميز کند، بنابراين حتماً بايد هر روز فاصله بين دندان‌هاي خود را با نخ دندان تميز کنيد. در بازار انواع بسيار زيادي از نخ دندان وجود دارد که ممکن است انتخاب نوع مناسب آن را براي شما مشکل کند. در اين خصوص مي‌توانيد با دندانپزشک خود مشورت کنيد.

مراحل اصلي در شيوه کشيدن نخ دندان به روش صحيح

هنگامي که نخ دندان مي‌کشيد، دقت کنيد که حتماً فاصله بين دندان‌ها هم در جلو و هم در عقب دهان را خيلي خوب تميز کنيد. در ابتدا ممکن است لثه‌هاي شما کمي خونريزي کند، اما وقتي به کشيدن نخ دندان عادت کنيد، خونريزي لثه‌ها نيز متوقف خواهد شد. با اين حال، اگر بعد از آنکه به‌طور مرتب مسواک مي‌زنيد و نخ دندان مي‌کشيد، باز هم خونريزي لثه‌ها ادامه پيدا کرد، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنيد.

براي شروع استفاده از نخ دندان، به نکات زير توجه کنيد:

 • يک تکه از نخ دندان به طول حدود نيم متر را جدا کنيد و آن را از هر انتها به دور انگشت مياني يک دست بپيچيد. نخ را تا جايي بپيچيد که بتوانيد دو انگشت اشاره خود را به فاصله حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتي‌متر از هم روي آن بگذاريد.
 • نخ دندان را در فاصله بين دو دندان قرار دهيد و به طرف پايين به سمت لثه‌ها بکشيد.
 • وقتي نخ دندان در محل سطح تماس دو دندان با هم قرار گرفت، به آرامي آن را به دور يکي از دندان‌ها خم کنيد و به طرف بالا و پايين حرکت بدهيد تا ذرات غذاي باقيمانده در اين فضا را تميز کند.

دو نکته ديگر که در زمان کشيدن نخ دندان بايد به خاطر داشته باشيد:

 • هنگامي که نخ دندان مي‌کشيد، وضعيت لثه‌هاي خود را در آينه ببينيد. لثه‌ها بايد محکم و به رنگ صورتي باشند. اگر لثه‌ها قرمز و متورم شود يا خونريزي کند، حتماٌ بايد به دندانپزشک مراجعه کنيد.
 • کشيدن نخ دندان را به خاطر خونريزي لثه‌ها ترک نکنيد. کشيدن نخ دندان به خودي خود باعث بهبود سلامتي لثه‌ها مي‌شود و به توقف خونريزي آن کمک مي‌کند.

نخ دندان‌هاي دستي

untitled

امروزه افراد زيادي نخ دندان هاي سنتي و قديمي را کنار گذاشته و به استفاده از ابزارهاي دستي جديد نگهدارنده نخ دندان روي آورده‌اند. اين وسيله کار کشيدن نخ دندان را خيلي راحت کرده است، به‌طوري که با استفاده از آن مي‌توانيد فاصله بين همه دندان‌ها را با سهولت، سرعت و کارآيي بسيار بيشتر نسبت به نخ دندان‌هاي سنتي، تميز کنيد. اگر شما هم با پيچيدن نخ دندان به دور انگشتان خود و يا با کشيدن نخ دندان در بين دندان‌هاي عقب دهان مشکل داريد، مي‌توانيد از اين وسيله به عنوان جايگزين بسيار خوبي براي نخ دندان‌هاي سنتي استفاده کنيد. وقتي که نخ تعبيه شده در اين وسيله کثيف مي‌شود، به راحتي مي‌توانيد آن را بشوييد و دوباره استفاده کنيد. همچنين مي‌توانيد آن را دور بيندازيد و يک نخ دندان دستي جديد استفاده کنيد. از نوک تيز دسته اين وسيله هم مي‌توانيد براي خارج کردن ذرات غذايي که محکم در بين دندان‌ها گير افتاده است، استفاده کنيد. البته براي اين کار بايد خيلي احتياط کنيد که به لثه‌ها آسيبي نرسد.