پس از اتمام کار دندانپزشکی در صورت استفاده از داروی بی‌حسی تا برطرف شدن کامل بی حسی باید مراقب باشید کودک لب و گونه خود را گاز نگیرد. اغلب کودکان به‌خصوص در بار اول، تمایل شدیدی دارند که در زمان بی‌حسی لب و گونه را بجوند این کار باعث ایجاد زخمی سفیدرنگ در مخاط دهان می‌شود که نمای ناخوشایندی دارد بسیاری از اوقات والدین این زخم را با عفونت اشتباه می‌گیرند و نگران می‌شوند. در صورت بروز این زخم باید تا چند روز کودک با آب‌نمک رقیق یا سرم شستشو (سدیم کلراید) دهان‌شویه نماید. در صورت وجود درد از داروهای ضد درد نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. از دست‌کاری و تحریک نمودن زخم باید خودداری شود این زخم‌ها در طی یک هفته به‌طور کامل بهبود می‌یابند.

مراقبت های بعد از فلورایدتراپی


تا نیم ساعت به کودک آب یا خوراکی داده نشود. تا 24 ساعت به کودک غذاهای سفت و جویدنی ندهید. روزی که فلورایدتراپی انجام میشود، مسواک شب زده نشود. فلوراید تراپی به طور دوره ای و منظم انجام شود.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودک


به هیچ وجه به کودک نگویید که دندانش کشیده می شود چون ترس زیادی در کودک به وجود می آید و فقط لفظ « برداشتن» را برای کودک بکار برید. تا نیم ساعت گاز را روی لثه دندان فشار داده و بعد از نیم ساعت ، گاز را درآورده و به کودک بستی دهید.

به هیچ عنوان کودک آب دهان خود را با شدت بیرون نریزد و تف نکند چون لخته ای که در جای خالی دندان ایجاد شده کنده شده و خونریزی مجدد اتفاق می افتد.مایعات و غذای خنک به کودک داده شود.در صورت نیاز ، از مسکن استفاده شود.

مراقبت های فضا نگهدارنده ها


در صورت وجود فضا نگهدار، کودک باید هر 3 یا 4 ماه یکبار ویزیت شود تا از محکم بودن فضا نگهداره و چسب آن اطمینان حاصل شود.

بهداشت کودک باید به خوبی رعایت شود. کودک را باید از خوردن خوراکی های سفت مثل بادام های سفت ، انجیر خشک، دانه های انار ، شکلاتهای چسبنده منع کنید. در صورت فشار مداوم روی سیم فضانگهدار، احتمال شکستگی آن وجود دارد.

مراقبت های بعد از ترمیم دندان کودک


تا 24 ساعت با سمتی که ترمیم انجام شده ، غذای سفت خورده نشود تا استحاکم ترمیم کاهش نیافته و ترکی روی ترمیم ایجاد نشود . پس از ترميم دندان‌ها منعي براي مسواک زدن وجود ندارد. در صورت ترميم دندان با آمالگام از نخ دندان به مدت يک شبانه‌روز (۲۴ ساعت) استفاده نفرماييد.

دندانهای شیری با پوسیدگی در چند سطح قابل ترمیم نبوده و می بایست توسط روکش محافظت شوند . این روکشها از جنس استیل زنگ نزن و به صورت آماده می باشند . بنابراین امکان قراردادن روکش سفید سرامیکی روی دندان شیری به دلیل عدم امکان قالب گیری از این دندانها وجود ندارد.

پس از قراردادن روکش استیل (SSC)روی دندان روز اول به دلیل آزردگی بافت لثه و فشار روی لثه امکان اظهار ناراحتی از سوی کودک وجود دارد . می توان از مسکن خفیف مانند شربت استامینوفن یا ایبوپروفن و ماساژ با آب نمک استفاده کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست