untitled-1

اکثر افرادی که خواهان داشتن دندان‌هایی زیبا و درخشان هستند، برای دستیابی به این هدف، سعی می‌کنند از دهان و دندان‌هایشان بیشتر مراقبت کنند، اما دندانپزشکان زیبایی به خوبی می‌دانند که گاهی اوقات مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به تنهایی برای بازگرداندن درخشش سابق دندان‌ها به آن‌ها کافی نیست. البته، افراد می‌توانند با مراجعه به یک دندانپزشک دندان‌هایشان را سفید کنند، اما گاهی اوقات وضعیت دندان‌ها بسیار بدتر از آن است که به این روش جواب دهد. برای چنین مواردی پیشنهاد ما استفاده از ونیر دندان (لمینیت دندان) است. در ادامه بیشتر درمورد اینکه لامینت دندان چیست و چه کاربردی دارد، بیشتر توضیح داده شده است.

در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌‌منش، متخصصان ما با استفاده از روش‌های دندانپزشکی زیبایی همچون ونیرهای دندانی برای از بین بردن مشکلاتی مثل شکستگی و ترک‌خوردگی و نیز فاصله میان دندان‌ها و بهبود زیبایی دندان شما تلاش می‌کنند. با توجه به بهره‌گیری از دندانپزشکان مجرب، استفاده از فناوری‌های روز دنیا، کیفیت خدمات و مواد استفاده شده، این مرکز دندانپزشکی یکی از مراکز دندانپزشکی ممتاز در زمینه زیبایی دندان است. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

ونیر سرامیکی چیست؟


 

ونیر دندان انواع مختلفی دارد این لایه نازک می تواند به دو صورت و با دو ماده خاص روی سطح بیرونی دندان ساخته شده و باند شود. یکی از این انواع سرامیک لمینیت است که سطح جلویی یک یا چند دندان را با پوسته نازکی از مواد شبیه به دندان می‌پوشانند. ونیرهای دندانی که هم به زیبایی و هم به عملکرد دندان‌ها کمک می‌کنند، علاوه بر حفاظت از سطح آسیب‌دیده دندان‌ها لبخندتان را اصلاح کرده و دندان‌هایتان را سفید می‌کنند. ونیرهای سرامیک راه حلی ساده و چندمنظوره برای انواع ترک‌ها، لب‌پریدگی‌ها، ساییدگی مینای دندان و سایر آسیب‌های دندانی هستند که می‌توانند همزمان یک یا چند مشکل دندان‌ها را حل کنند. شما می‌توانید یک دندان آسیب‌دیده را پوشانده یا لبخندتان را کلاً با سرامیک ونیر اصلاح کنید.

چرا باید از لمینیت استفاده کرد؟


x1

از آنجا که لامینیت دندان تأثیر همیشگی بر دندان‌ می‌گذارد، می‌توان از آن‌ها برای رفع انواع مختلفی از مشکلات زیبایی دندان‌ها استفاده کرد که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • بدرنگی دندان‌ها که می‌تواند ناشی از لکه‌های خوراکی‌ها یا بالا رفتن سن بوده و گاهی اوقات به خاطر شدتی که دارد با سفید کردن قابل درمان نیست.
 • ساییدگی دندان‌ها که در موارد بسیاری به دلیل دندان‌قروچه رخ می‌دهد.
 • شکستگی یا لب‌پریدگی دندان‌ها با لمینیت کردن دندان قابل ترمیم هستند ؛ البته دندان‌هایی که شدیداً آسیب دیده‌اند به انواع پیچیده‌تری از درمان‌های ترمیمی نیاز دارند.
 • ناهم‌ترازی‌های جزئی؛ اگر ناهم‌ترازی از این مقدار بیشتر شد به ارتودنسی نیاز خواهد بود.
 • نابرابری یا نامتقارن بودن دندان‌ها، به شکلی که به روش‌های ساده‌تر قابل اصلاح نباشد.
 • دندان‌هایی با اشکال غیرعادی، که از نظر اندازه و شکل شبیه به دندان‌های سالم نوزادان هستند
 • فواصل جزئی بین دندان‌ها؛ به مقداری که بتوان با ونیرهای پرسلین آن‌ها را بست.
 • مقاوم‌سازی دندان‌ها؛ زیرا ونیرها می‌توانند از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت کنند.

آیا لامینت‌ها برای من مناسب هستند؟


از آنجا که شرایط دهان هر شخصی با دیگری تفاوت دارد، تنها با ارزیابی و معاینه فیزیکی توسط یک دندانپزشک عمومی یا زیبایی می‌توانید از مناسب بودن گزینه ونیرهای سرامیکی  و لمینیت دندان برای دندان‌هایتان مطمئن شوید.

از آنجا که مواد مورد استفاده برای لمینیت کردن دندان ظاهری شبیه به جنس دندان‌های طبیعی دارند، بعد از درمان می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید.

مراحل درمان لمینیت ونیر


مشاوره اولیه: شما، در یک جلسه اولیه مشاوره، با یک دندانپزشک عمومی یا زیبایی ملاقات کرده و در مورد اهدافی که برای تغییر لبخندتان دارید صحبت خواهید کرد. دندانپزشک ما با ارزیابی دندان‌هایتان به شما کمک خواهد کرد تا تعیین کنید که آیا لامینیت ونیرها بهترین گزینه برای درمان شما هستند یا خیر.

آماده‌سازی: برای نصب ونیرهای دندانی، دندانپزشک ما دندان ها را جهت اتصال لایه ونیر آماده می‌کند. که البته مقدار آماده‌سازی لازم برای هر دندان به شرایط آن بستگی دارد. هر چند که ونیرهای پرسلین تنها به اندازه یک کاغذ ضخامت دارند، با این حال این آماده سازی ضروری است زیرا باعث می‌شود دندان‌های ترمیم شده همانند سایر دندان‌هایتان ظاهری طبیعی داشته باشند.

ساخت ونیر: بعد از آماده‌سازی دندان، از آن عکس‌ها و قالب‌هایی تهیه می‌شود که همگی به لابراتوار فرستاده می‌شوند تا مطابق آن‌ها ونیرهایی سفارشی ساخته شود که از نظر شکل و رنگ با لبخندتان هماهنگ خواهند بود.

سمان کردن ونیرها: زمانی که ونیرها آماده شدند، دندانپزشک تک تک آن‌ها را با استفاده از یک چسب دندانپزشکی قدرتمند با دقت به دندان‌ها متصل کرده و مطمئن می‌شود تمامی آن‌ها از لحاظ رنگ با دندان‌ها هماهنگی داشته و به راحتی روی دندان‌های مورد نظر قرار می‌گیرند.

مراقبت از لمینیت ونیرها


اگر چه ونیرهای سرامیکی با استفاده از مواد باکیفیتی ساخته می‌شوند که دوام آن‌ها را تضمین می‌کند، اما با این حال نیز امکان تخریب آن‌ها وجود دارد. برای حفظ زیبایی لبخندتان از جویدن یا شکستن مواد سفتی که می‌توانند به ونیرها آسیب بزنند (مانند پوست آجیل، استخوان و یخ) خودداری کنید. اگر در خواب دندان‌قروچه می‌کنید، دندانپزشک می‌تواند برای جلوگیری از لب‌پریدگی ونیرها برای شما یک وسیله محافظ دهان و دندان تجویز کند. در هر حال، رعایت عادات خوب بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، نخ کشیدن و مراجعه مرتب به دندانپزشک به حفظ سلامت دهان و دندانتان کمک کرده و عمر ونیرها را افزایش می‌دهد.

عوامل تعیین کننده قیمت لمینیت‌ها


هزینه ونیر دندان به عوامل بسیاری بستگی دارد، از جمله:

 • مهارت فنی و هنری سازنده ونیرها و دندانپزشک زیبایی که آن‌ها را نصب می‌کند.
 • مواد مورد استفاده. ونیرهای پرسلن گرانتر از ونیرهای کامپوزیتی مستقیم یا غیرمستقیم هستند.
 • تعداد دندان‌هایی که به ونیر پرسلین نیاز دارند در قیمت ونیر دندان موثرند .

پرسش‌های متداول


لمینیت ونیرها چقدر دوام دارند؟

نتیجه تحقیقات طولانی مدتی که در آن‌ها دوام ونیرهای سرامیکی مورد مطالعه قرار گرفته بود حاکی از آن است که ونیرها بی‌خطر بوده و طی حدوداً 16 سالی که تحت بررسی بودند نرخ دوامی معادل بیش از 90% درصد را از خود نشان دادند.

آیا می‌توان با ونیرهای سرامیکی بی نظمی دندان‌ها را درمان کرد؟

بله، برخی از موارد شلوغی دندان‌ها را می‌توان با دندانپزشکی زیبایی، خصوصاً لمینیت‌های سرامیکی، اصلاح کرد. بعضی از دندانپزشکان این نوع درمان را ارتودنسی فوری می‌نامند، زیرا تنها طی چند هفته ظاهر ناهم‌ترازی دندان‌ها را اصلاح می‌کند، در حالی که انجام چنین کاری با ارتودنسی واقعی چند سال طول می‌کشد. البته در این نوع درمان، ارزیابی دقیق وضعیت دندان‌ها جهت تعیین مناسب بودن درمان‌های دندانپزشکی زیبایی برای بیمار ضروری است.

آیا بعد از آماده‌سازی دندان‌ها ونیرهای موقت دریافت خواهم کرد؟

قطعاً. بدون مرحله محاسبات و مدلسازی اولیه، انجام هیچگونه اصلاح لبخندی امکان‌پذیر نیست. در دندانپزشکی زیبایی نیز، در این مرحله مدل‌های سه‌بعدی از دندان‌های موجود ساخته شده، رابطه بایت مناسب (رابطه بسته شدن دندان‌های فک بالا و پایین روی هم) برای فک‌ها در حالت بسته تعیین شده و قطعات آزمایشی اولیه‌ای ساخته می‌شود که به عنوان ونیرهای موقت در دهان بیمار قرار می‌گیرند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست