فیشور سیلانت، شیاربندی (شیارپوشی) دندانها، درزگیری مینای دندان

fissure-sealants

فيشور سيلانت يک روش بسيار مؤثر براي حفاظت از دندان‌ها در برابر خرابي و پوسيدگي در دوران کودکي مي‌باشد. اين ماده محافظ به شکل يک پوشش نازک بر روي ميناي دندان قرار مي‌گيرد. فيشور سيلانت به صورت يک مانع بين ميناي دندان و باکتري‌هايي که در نبود اين لايه به راحتي بر روي سطح ميناي دندان رشد مي‌کنند، عمل مي‌کند و از تماس باکتري‌ها با سطح دندان جلوگيري مي‌نماید. سيلانت‌هاي دنداني بدون آنکه بر توانايي شما در جويدن غذا تأثير بگذارند و بدون آنکه تغييري دائمي در ساختار ميناي دندان ايجاد کنند، ترک‌هاي عمقي موجود در ميناي دندان و شکاف‌هايي که مسواک به آنها نمي‌رسد را به خوبي محافظت مي‌کنند.

در مرکز تخصصی دکتر اسماعیلی‌‌منش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و مشکلات ناشی از آن در کودکان و بزرگسالان از روش‌های مختلف دندانپزشکی از جمله شیاربندی دندان یا فیشور سیلانت استفاده می‌شود. ما با بهره‌مندی از جدیدترین و مطمئن‌ترین روش‌های روز به بهترین نتیجه در درمان انواع مشکلات دهان و دندان و کسب رضایت بیماران رسیده‌ایم. جهت مشاوره و رزرو نوبت و نیز اطلاع از ساعات کاری ما می‌توانید از طریق شماره‌های ۲۲۰۲۷۹۹۸-۰۲۱-  ۲۲۰۱۹۷۹۲-۰۲۱ با ما تماس حاصل فرمایید.

سيلانت دنداني چيست؟


سيلانت دنداني يا فيشور سيلانت يک پوشش پلاستيکي مخصوص است که بر روي سطح قسمتي از دندان‌هاي دائمي در عقب دهان (دندان‌هاي آسياب و پيش‌آسياب) که در عمل جويدن غذا درگير است، قرار داده مي‌شود و ميناي دندان را از پوسيدگي محافظت مي‌کند.

مزاياي فيشور سيلانت


باکتري‌ها و ذرات غذا که روي سطح دندان‌ها مي‌چسبند، به مرور زمان باعث ايجاد ترک‌ها يا شکاف‌هايي بر روي ميناي دندان و نهايتاً پوسيدگي دندان مي‌شوند. فیشور سیلانت دنداني اين شکاف‌ها را به‌طور کامل پر مي‌کند و از ورود باکتري‌ها و ذرات غذا به داخل آن جلوگيري مي‌نمايد. فيشور سيلانت‌ها هيچ تأثيري بر توانايي دندان‌ها در جويدن عادي غذا نخواهند داشت.

تحقيقات ثابت کرده است که سيلانت‌هاي دنداني باعث کاهش قابل ملاحظه خطر پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند. تحقيقاتي که طي دهه‌هاي گذشته بر روي سيلانت‌ها انجام گرفته نشان داده است که پوشاندن سطح ميناي دندان‌هاي آسيابي که شش سال از عمر آنها مي‌گذرد با سيلانت‌هاي رزيني، باعث کاهش پوسيدگي‌هاي دندان تا ۸۰ درصد بلافاصله بعد از گذاشتن آن و تا ۶۰ درصد بعد از گذشت چهار سال يا بيشتر از گذاشتن آن مي‌شود.

سيلانت‌ها سطح دندان‌هاي جونده را صاف کرده و ترک‌ها و شکاف‌هايي که باکتري‌ها و ذرات غذا در آن مخفي مي‌شوند را مي‌پوشانند.

چرا فيشور سيلانت بر روي دندان‌ها گذاشته مي‌شود؟


بر روي سطح جونده دندان‌هاي آسياب و پيش‌آسياب شکاف‌هايي وجود دارد که اين دندان‌ها را در برابر پوسيدگي آسيب‌پذير مي‌سازد. اين شکاف‌ها مي‌تواند عمق زيادي داشته باشد و تميز کردن آنها به راحتي ممکن نباشد. حتي اين شکاف‌ها ممکن است به‌قدري باريک باشد که يک پرز ريز مسواک هم نتواند وارد آن شود. بنابراين باکتري‌ها در داخل اين شکاف‌ها تجمع کرده و پلاک تشکيل مي‌دهند و به دنبال آن، مواد اسيدي حاصل از باکتري‌ها به ميناي دندان حمله کرده و آن را تخريب مي‌کند. نهايتاً به اين ترتيب دندان دچار پوسيدگي مي‌شود. ماده فلورايد مي‌تواند در جلوگيري از پوسيدگي دندان‌ها و محافظت از تمامي سطوح دندان تأثير زيادي داشته باشد، اما فيشور سيلانت‌ها با صيقل کردن سطح ناهموار دندان‌هاي آسياب و پوشاندن شکاف‌هاي آنها، حفاظت بسيار بيشتري از دندان‌ها به عمل مي‌آورند.

چه کساني به سيلانت دنداني نياز دارند؟


v1

مسلماً بسياري از کودکان به خوبي از عهده مسواک زدن دندان‌هايشان برنمي‌آيند و نمي‌توانند نواحي مشکل‌ساز در قسمت عقب دهان که بيشتر در معرض پوسيدگي قرار دارد را به‌طور صحيح تميز کنند. به همين علت، کودکان مهم‌ترين بازار هدف براي سيلانت‌هاي دنداني محسوب مي‌شوند. با اين وجود، اگر دندان‌هاي بزرگسالان هم مشکلي داشته باشد که بتوان آن را با سيلانت برطرف کرد، براي آنان هم استفاده مي‌شود. بر اساس توصيه انجمن دندانپزشکي آمريکا، کودکان مي‌توانند از همان زماني که دندان‌هاي دائمي آنها درمي‌آيد، سطح آن را با فيشور سيلانت بپوشانند.

به‌طور کلي همه افرادي که دندان‌هايشان در برابر خرابي و پوسيدگي آسيب‌پذيرتر است - اعم از اينکه به خاطر عوامل ژنتيکي باشد يا اينکه بهداشت دهان و دندان را به خوبي رعايت نمي‌کنند يا به دندانپزشک براي معاينه و جرم‌گيري دوره‌اي دندان‌ها دسترسي ندارند – بايد از فيشور سيلانت براي محافظت از دندان‌ها و پيشگيري از پوسيدگي آن استفاده کنند.

چه زماني بايد از سيلانت‌هاي دنداني استفاده کرد؟


معمولاً اولين سيلانت‌هاي دنداني بر روي اولين دندان‌هاي آسياب دائمي قرار داده مي‌شوند. اين دندان‌ها را مي‌توان به مجرد اينکه سطح جونده آنها از داخل بافتلثه خارج شد، با فيشور سيلانت پوشش داد. دقت کنيد که دندان‌هاي دائمي پشت سر دندان‌هاي شيري رشد مي‌کنند. اگر سطح جونده اين دندان‌ها با سيلانت پوشش داده شود، به شکل بسيار بهتري محافظت مي‌شوند. به استثناي دندان‌هاي عقل که اغلب در سنين بالاتري شروع به رشد و خارج شدن از لثه مي کنند، ساير دندان‌هاي آسياب و پيش‌آسياب تا سن حدود ۱۱ تا ۱۳ سالگي رشد خود را کامل مي‌کنند. بنابراين سطح جونده اين دندان‌ها را مي‌توان بعد از آنکه به‌طور کامل از لثه خارج شدند، با فيشور سيلانت پوشاند.

سيلانت دنداني چگونه گذاشته مي‌شود؟


v2

نحوه فیشور سیلانت به اینصورت است که ابتدا سطح مینای دندان به‌طور کامل با یک خمیر مخصوص و مسواک چرخان توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان تمیز می‌شود. سپس دندان با آب شستشو داده شده و خشک می‌شود. بعد از آن یک محلول اسیدی بر روی ناحیه شیاردار در سطح جونده دندان قرار داده می‌شود و بعد از چند ثانیه شسته می‌شود. این کار باعث می‌شود که یک سطح نسبتاً زبر با ناهمواری‌های بسیار ریز و میکروسکوپی بر روی سطح دندان ایجاد شود. این ناهمواری‌ها که فقط با استفاده از میکروسکوپ دیده می‌شود، یک سطح چسبنده را برای اتصال بهتر سیلانت‌های دندانی فراهم می‌کنند. در مرحله بعد مجدداً سطح دندان خشک می‌شود و سیلانت دندانی که به حالت مایع است بر روی سطح دندان گذاشته می‌شود تا خشک و سخت شود. برای سخت‌تر کردن سیلانت‌ها از یک منبع نوری استفاده می‌شود که در حین خشک شدن به آنها نور مخصوصی را می‌تاباند. در بعضی از موارد هم از یک سیلانت دو جزئی استفاده می‌شود که بدون نیاز به نور، خود به‌ خود خشک و سخت می‌شود. وقتی که سیلانت دندانی خشک شد به شکل یک پوشش پلاستیکی سخت و براق در می‌آید و شما می‌توانید دوباره با آن دندان به طور عادي غذا را بجوید.

v3

سیلانت دندانی تا چه مدت دوام دارد؟


مطالعات متعددی نشان داده است که سیلانت‌های دندانی نقش بسیار مؤثری در مقابله با پوسیدگی دندان ها دارند. این سیلانت‌ها می‌توانند تا چندین سال دوام داشته باشند. ضمن آنکه در صورت نیاز می‌توان مجدداً یک فیشور سیلانت جدید بر روی دندان‌هايي که قبلاً شيارپوشي شده است، قرار داد.

هزینه سیلانت‌های دندانی چقدر است؟


هزینه سیلانت‌های دندانی هم به مانند همه عمل‌های پزشکی و دندانپزشکی دیگر، بسته به مرکز ارائه دهنده خدمات و نوع بیمه درمانی شما می‌تواند کاملاً متغیر باشد.

سئوالات مطرح در مورد سیلانت‌های دندانی


آیا سیلانت‌های دندانی را می‌توان روی دندان بزرگسالان هم استفاده کرد؟

بله. هر چند استفاده از سیلانت‌های دندانی برای بزرگسالان کمتر رایج است، اما در بعضی از موارد می‌توان برای افرادی که بیشتر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، از فیشور سیلانت استفاده کرد. در این افراد از سیلانت برای پوشاندن شیارهای عمیقی که قبلاً پُر نشده باشند یا با استفاده از سیلانت شيارپوشي نشده باشند، استفاده می‌شود.

آیا بعد از گذاشتن فیشور سیلانت باز هم نیاز به استفاده از فلوراید دارم؟

بله. سیلانت‌های دندانی فقط سطح جونده دندان که بر روی آن قرار گرفته‌اند را محافظت می‌کنند، در حالی که فلوراید از تمامی سطوح دندان در برابر خرابی و پوسیدگی حفاظت می‌کند.