علت و درمان لکه سفید، قهوه‌ای، زرد و خال سیاه روی دندان

x

در جامعه امروزی، مشکلات ظاهری به خاطر گرفتگی و لک شدن، تغییر رنگ و سایر مشکلات ظاهری دندان‌ها می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی برای افراد شوند. به همین خاطر معمولاً افراد سعی می‌کنند از روش‌های مختلف درمان بدون نسخه پزشک همچون نوارهای سفید کننده دندان، خمیردندان‌ها و آدامس‌های سفید کننده، روش‌های حرفه‌ای تمیز کردن دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک، و نیز روش‌های درمان خانگی برای رفع مشکل خود در این رابطه استفاده کنند. به این ترتیب امروزه افراد مختلف سعی می‌نمایند با استفاده از این روش‌ها به نتایج مناسب با سطح دوام و ماندگاری مناسب و نیز بازیابی طرح لبخند سفید و جذاب برای خود دست پیدا کنند.

بسیاری از عوامل می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. تغییر رنگ دندان می‌تواند بر وضعیت کلی دندان تاثیر گذاشته و باعث ایجاد لکه سفید روی دندان یا خطوط مشخص در مینای دندان شود. به هر حال برای پیشگیری از این مشکل ابتدا دلیل ایجاد آن مشخص گردد.

با استفاده از خدمات حرفه‌ای سفید کردن، تمیز کردن و بلیچینگ دندان در این مرکز، شما می‌توانند از روش‌های درمان مناسب برای رفع لکه‌های ایجاد شده یا سایر موارد تغییر رنگ دندان‌ها بهره گیرید. دندان‌پزشکان متخصص این مرکز با تشخیص دقیق علت لکه‌های ایجاد شده روی دندان از بهترین روش‌های درمان ممکن برای شما استفاده خواهند کرد. به منظور کسب اطلاعات لازم و رزرو نوبت هم‌اکنون می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل اصلی تغییر رنگ دندان‌ها


موارد تغییر رنگ دندان به دو دسته اصلی تغییر رنگ ناشی از عوامل خارجی و تغییر رنگ ذاتی قابل طبقه‌بندی هستند.

رنگ‌های مختلف ایجاد شده بر روی دندان‌ها


لکه‌های قهوه‌ای و سیاه روی سطح دندان

علت. عادت‌های مربوط به سیگار کشیدن یا مصرف نوشیدنی‌های دارای رنگ تیره همچون چای یا قهوه می‌توانند باعث شوند رنگ موجود در این مواد غذایی در سطح دندان جذب شده و باعث تغییر رنگ دندان‌ها و یا ایجاد خال سیاه روی دندان شود.

لکه‌های سبز و نارنجی ایجاد شده روی سطح دندان‌ها

علت. دندان‌هایی که به‌طور کامل تمیز نشده و پاک نشوند، با گذشت زمان دچار پلاک دندان خواهند شد. به هر حال، پلاک دندان حاوی باکتری‌ها یا قارچ‌هایی است که می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه‌های سبز و نارنجی بر روی آن‌ها شود.

لکه‌های آبی مایل به خاکستری تا زرد مایل به قهوه‌ای روی سطح دندان‌ها

علت. در صورتی که فرد به بیماری‌های خاص دچار شده و از داروی تتراسایکلین (یک نوع آنتی‌بیوتیک) در طول مدت رشد دندان‌ها استفاده کند، ممکن است دندان‌های وی دچار لکه‌های آبی مایل به خاکستری تا زرد مایل به قهوه‌ای شود.

لکه‌های سیاه مایل به خاکستری روی سطح دندان‌ها

علت. دلایل اصلی سیاه شدن دندان کودکان و بزرگسالان مربوط به پوسیدگی دندان و ایجاد نکروز ناحیه پالپ است.

لکه‌های زرد مایل به قهوه‌ای یا لکه‌های سفید روی سطح دندان

علت. دلایل اصلی ایجاد این مشکل مربوط به پوسیدگی در مراحل اولیه رشد دندان، ایجاد مشکل در طول فرآیند رشد دندان‌ها، و ابتلا به فلوئروزیس (fluorosis) است.

درمان


درمان لکه‌های سفید روی دندان و خال سیاه روی دندان ها با شناسایی علت مشکل و انتخاب روش درمانی مناسب بر اساس شرایط انجام می‌شود. به این ترتیب در صورت شناسایی دقیق علت مشکل می‌توان از درمان مناسب آن مطمئن بود. روش‌های درمان قابل استفاده به این منظور در ادامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تمیز کردن حرفه‌ای دندان

برخی از لکه سفید روی دندان و دیگر لکه‌ها دارای عامل خارجی را می‌توان از طریق امواج مافوق صوت، صیقل زدن دندان با استفاده از خمیرهای ساینده حاوی پروفیلاکتیک (prophylactic)، یا سایش دندان‌ها با فشار هوا و پودر ساینده، پاک کرد. به هر حال، استفاده از روش های درمان لکه های سفید روی دندانها می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود و به همین خاطر استفاده مکرر از این روش‌ها به افراد توصیه نمی‌شود.

x1بلیچینگ

تکنیک‌های بلیچینگ در ابتدا در حدود صد سال پیش معرفی شدند و در تمام این تکنیک‌ها از فرآیند اکسیداسیون (oxidation) استفاده می‌شود. امروزه، با انتخاب مناسب بیمار، بلیچینگ یک روش درمان ایمن، ساده و ارزان است که امکان استفاده از آن برای درمان بسیاری از انواع تغییر رنگ دندان‌ها وجود دارد. معمولاً، بلیچینگ برای درمان موارد تغییر رنگ دندان‌ها در بین دندان‌های شیری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. روش‌های سفید کردن دندان به گروه‌های اصلی به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

  • سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک: متخصصان دندانپزشکی این مرکز می‌توانند به سادگی با استفاده از ژل حاوی پراکسید و قرار دادن این ژل بر روی مینای دندان، به سادگی لکه‌های خارجی و برخی از موارد تغییر رنگ داخلی ایجاد شده در نتیجه مصرف غذا یا نوشیدنی را درمان کنند. فرآیند درمان در این شرایط معمولاً به یک ساعت زمان نیز دارد و در صورتی که از لیزر یا سایر روش‌های مانند آن برای درمان استفاده شود، فرآیند سفید کردن دندان تسریع شده و هزینه درمان افزایش خواهد یافت. افرادی که دارای لکه‌های قوی بر روی دندان‌های خود هستند، ممکن است نیاز داشته باشند از یک یا چند جلسه درمان برای سفید کردن بیشتر دندان‌های خود استفاده کنند یا برای آن‌ها روش‌های درمان خانگی پس از درمان حرفه‌ای تجویز شود.
  • باندینگ کامپوزیت، روکش و ونیر: برای دندان‌هایی که به شدت به خاطر شرایطی مثل مصرف بیش از حد فلوراید، عصب‌کشی دندان، یا مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها دچار تغییر رنگ شده باشند، دندان‌پزشک ممکن است به فرد توصیه کند از روکش بر روی سطح خارجی دندان دچار تغییر رنگ استفاده کند. این روکش‌ها به رنگ دندان بوده و شامل کامپوزیت باندینگ، ونیر پرسلاین، یا روکش ونیر است و از این روش به جای بلیچینگ برای رفع مشکل افراد استفاده می‌شود. ونیرهای رزین کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار گرفته و به شکل و رنگ دلخواه درمی‌آیند. علاوه بر این، ونیرهای پرسلاین لایه‌های نازک ساخته شده از مواد پرسلاین هستند که بر روی ناحیه جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

x4

درمان‌های خانگی

x3

روش‌های درمان خانگی برای رفع مشکل لکه‌های دندان به شرح زیر هستند.

  • لکه‌های ایجاد شده در نتیجه عوامل خارجی مثل مواد غذایی و نوشیدنی‌های مصرفی یا عادت‌های مشخص را می‌توان با تغییر رژیم غذایی و ترک عادت‌های مضر به تدریج برطرف کرد.
  • مسواک زدن منظم دندان‌ها برای دو بار در روز می‌تواند از ایجاد لکه‌های خارجی بر روی دندان‌ها جلوگیری کند. امروزه اکثر خمیردندان‌ها حاوی مواد خاص برای رفع لکه‌های دندان هستند و در برخی از آن‌ها از مواد مناسب برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.
  • استفاده از ژل بلیچینگ بر روی مینای دندان یکی از روش‌های موثر برای رفع لکه‌های دندان است. این ژل‌ها به صورتی طراحی شده که امکان استفاده از آن‌ها در خانه برای بیمار وجود دارد. به همین خاطر سطح ماده سفید کننده مورد استفاده در این خمیردندان‌ها به نسبت کمتر از ژل‌های مورد استفاده در درمان‌های حرفه‌ای در مطب دندان‌پزشک می‌باشد. این شرایط به معنی این است که فرآیند درمان در این حالت معمولاً به مدت طولانی‌تر و حدود دو تا چهار هفته زمان نیاز خواهد داشت.
  • شما می‌توانید محصولات سفیدکننده دندان بدون نیاز به نسخه دندان‌پزشک را از داروخانه‌ها تهیه کنید. این محصولات دارای سطح کمتر ماده بلیچینگ در مقایسه با روش‌هایی است که در مطب دندان‌پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب مواد سفید کننده موجود در این محصولات بر روی یک قالب دهانی یا نوار قرار گرفته و به دندان‌ها چسبانده می‌شوند. توجه داشته باشید محصولات تهیه شده از داروخانه‌ها بدون نسخه دندان‌پزشک، کارایی و امنیت کمتر نسبت به کیت‌های سفارشی تجویز شده توسط دندان‌پزشک دارند، اما با این وجود می‌توانند به تدریج دندان‌های شما را سفید نمایند.
  • استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده می‌تواند لکه‌های ناچیز ایجاد شده بر روی دندان‌ها را از بین ببرد. به هر حال این خمیردندان‌ها نمی‌توانند رنگ کلی دندان‌های شما را تغییر دهند.

پیشگیری


مسواک زدن دندان‌ها پس از هر بار صرف غذا می‌تواند از ایجاد لکه‌های خاص بر روی دندان‌ها جلوگیری کند. همچنین دندان‌پزشکان به افراد توصیه می‌کنند پس از مصرف چای، قهوه یا سایر نوشیدنی‌ها و مواد غذایی که می‌توانند باعث لک شدن دندان‌ها شوند، دهان خود را با آب شستشو دهند. علاوه بر این تمیز کردن منظم دندان‌ها توسط متخصص بهداشت دندان نیز می‌تواند به پاک شدن لکه‌های ایجاد شده بر روی سطح دندان کمک کند.

لکه‌های ذاتی ایجاد شده در نتیجه آسیب‌دیدگی عصب دندان یا آسیب وارد شده به رگ‌های خونی معمولاً قابل پیشگیری هستند. به این ترتیب لازم است از عصب‌کشی دندان برای خارج کردن ناحیه داخلی دندان (ناحیه پالپ) قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به دندان و تغییر رنگ آن استفاده شود. به هر حال، دندان‌های عصب‌کشی شده ممکن است با گذشت زمان دچار تغییر رنگ شوند.

برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های ذاتی در کودکان، لازم است فرد از قرار گرفتن بیش از حد فلوراید در معرض دندان‌های خود پیشگیری کند. به هر حال استفاده مقدار کافی از فلوراید باعث تغییر رنگ دندان‌ها نخواهد شد.