علت و درمان لق شدن دندان دائمی در کودکان و بزرگسالان

11007

لق شدن دندان نتیجه بیماری مزمن و طولانی‌مدت لثه، تحلیل لثه و تحلیل استخوان است. اتصال بین دندان‌ها و ساختارهای نگهدارنده پیرامون دندان با جمع شدن پلاک و راه یافتن باکتری‌ها به اطراف دندان از بین می‌رود. چنانچه در درمان بیماری لثه کوتاهی شود، دندان لق و شل می‌شود. لق شدن شدید دندان در نهایت به افتادن و از دست دادن دندان می‌انجامد.

روش‌های درمانی ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش بهترین راهکار برای درمان دندان لقی را ارائه می‌دهد که مشکلی بسیار آزاردهنده محسوب می‌شود و پی‌آمدهای نامطلوبی را به دنبال دارد. لق بودن دندان علاوه بر مشکل‌ساز کردن جویدن و گاز زدن خطر از دست دادن دندان را نیز در پی دارد. اگر دندان‌تان لق شده است، هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید، چرا که لق شدن دندان گاهی علامت ابتلا به بیماری جدی‌تری است که درمان آن باید هر چه سریع‌تر آغاز شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان و رفع مشکل لقی دندان و رزرو نوبت میتوانید با ما تماس حاصل نمایید.

دلایل رایج لق شدن دندان


بیماری لثه

ابتلا به بیماری مزمن لثه شایع‌ترین دلیل لق شدن دندان به شمار می‌رود.

چنانچه بهداشت دهان و دندان در درازمدت رعایت نشود، باکتری‌ها به شکل پلاک چسبنده روی سطوح دندان می‌چسبد، لثه‌ها را تحریک می‌کند و به آنها آسیب می‌زند. کوتاهی در رعایت بهداشت در کنار عوامل ژنتیکی باعث می‌شود که بسیاری از بزرگسالان به بیماری‌های لثوی مبتلا شوند.

لثه‌های آسیب دیده معمولاً منقبض می‌شود و حمایت از ریشه‌های دندان با تحلیل رفتن استخوان اصلی نگهدارنده دندان کاهش می‌یابد. به این ترتیب دندان به مرور زمان لق‌تر و لق‌تر می‌شود و چنانچه درمان آن به تاخیر انداخته شود، در نهایت به حدی لق می‌شود که دندان دیگر عملکرد مناسبی ندارد و چاره‌ای جز کشیدن  آن باقی نمی‌ماند.

ضربه دیدن دندان ـ نیروهای خارجی

دندان گاهی در اثر ضربه دیدن یا گاز زدن جسمی سخت و سفت لق می‌شود.

دندان قروچه ـ نیروهای داخلی

دندان قروچه، یعنی عادت روی هم ساییدن و فشار دادن دندان‌ها نیز یکی از علل لق شدن دندان است. دندان قروچه غالباً از اضطراب نشأت می‌گیرد و عموماً هنگام خواب رخ می‌دهد.

دندان قروچه مداوم و شدید در نهایت به لق شدن دندان‌ها منجر می‌شود.

عفونت

دندان گاهی به دلیل ایجاد آبسه زیر آن در اثر وجود عفونت لق می‌شود. عفونت به پایین ریشه‌ها راه می‌یابد و مایع جمع شده زیر دندان در حفره استخوانی گیر می‌افتد. مایع جمع شده دندان را رو به بیرون فشار می‌دهد و منجر به لق شدن آن می‌شود.

نشانه‌ها و علائم


لق شدن دندان معمولاً با نشانه‌ها و علائمی همراه است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لق شدن دندان با بسیاری از علائم فوق همراه است و معمولاً نشان دهنده ابتلا به بیماری فعال و شدید لثه به شمار می‌رود. درمان لقی دندان باید هر چه سریع‌تر شروع شود تا بتوان دندان را حفظ کرد.

درمان


چون بیماری های لثه اصلی‌ترین عامل لق شدن دندان دائمی هستند، اولین اقدام، درمان بیماری های لثه خواهد بود. از جمله:

جرم‌گیری عمیق

k1

چنانچه باکتری لثه و استخوان را عفونی کند، پاکت‌ ایجاد می‌شود. اگر این عارضه به موقع درمان نشود، دندانپزشک باید ابتدا باکتری‌های اطراف پاکت را با جرمگیری عمیق موسوم به اسکیلینگ پاک کند و جرم اطراف خط لثه را از بین ببرد. غشاها یا پروتئین‌های محرک بافت نیز برای تحریک لثه‌ها و استخوان‌ها و فعال کردن خاصیت التیام‌بخشی خود آنها به کار برده می‌شود تا دوباره اطراف دندان را محکم دربر بگیرند. رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک پس از جرم‌گیری ضروری است.

روت پلنینگ

k2

روت پلنینگ نوعی جرمگیری است که در مراحل اولیه بیماری لثه و زمانی انجام می‌شود که دندان‌ها به تازگی لق شده است. در این روش لکه‌های سخت روی دندان از بین برده می‌شود تا جرم روی دندان انباشته نشود. انجام این عمل در کنار رعایت بهداشت و دندان پیشرفت بیماری لثه را آهسته می‌کند و به لثه‌ها اجازه می‌دهد تا دوباره قوی شوند و دور دندان را بگیرند. بیمار باید سیگار و دخانیات را ترک کند، چون توتون روند التیام را مختل می‌کند و خطر عفونت کردن در آینده را افزایش می‌دهد.

پیوند استخوان

k8

دندانپزشک لثه‌ها را در عمل پیوند استخوان از روی دندان کنار می‌زند تا بتواند ریشه‌ها را تمیز و پاکت‌ها را پر کند. در صورت امکان از استخوان و بافت‌های خود بیمار به عنوان ماده پر کننده استفاده می‌شود. سپس لثه‌ها بخیه زده می‌شود. بافت و استخوان جدید پس از چند ماه تشکیل می‌شود و دندان مجدد به لثه متصل می‌گردد. سایر درمانها عبارتند از:

تنظیم بایت

untitled

در ابتدا شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (اکلوژن یا بایت) با تراش دادن جزیی سطوح جویدن دندان‌ها تنظیم می‌شود تا شدت نیروهای تحلیل برنده کاهش یابد. دندانپزشک باید از مهارت و دانش کافی درباره شیوه عملکرد دندان‌ها و بایت برخوردار باشد.

آتل‌بندی

k5

آتل‌بندی دندان‌ها یا متصل کردن آن‌ها به یکدیگر مانند تیرهای چوبی پرچین در صورت لق بودن شدید دندان‌ها انجام می‌شود تا نیروی جویدن بین گروه‌های دندانی توزیع شود و روی دندان لق متمرکز نباشد.

آتل‌بندی موقت دندان‌ها را به یکی از روش‌های زیر به هم متصل می‌کند.

  • آتل روی دندان: مواد آتل‌بندی معمولاً روی مینای دندان چسبانده می‌شود تا تعدادی از دندان‌ها را به هم متصل و آنها را محکم کند.
  • آتل داخلی: مجرای کوچکی داخل دندان ایجاد می‌شود و آتل فلزی سفارشی ساخته شده با باندینگ یا سیمان در جای خود چسبانده می‌شود تا دندان را پایدار کند.
  • آتل دائمی یا ثابت: این روش به معنای واقعی کلمه و برای همیشه دندان‌های لق را ثابت می‌کند، آتل تهیه شده دندان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند یا جوش می‌دهد.

گارد

k6

چنانچه بیمار عادت به دندان قروچه داشته باشد، استفاده از نایت گارد متحرک با جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد به دندان‌ها از آن‌ها محافظت می‌کند. از آنجایی که استرس و اضطراب از علل اصلی دندان قروچه به شمار می‌آید، استفاده از نایت گارد در موقعیت‌های تنش‌زا یا در کل زمان معمول بروز این عادت توصیه می‌شود.

ارتودنسی

untitled1

ارتودنسی یکی از روش‌های درمان لقی دندان است. موقعیت دندان لق تغییر داده می‌شود تا نیروها به طور یکنواخت‌تر و متناسب‌تری به دندان وارد شود. البته ارتودنسی درمان پیچیده‌ای به شمار می‌رود، به ویژه اگر بیمار مبتلا به ناراحتی لثه‌ای باشد که باید پیش از درمان ارتودنسی تحت کنترل درآید تا ارتودنسی موفقیت‌آمیز باشد. در ارتودنسی از نیروهای کنترل شده برای جابجایی دندان استفاده می‌شود تا استخوان تحلیل رفته ترمیم شود و اتصال لثوی جدیدی ایجاد شود.

جلوگیری از لق شدن دندان


لق شدن دندان شیری امری طبیعی است اما باید از لق شدن دندان دائمی جلوگیری کرد. با رعایت بهداشت دهان و دندان، تغذیه سالم و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های سیستمی می‌توان به سادگی از لق شدن دندان جلوگیری کرد. در پیش گرفتن سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می‌توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد تا بتواند به خوبی با بیماری‌ها مبارزه کند.

برای رعایت بهداشت دهان و دندان کافی است مسواک زدن روزانه، استفاده از دهانشویه و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید، از خمیردندان‌های شیمیایی ساینده مینای دندان استفاده نکنید و خمیردندان و دهانشویه تهیه شده از مواد اولیه باکیفیت و خالص خریداری کنید. به این ترتیب باکتری‌هایی را از دهان دور نگه می‌دارید که عامل اصلی مشکلات لثه محسوب می‌شود.