رفع و از بین بردن زردی و بدرنگی دندان ها

z

زردي و بدرنگي دندان‌ها مي‌تواند آشفتگي و نگراني‌هاي زيادي را در افراد ايجاد کند و باعث شود که آنها از خنديدن و ديده شده دندان‌هاي خود خجالت بکشند. اصولاً رنگ دندان‌هاي هيچ کس کاملاً سفيد نيست و هر چقدر سن ما بيشتر مي‌شود، رنگ دندان‌هاي همه ما کمي مات‌تر‌ و زردتر مي‌شود. با اين حال، دندان‌هاي هر فرد، بسته به خصوصيات ارثي و ژنتيکي او رنگ زمينه‌اي خاصي دارد و دندان بعضي افراد ممکن است خوش‌رنگ‌تر و بهتر از بعضي ديگر باشد. اما در هر صورت، اينکه شما چگونه با دندان‌ها خود رفتار مي‌کنيد نقش بسيار مهمي در علت زردی دندان  دارد.

در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش، دندانپزشک ما بهترین روش‌های درمانی از جمله سفید کردن و جرم‌گیری دندان را برای درمان تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لبخندی زیبا در نظر خواهند گرفت. استفاده از تجهیزات پیشرفته و سال‌ها تجربه، مرکز ما را به مرکز ممتازی در زمینه تشخیص و درمان تغییر رنگ دندان‌ها تبدیل کرده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از نحوه درمان زردی دندان‌ها می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند.

علائم زردي دندان‌ها


دندان‌هاي افرادي که از مشکل بدرنگي دندان رنج مي‌برند، مي‌تواند به رنگ زرد، قهوه‌اي و يا حتي مايل به خاکستري باشد. زردي و بدرنگي دندان‌ها مي‌تواند به صورت عمومي در همه سطوح دندان‌ها و يا به صورت لکه‌هاي تيره‌اي بر روي سطح ميناي دندان باشد.

نکته اميدوارکننده در اين ميان آن است که خوشبختانه شما مي‌توانيد از بسياري از اين مشکلات جلوگيري کنيد. وقتي که شما به علت زرد شدن و تغيير رنگ دندان‌هاي خود پي برديد، بهتر مي‌توانيد با عوامل به وجود آورنده آن مقابله کنيد.

علل زردي و بدرنگي دندان‌ها


علل خارجي

غذاها و نوشيدني‌ها قهوه، چاي، نوشابه‌هاي رنگ‌دار و شراب قرمز، همگي مي‌توانند در درازمدت باعث تغيير رنگ دندان‌ها شوند. غذاها و نوشيدني‌هاي خيلي داغ يا خيلي سرد هم مي‌تواند بر رنگ دندان‌ها تأثير نامطلوب داشته باشد. زيرا گرما و سرماي شديد باعث باز و بسته شدن منافذ موجود در سطح دندان‌ها و نفوذ عوامل تغيير دهنده رنگ دندان با قدرت بيشتري به داخل اين منافذ مي‌شود.

سيگار کشيدن سيگار کشيدن مي‌تواند باعث زردي و تغيير رنگ شديد دندان‌ها شود. اما جويدن تنباکو هم زياد کم‌خطرتر از سيگار نيست. به طور کلي، هر نوع محصول دخاني مي‌تواند بر سلامت دندا‌ن‌ها اثر مخرب داشته باشد.

بهداشت دهان و دندان اصولاً عادت‌هاي ناسالم و عدم مراقبت از دهان و دندان، تأثير منفي شديدي بر سلامت دندان‌ها دارد. در واقع، زردي و تغيير رنگ دندان‌ها فقط يکي از کوچکترين عوارض جانبي ناشي از عدم رعايت بهداشت دهان و دندان است.

عوامل داخلي

ژنتيک و پيري هر دو اين عوامل در حساسيت دندان‌ها نسبت به زرد شدن و تغيير رنگ نقش دارند. در واقع برخي افراد از همان زمان تولد، دندان‌هاي زرد و بدرنگ دارند و متأسفانه در اغلب اين افراد، دندان‌ها خيلي زودتر از زمان معمول از بين مي‌روند. استفاده مکرر و همه روزه از دندان‌ها هم به مرور زمان منجر به تغيير رنگ آنها خواهد شد.

داروها داروهاي آنتي‌بيوتيک از قبيل تتراسايکيلين مي‌تواند باعث تغيير رنگ دندان‌ها در کودکاني شود که دندان‌هايشان هنوز در حال رشد و شکل گرفتن است. داروهاي ديگري از جمله آنتي‌هيستامين‌ها، داروهاي ضدروان‌پريشي و ضدفشار خون نيز مي‌توانند باعث زرد شدن دندان‌ها شود. استفاده از بعضي دهان‌شويه‌ها هم موجب زردي و بدرنگي سطوح پشت دندان‌ها مي‌شود.

فلوروزيس دندان ماده فلورايد نقش بسيار مهمي در پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها دارد. اما مقدار بيش از حد اين ماده مي‌تواند موجب بروز فلوروزيس يا مسموميت دندان با فلورايد شود. اين عارضه منجر به ايجاد لکه‌ها يا خطوط سفيدي بر روي دندان‌ها مي‌شود. فلوروزيس فقط کودکاني را درگير مي‌کند که دندان‌هاي دائمي آنها هنوز در حال رشد و شکل‌گيري در زير لثه‌ها مي‌باشد.

مصدوميت رنگ دندان‌هاي ترک‌خورده يا شکسته ممکن است به خاطر آسيب‌ديدگي مينا و يا از بين رفتن عصب دندان، تيره و کدر شود. همچنين در صورتي که دندان‌های آسیب‌دیده بعد از ترمیم و جراحی‌های مهمی مانند عصب‌کشی دندان، به شکل مناسبی روکش نشوند، احتمال تغییر رنگ آنها در آينده وجود خواهد داشت.

پر کردن دندان پوسیدگی‌های دندان غالباً به شکل لکه‌های قهوه‌ای یا خال سیاه روی دندان مشخص می‌شود. از طرفی وقتی که این پوسیدگی‌ها با ماده آمالگام پُر می‌شود، جای پُرکردگی بر روی مینای دندان به شکل یک لکه خاکستری رنگ دیده می‌شود.

درمان زردی و بدرنگی دندان


روش‌های متعددی برای از بین بردن زردی دندان ها وجود دارد که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به روش صحیح

بهترین راه برای رفع زردی و لکه‌های دندان، که البته همیشه نمي‌تواند ساده‌ترین راه نیز باشد، مسواک زدن دندان‌ها بعد از خوردن یا آشامیدن هر ماده غذایی است. این کار نیاز به عزم و مداومت زیادی دارد و حتی ممکن است بسته به اینکه در هنگام غذا خوردن کجا باشید، انجام آن براي شما خيلي سخت باشد. اما حداقل می‌توانید روزی دو یا سه بار بعد از وعده‌های غذایی اصلی، دندان‌های خود را مسواک بزنید. همچنین بین دندان‌ها را به طور کامل نخ دندان بکشید تا مطمئن شوید هیچ ذره غذایی در بین دندان‌ها باقی نمانده است. یک راهکار دیگر که ممکن است برای شما مؤثر باشد آن است که از دهان‌شویه‌های ضدعفونی کننده برای حذف جرم و لکه‌هایی که موجب پوسیدگی دندان می‌شوند، استفاده کنید.

تمیز کردن دندان‌ها با روش اولتراسوند

امروزه یک روش جدید و استاندارد برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها عرضه شده است که در آن از امواج اولتراسوند برای حذف بدرنگی‌های دارای منشأ خارجی که در اثر تجمع جرم بر روی دندان به وجود آمده است، استفاده می‌شود. البته این عمل باعث تغییر رنگ دندان‌های شما نمی‌شود و فقط جرم‌ها و لکه‌های عامل بدرنگی را حذف می‌کند. عمل تمیز کردن دندان‌ها با امواج اولتراسوند را می‌توان در طی مراجعات منظم سالیانه به دندانپزشک انجام داد تا از تغییر رنگ شدید دندان‌ها پیشگیری شود.

سفید کردن دندان‌ها

برای سفید و درخشان کردن هر چه بیشتر دندان‌های خود می‌توانید عمل سفید کردن دندان‌ها را انجام دهید. برای این منظور دندانپزشک برای شما قاب‌های مخصوصی به نام تری (Tray) تجویز می‌کند که باید در خانه آن را در دهان بگذارید. این قاب‌ها از یک قالب به شکل دندان‌های شما ساخته شده است و یک ژل سفیدکننده که حاوی ماده فعال پراکسید می‌باشد را بر روی دندان‌های شما نگه می‌دارد. در صورتی که این قاب‌ها هر روز در خانه بر روی دندان‌ها قرار داده شود، در عرض یک تا دو هفته می‌تواند دندان‌های شما را سفید کند. حتی با استفاده از این روش به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه، دندان‌های شما به طور چشمگیری سفیدتر می‌شود.

باندینگ

در جریان عمل باندینگ، سطح خارجی دندان‌ها با یک ماده کامپوزیت همرنگ دندان پوشیده می‌شود تا زردی و بدرنگی آن مشخص نباشد.

ونیرهای دندانی

در مواردی که سفید کردن دندان‌ها به تنهایی نتواند مشکل زردی و بدرنگی دندان‌ها را به طور کامل برطرف کند، می‌توان از ونیرهای دندانی برای حل مشکل استفاده کرد. ونیرهای دندانی، پوشش‌هایی ویفری شکل هستند که معمولاً از جنس سرامیک (پورسلاین) ساخته شده و بر روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند. ونیرهای سرامیکی برای اصلاح شکل ظاهری دندان‌های شکسته یا دندان‌هایی که کجی یا انحراف جزئی دارند نیز گزینه بسیار مناسبی هستند.

علی‌رغم آنکه گزارش‌هایی مبنی بر بروز حساسیت دندانی در اثر استفاده از بعضی روش‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد، وجود دارد، اما به طور کلی همه این روش‌ها در صورتی که توسط یک دندانپزشک متخصص و باتجربه انجام گیرد، برای رفع زردی و بدرنگی دندان‌ها کاملاً ایمن و مؤثر خواهند بود. علاوه بر این روش‌ها می‌توان از محصولات سفیدکننده دندان که به صورت بدون نسخه عرضه می‌شوند نیز برای رفع زردی و بدرنگی دندان‌ها استفاده کرد، اما نتایج به دست آمده از این محصولات تا حد زیادی متناقض و متغیر بوده است. بعضی از خمیردندانهای سفیدکننده هم می‌توانند به رفع زردی دندان‌ها کمک کنند، اما به خاطر داشته باشید که این خمیر‌دندان‌ها در رفع بدرنگی‌هایی که منشأ داخلی دارند، هیچ تأثیری نخواهند داشت. به هر حال از هر روشی که برای رفع زردی دندان‌ها استفاده می‌کنید و برای آن پول خرج می‌کنید، نباید با از سر گرفتن رفتارها و عادات ناسالم باز هم حاصل زحمات و هزینه‌های خود را از بین ببرید. رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ نتایج به دست آمده از هر عمل دندانپزشکی زیبایی، ضرورتی انکارناپذیر است.

محصولات سفیدکننده بدون نسخه

برای رفع زردی و بدرنگی‌ها می‌توان از محصولات سفیدکننده‌ای که به صورت بدون نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، استفاده کرد. این محصولات حاوی یک ترکیب سفیدکننده ضعیف هستند که بر روی یک قطعه دهانی مخصوص گذاشته می‌شوند و شما این قطعه را روی دندان‌های خود می‌گذارید.

خمیردندان‌های سفیدکننده هم می‌تواند به رفع زردی خفیف دندان‌ها کمک کند، اما رنگ کلی دندان‌های شما را تغییر نمی‌دهد.

پیشگیری


  • با انجام تغییرات کوچکی در سبک زندگی می‌توان به سادگي از زرد شدن و بدرنگی دندان‌ها پیشگیری نمود. افرادی که عادت به نوشیدن زیاد قهوه دارند و یا افراد سیگاری می‌توانند این عادت‌های خود را کمتر کرده و یا به طور کامل ترک کنند. همچنین سعی کنید بعد از مصرف غذاها یا نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چاي، شراب قرمز و نوشابه‌های رنگی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود، بلافاصله دندان‌های خود را با آب بشویید.
  • سلامت و بهداشت دهان و دندان خود را با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور مرتب، بهبود ببخشید.
  • مراجعه به دندانپزشک یا مراقب بهداشت دهان و دندان هر ۶ ماه یک بار برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها به حذف زردی و بدرنگی‌هایی که منشأ خارجی داشته باشد، کمک می‌کند.