درمان دندان درد با تکنولوژی های نوین دندانپزشکی

n00040148-b

دندان‌ درد ممکن است انواع مختلفی داشته باشد. ممکن است ممتد یا متناوب باشد و همچنین ممکن است غذا خوردن و نوشیدن مایعات باعث بدتر شدن آن شود.

ممکن است دندان درد شدید یا خفیف باشد. افتادن پرکردگی و یا شکستن دندان می‌تواند شروع‌کننده‌ی درد باشد. اگر یکی از دندان‌های آسیا در فک پایین آسیب ببیند، ممکن است درد ناشی از آن مانند گوش‌ درد به نظر برسد.

متخصصین ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش با استفاده از روش‌های اورژانسی در تشخیص و تسکین درد دندان و رفع بسیاری از مشکلات دهان و دندان به یاری بیماران می‌آیند. پس از تشخیص علت دقیق دندان درد از درمان های دندانپزشکی مانند عصب کشی دندان، پر کردن دندان و غیره استفاده خواهیم کرد. البته در صورت تخریب بیش از حد دندان و بی تاثیر بودن این روش ها ناچار به کشیدن دندان خواهیم شد.

اگر از دندان درد شدید رنج می‌برید، بدون درنگ با مرکز ما از طریق شماره‌های ۲۲۰۲۷۹۹۸-۰۲۱- ۲۲۰۱۹۷۹۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما به سرعت وقت ملاقاتی را برایتان تنظیم کنند.

علت دندان درد خفیف و شدید


از آنجایی ‌که علائم و نشانه‌های دندان‌ درد می‌توانند نشان‌دهنده‌ی عارضه‌ها یا مشکلات دیگر مربوط به دندان‌ها باشند، تشخیص علت درد دندان بدون معاینه‌ی جامع توسط دندان‌پزشک امری دشوار است. ممکن است شما به پوسیدگی پیشرفته‌ی دندان و یا بیماری‌های لثه مبتلا باشید. اولین نشانه‌ی پوسیدگی می‌تواند احساس درد به هنگام خوردن غذاهای شیرین، داغ یا سرد باشد. اگر مغز دندان - قسمت داخلی دندان که دربرگیرنده‌ی بافت‌ها و اعصاب می‌باشد - دچار تنش شود، می‌تواند باعث احساس درد در دندان گردد. تحلیل لثه، دندان قروچه و شلوغی دندان‌ها نیز از دیگر علل دندان درد در کودکان و بزرگسالان است.

پوسیدگی دندان

dardradr6

پوسیدگی دندان علت اصلی دندان درد است. دندان زمانی پوسیده می‌شود که باکتری‌ها اطراف دندان جمع شوند و لایه نازک و چسبنده‌ای، به نام پلاک را ایجاد کنند. باکتری‌های موجود در پلاک کربوهیدرات‌ها (قندها)ی مواد غذایی را به اسیدی تبدیل می‌کنند که مینای دندان را از بین می‌برد. پس از آن که مینای دندان آسیب دید، باکتری‌ها در عاج دندان نفوذ می‌کنند، عاج بافتی متشکل از عصب است که پالپ واقع در مرکز دندان را پوشش می‌دهد. در نتیجه دندان سوراخ می‌شود و می‌پوسد. درد ناشی از پوسیدگی بسیار شدید و آزار دهنده است.

درمان

 قبل از این‌که درد شما شدیدتر شود، برای انجام تشخیص به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان پوسیده باید پر شود و پرکردگی‌های شل شده نیز باید ترمیم شوند. اگر درد به دلیل آسیب به بافت‌های مغز دندان ایجاد شده باشد، دندان‌پزشک شما را به یک متخصص ارجاع می‌دهد که او با استفاده از روت کانال‌تراپی، مغز دندان آسیب‌دیده را تخلیه کرده، کانال‌های دندان را ضدعفونی کرده و برای مراقبت از دندان، فضای باقی‌مانده را پر می‌کند.

دندان‌پزشک ما ممکن است به ‌منظور از بین بردن درد و یا تسریع روند بهبودی، داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز کند. اگر تا زمانی که به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید دندان شما عفونی شود، ممکن است کشیدن دندان و یا انجام عصب‌کشی ضروری باشد. در طی عمل عصب‌کشی، بافت‌های عصبی از میان دندان تخلیه‌شده و دندان پس از پر شدن، روکش می‌شود.

دندان قروچه

dardradr11

دندان درد گاهی اوقات علامت عارضه‌ای جدی‌تر است، برای مثال مینای دندان به دلیل دندان قروچه (براکسیسم) شدید ساییده می‌شود. عفونت شدید سینوس‌ها نیز باعث حساس و دردناک شدن لثه‌ها و دندان درد خفیف می‌شود. البته درد دندان گاهی نتیجه اختلال‌های مفصل فکی گیجگاهی است.

درمان

برای درمان دندان قروچه راه‌های زیر توسط دندانپزشک پیشنهاد می‌شود:

 •  محافظ دهانی: نایت گارد یا محافظ دهانی نوعی پلاک نگهدارنده (ریتینر) است که باید شب‌ها از آن استفاده کنید. گارد اجازه نمی‌دهد که دندان‌های بالا با دندان‌های پایین تماس داشته باشد.
 •  ارتودنسی برای درمان دندان قروچه: از آنجایی که بسیاری از موارد دندان قروچه ناشی از نامرتب بودن دندان‌ها است، با انجام ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ها می‌توان مشکل دندان قروچه را برطرف کرد. به این ترتیب بیمار شب‌ها دندان‌ها را روی هم فشار نمی‌دهد.
 •  مدیریت استرس: کاهش استرس روشی فوق‌العاده برای درمان دندان قروچه است. ورزش کردن، تکنیک‌های آرام‌بخشی و راهبردهای دیگر به کنترل اضطراب کمک می‌کند.

دندان عقل نهفته

dardradr5

هرچند ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی و رعایت بهداشت برای حفظ سلامت دهان و دندان ضروری است، اما گاهی دچار دندان دردی می‌شوید که علت آن پوسیدگی دندان‌ها نیست. در این شرایط دندان عقل نهفته را باید برای تحمل این درد آزاردهنده سرزنش کنید.

درمان

دندان عقل توسط دندانپزشک در مطب یا جراح متخصص در بیمارستان کشیده می‌شود. زخم مربوط به جراحی کشیدن عقل ظرف چند روز التیام می‌یابد. کشیدن دندان عقل ۴۵ دقیقه یا کمتر طول می‌کشد. اگر دندانپزشک کشیدن دندان عقل را ضروری بداند، ابتدا از دندان‌ها عکس رادیولوژی گرفته می‌شود تا مشخص شود که آیا لازم است عمل توسط جراح متخصص انجام شود یا خیر. ابتدا دندانپزشک ناحیه دندان عقل را بی‌حس می‌کند، سپس دندان را می‌کشد.

عفونت شدید دهان

dardradr4

هرچند مشکل پوسیدگی دندان وجود ندارد، اما دندان درد طاقت‌فرسایی در اثر عفونت دهان یا داخل خط لثه بروز می‌یابد. دندان درد، به ویژه درد مداوم و ضربان‌دار، می‌تواند پی‌آمد آبسه یا ترک خوردن دندان باشد، حتی ممکن است هیچ‌گونه نشانه ظاهری عفونت وجود نداشته باشد.

درمان

چنانچه عفونت باعث مرگ پالپ داخلی دندان شده باشد، دندان نیز از دست رفته و مرده است. اگر عفونت شدید نباشد، می‌توان دندان را در دهان نگه داشت. دندانپزشک تمام عفونت داخل و اطراف دندان را در درمان عصب‌کشی تخلیه می‌کند. دندانپزشک ابتدا آبسه را تخلیه می‌کند تا عفونت از بین برود، سپس فضا را مهر و موم می‌کند تا دندان دوباره در آینده عفونت نکند. در نهایت نیز دندان روکش می‌شود تا روکش از دندان بدون عصب محافظت کند. عصب‌کشی درمانی موثر برای محافظت و حفظ دندان طبیعی است، البته به شرطی که به سرعت برای درمان اقدام شود.

حساسیت دندان

dardradr3

چنانچه مینای دندان ساییده شود، عصب دندان در معرض محرک‌ها قرار می‌گیرد و درد با خوردن خوراکی‌های سرد یا داغ شروع می‌شود. اگر حساسیت دندان چند روز پس از درمان‌های دندانپزشکی برطرف نشود، ممکن است بخشی از بافت‌های پالپ داخل دندان ملتهب شده باشد.

درمان

نوع حساسیت دندان به علت بروز حساسیت بستگی دارد. حتی در شرایطی که علت مشخصی برای درد وجود ندارد، درمان‌های متعددی برای مدیریت حساسیت دندانی و درد ناشی از آن پیشنهاد می‌شود. تسکین درد گاهی درمان ساده‌ای دارد و کافی است پوسیدگی ترمیم یا پر کردگی تجدید شود. اما اگر ناراحتی ناشی از تحلیل رفتن لثه و مشخص شدن سطوح ریشه دندان باشد، دندانپزشک جراحی پیوند لثه را توصیه می‌کند. متخصص لثه جراحی پیوند لثه را برای محافظت از سطوح ریشه و دندان انجام می‌دهد. متداول‌ترین درمان‌هایی که برای رفع حساسیت دندان انجام می‌شود، عبارت است از:

 •  روکش، اینله یا باندینگ: این درمان‌ها برای اصلاح آسیب‌دیدگی یا ترمیم پوسیدگی منجر به حساسیت انجام می‌شود.
 •  جراحی پیوند لثه: اگر بیماری لثه تا مراحل پیشرفته یا مزمن پیشرفت کرده باشد، بیماری لثه باید درمان شود. دندانپزشک جراحی پیوند لثه را برای پوشش دادن ریشه‌های دندان و محافظت از آنها توصیه می‌کند.
 •  عصب‌کشی: اگر حساسیت دندان شدید و مداوم باشد و به روش‌های دیگر برطرف نشود، دندانپزشک عصب‌کشی را برای درمان این مشکل توصیه می‌کند. ابتدا دندانپزشک از دندان‌ عکس می‌گیرد تا از وجود مشکل در عصب‌های دندان مطمئن شود. سپس عصب دندان را خارج می‌کند تا درد آرام شود.

بیماری لثه

dardradr2

ژنژیویت یا التهاب لثه یکی از علل شایع دندان درد و یکی از جدی‌ترین آنها است که اگر درمان نشود، عوارضی جدی مانند بیماری لثه را ایجاد می‌کند. بیماری لثه زمانی بروز می‌یابد که التهاب لثه تا عمق دهان پیشرفت کرده باشد و باکتری‌ها ساختار استخوانی پایه دندان را ملتهب و عفونی کرده باشد. التهاب لثه به جز دندان درد علامت عارضه‌های وخیم‌تری مانند سرطان، دیابت شیرین و کمبود ویتامین نیز به شمار می‌رود.

درمان

خوشبختانه دندانپزشکان می‌توانند بیماری لثه را با موفقیت درمان کنند. جرم‌گیری معمولی و زدودن جرم دندان روشی موثر برای درمان موارد خفیف‌تر التهاب لثه و سالم کردن لثه‌ها است. اما اگر بیماری لثه شدیدتر باشد، باید علاوه بر جرم‌گیری، اصلاح سطح ریشه نیز انجام شود، در این درمان سطوح ریشه صاف می‌شود تا بافت لثه دوباره متصل شود. دندانپزشک غالباً آنتی بیوتیک مناسب را برای درمان عفونت خط لثه تجویز می‌کنند. شکی نیست که پیشگیری بهترین درمان بیماری لثه است. بنابراین دو بار در روز دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ بکشید تا پلاک و جرم ایجاد نشود. همچنین هر ۶ ماه یک بار برای معاینه و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلات جدی دهان و دندان غافلگیرتان نکند.

آسیب دیدن یا نامناسب بودن ترمیم‌های دندان

dardradr1

فشار مداوم ناشی از جویدن، دندان قروچه یا روی هم فشار دادن دندان‌ها باعث ساییدگی پرکردگی دندان‌ها، ترک خوردن یا لب‌پر شدن ترمیم‌های دندان می‌شود. شاید خودتان متوجه ساییدگی ترمیم‌ها نشوید، اما دندانپزشک نقص ترمیم‌ها را هنگام ویزیت‌های دوره‌ای تشخیص می‌دهد. همچنین گاهی اوقات درد پس از درمان‌های دندانپزشکی آرام نمی‌شود، در این حالت درد پی‌آمد نامناسب بودن درمان یا اشتباه حین درمان است.

درمان

اگر ترمیم آمالگام دندان ساییده شده باشد، بهتر است آن را تعویض کرد. البته به جز آمالگام گزینه‌های دیگری نیز برای پر کردن دندان وجود دارد. رزین‌های کامپوزیتی ماده‌ای پرطرفدار برای پر کردن دندان محسوب می‌شوند، چون کامپوزیت همرنگ دندان است و دندان ترمیم شده شبیه به دندان طبیعی به نظر خواهد رسید. هرچند رزین کامپوزیت به اندازه آمالگام نقره‌ای رنگ بادوام نیست، به ویژه اگر برای پر کردن دندان‌های آسیابی به کار برده شده باشد که هر روز فشارهای جویدن و دندان قروچه را تحمل می‌کنند. اگر ترمیم دندان بزرگ باشد یا پوسیدگی مجدد وسیع باشد، ساختار کافی از دندان برای نگه داشتن پرکردگی باقی نمی‌ماند. در این شرایط دندانپزشک توصیه می‌کند که دندان روکش شود.

علائم دندان‌ درد چیست؟


در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم زیر، فوراً با ما تماس بگیرید:

 • تب
 • تنفس و بلع دشوار
 • تورم در اطراف دندان
 • درد به هنگام گاز گرفتن
 • مزه‌ی بد دهان
 • آبسه یا عفونت دندان
 • حساسیت دندان نسبت به غذاها یا نوشیدنی‌های سرد و گرم

تشخیص علت دندان درد


دندانپزشک شما برای تشخیص علت و درمان دندان درد و محل آن، یک معاینه‌ی فیزیکی کامل از دهان را به عمل آورده و به دنبال علائمی چون تورم، قرمزی و آسیب‌های محسوس به دندان می‌گردد. او همچنین ممکن است عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس را تجویز کرده و با کمک آن به دنبال پوسیدگی در بین دندان‌ها، ترک‌های ریز و یا اختلال در استخوان‌های داخلی بگردد. عارضه‌هایی که در یک معاینه‌ی عادی نمی‌توان آن‌ها را تشخیص داد.

دندان‌ درد در کودکان


g3g23h_hiszti2

هیچ‌کس نمی‌خواهد درد فرزند خود را ببیند و دندان‌درد در کودکان می‌تواند باعث ناراحتی‌های بسیاری گردد. در اکثر موارد، دندان‌ درد به علت آسیب به دندان یا پوسیدگی ایجاد می‌شود. زمانی که کودک شما به دندان‌ درد مبتلا شده است، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

از دندان‌های شیری کودک خود به ‌خوبی مراقبت کنید. این دندان‌ها در نهایت می‌افتند ولی تا آن زمان نقش مهمی را در گاز گرفتن، جویدن و صحبت کردن شفاف ایفا می‌کنند. بسیاری از روش‌های درمانی و تشخیصی که برای بزرگ‌سالان استفاده می‌شوند را می‌توان برای کودکان نیز مورد استفاده قرار داد. از جمله این روش‌ها می‌توان به عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس، پرکننده‌های دندانی، ارتودنسی و غیره اشاره کرد.

تا جایی که می‌توانید در مورد علائم عارضه‌ی کودک خود اطلاعات به دست بیاورید. آیا دندان او همیشه دردناک بوده و یا اینکه درد آن به هنگام جویدن غذا ایجاد می‌شود؟ آیا نسبت به سرما و گرما حساس است؟ زمانی که آن را لمس می‌کنید درد می‌گیرد؟ آیا دندان به هر نحوی آسیب دیده است؟ آیا کودک شما علائم دیگری مانند تب، تورم و خستگی را نیز دارد؟ تمامی این اطلاعات می‌توانند هنگام مراجعه به دندانپزشک یا متخصص اطفال مورد استفاده قرار گیرند.

درمان خانگی دندان درد


dardradr
روش‌های مختلفی وجود دارد تا بتوانید درد دندان را موقتاً در خانه تسکین دهید و تا زمان مراجعه به دندانپزشک، مجبور به تحمل درد نباشید. در ادامه روش‌های خانگی تسکین دندان درد را توضیح می‌دهیم.

 •  مسکن‌های بدون نسخه: مسکن‌های غیرتجویزی مانند آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن علائم ناراحتی‌های دندان را برای مدت کوتاهی تسکین می‌دهند. اگر تصمیم به مصرف آسپرین گرفتید، آن را با آب ببلعید و به هیچ وجه روی لثه‌ها یا دندان نکشید، در غیر این صورت بافت‌های نرم حفره دهان آسیب خواهد دید.
 •  آب نمک: شستشو دادن دهان با آب نمک گرم ناحیه آسیب دیده را پاک می‌کند و به زدودن باقیمانده ذرات غذا و باکتری‌ها کمک می‌کند. همچنین ممکن است بسته به علت دندان درد، آب نمک درد را آرام کند.
 •  سیر: سیر خاصیت ضدباکتریایی دارد و دندان درد را نیز موقتاً تسکین می‌دهد. یک حبه سیر را له کنید و روی دندان دردناک بگذارید یا آن را بجوید. درست است که دهانتان بدبو می‌شود، اما دردتان برای مدتی متوقف می‌شود.
 •  روغن میخک یا نعناع: این روغن‌های طبیعی اثر بی‌حس کنندگی دارند. البته چون این روغن‌ها بسیار قوی‌اند و ممکن است به بافت‌های نرم دهان آسیب بزنند، باید با احتیاط مصرف شوند. فقط یک قطره کوچک از روغن را روی پنبه بریزید و روی دندان دردناک بکشید.

چه افرادی مستعد دندان درد هستند؟


هیچ کس از ناراحتی‌های دندان در امان نیست، به علاوه درد دندان یا لثه گاهی پس از بعضی درمان‌های دندانپزشکی نیز بروز می‌یابد. با این حال گروه‌های زیر بیشتر مستعد دندان دردند:

 •  سالمندان، کودکان و افرادی که خوراکی‌های قندی و شیرینیجات زیادی مصرف می‌کنند، پلاک بیشتری دور دندان‌هایشان جمع می‌شود.
 •  سیگار کشیدن خطر تحلیل رفتن بافت لثه و استخوان را، حتی در غیاب بیماری‌های لثه، افزایش می‌دهد.
 •  کشیدن سیگار باعث تشدید واکنش ایمنی بدن می‌شود که التهاب لثه‌ها را به دنبال دارد.
 •  بیماران دچار دیابت، سندرم داون، اختلالات قلبی یا خونی و ایدز بیشتر مستعد التهاب لثه‌ها هستند.
 •  عامل‌های ژنتیکی نیز باعث بروز بیماری لثه می‌شود، در واقع بعضی خانواده‌ها نسبت به بیماری لثه بسیار حساسند.
 •  به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد سیکل هورمونی، بانوان بیشتر مستعد بیماری‌های لثه هستند. تغییرات هورمونی مربوط به بلوغ، قاعدگی، بارداری، مصرف قرص ضدبارداری و یائسگی باعث خونریزی یا ورم لثه‌های بعضی بانوان می‌شود.
 •  بیمارانی که داروهای استروئیدی یا نیفدیپین مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر بیماری‌های لثه قرار دارند.
 •  پس از درمان‌های دندانپزشکی، جراحی دندان یا ارتودنسی نیز دندان درد موقتی بروز می‌یابد.

آیا راهی برای پیشگیری از دندان‌ درد وجود دارد؟


راه کلیدی برای پیشگیری از ایجاد دندان‌درد، ایجاد عادت‌های مناسب مربوط به سلامت دندان و دهان و حفظ آن‌هاست. برای مثال مسواک نزدن و عدم استفاده‌ی مرتب از نخ دندان پس از هر وعده‌ی غذایی، خطر ایجاد پوسیدگی در دندان‌های شما را به‌طور قابل ‌توجهی افزایش می‌دهد.

موارد زیر می‌توانند در کاهش خطر ابتلا به دندان‌درد و درمان دندان درد مؤثر باشند:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، ترجیحاً پس از هر وعده‌ی غذایی
 • به ‌منظور پیشگیری از بیماری‌های لثه، روزی یک مرتبه از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای معاینات منظم و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها، سالیانه دو بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید.