جرم‌گیری دندان نه تنها برای تمیز کردن دندان‌ها لازم است، بلکه  برای داشتن بدن سالم نیز ضروری می‌باشد. دهان یک ناحیه خاص از بدن است که با سایر اعضا و اندام‌ها تفاوت زیاد دارد. در حقیقت دهان به‌طور مداوم برای مصرف غذا و صحبت کردن به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین خاطر شرایط خاص این قسمت از بدن نیازمند مراقبت‌های ویژه است.

فهرست مطالب

جرم‌گیری دندان چیست؟


جرم‌گیری دندان چیست؟

روش جرم گیری دندان می‌تواند جرم و پلاک تشکیل شده بر روی دندان‌ها را پاک کند. در حقیقت تشکیل جرم بر روی دندان‌ها یک مسئله طبیعی مشابه حالتی است که بدنه یک کشتی در هنگام قرار گرفتن در آب دریا دچار بارناکل یا کشتی چسب (barnacles) می‌شود. به هر حال تجمع بیش از حد جرم بر روی دندان می‌تواند باعث ابتلای فرد به بیماری‌های لثه شود.

به خاطر اینکه بدن انسان به جرم دندان مشابه یک مهاجم خارجی نگاه می‌کند، لازم است جرم تشکیل شده از روی دندان‌ها پاک شود. در واقع مشابه هر مهاجم خارجی دیگر همچون ویروس سرماخوردگی یا عفونت‌ها، بدن با ارسال نیروی دفاعی طبیعی خود (سیستم ایمنی) سعی می‌کند با این مشکل مبارزه کند. به این ترتیب همیشه در دهان شما یک جنگ در حال انجام است و این جنگ هیچ‌گاه خاتمه پیدا نمی‌کند. به همین خاطر از بین بردن جرم دندان ها می‌تواند به سیستم ایمنی در این جنگ کمک کند.

چرا جرم‌گیری دندان‌ها ضروری است؟


 جرم‌گیری دندان‌ها دو دلیل اصلی به شرح زیر دارد:

 • برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در سایر نقاط بدن همچون ابتلا به بیماری‌های قلبی، زوال عقل، و تشدید عوارض ناشی از بیماری دیابت
 • به منظور پیشگیری از لق شدن دندان

بیماری لثه زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن به جرم تشکیل شده بر روی لثه‌های آسیب‌دیده و دچار خونریزی واکنش نشان می‌دهد. در حقیقت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با تهاجم خارجی همچون ایجاد عفونت و نیز حمله ویروسی در بسیاری از مواقع موفق است، اما این فرآیند بی‌هزینه نیست. در حقیقت مشابه یک جنگ واقعی، همیشه افراد بی‌گناهی هستند که  تحت تاثیر عواقب این مبارزه قرار گرفته و دچار آسیب می‌شوند. به این ترتیب با پیشرفت بیماری لثه، استخوان و بافت‌های دهان فرد به تدریج دچار تخریب خواهند شد.

در اکثر مواقع سیستم ایمنی فقط می‌تواند با عفونت برای یک دوره زمانی کوتاه‌مدت مبارزه کند. در حقیقت هنگامی که سیستم ایمنی با یک مشکل مزمن مواجه شده و نتواند آن را از بین ببرد، این شرایط باعث می‌شود توانایی سیستم ایمنی برای بازیابی شرایط خود و مبارزه با سایر بیماری‌ها کاهش پیدا کند. به این ترتیب مبارزه دائم سیستم ایمنی با عفونت می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های دیگر در سایر نقاط بدن شود.

در حقیقت پیشگیری از بیماری‌های لثه می‌تواند ریسک سکته، بیماری قلبی و زوال عقل را کاهش دهد. با توجه به اینکه آسیب وارد شده به بافت‌های دهان در مراحل خاص برگشت‌پذیر است، بهترین روش برای پیشگیری از این شرایط می‌تواند حفظ سلامت کلی فرد و نیز نگهداری و مراقبت از دندان‌ها برای تمام عمر باشد. در نتیجه همواره بیان می‌شود جرم‌گیری دندان‌ها می‌تواند یک بخش مهم از فرآیند پیشگیری برای ایجاد مشکلات بعدی باشد.

چه کسانی برای انجام این درمان مناسب هستند؟


جرم‌گیری و بروساژ یک روش غیرتهاجمی است که تاثیر چشمگیری در درمان انواع بیماری‌های لثه دارد. این روش درمانی با برطرف نمودن جرم‌های موجود در زیر خط لثه و بهبود وضعیت لثه‌ها و سلامت دهان می‌تواند بیماری‌های خفیف پریودنتال تا بیماری‌های پیشرفته لثه را درمان نماید. در این قسمت به معرفی برخی از علائم بیماری‌های لثه می‌پردازیم:

 •     قرمزی و تورم لثه‌ها
 •     درد و حساسیت به لمس لثه‌ها یا دندان‌ها
 •     خونریزی لثه هنگام مسواک زدن
 •     تحلیل خط لثه
 •     شل شدن دندان‌ها
 •     هالیتوزیس (بوی بد دهان)

چه ابزارهایی برای جرم گیری استفاده می‌شود؟


چه ابزارهایی برای جرم گیری دندان استفاده می‌شود؟

2 نوع ابزار برای جرمگیری وجود دارد. برخی از دندانپزشکان یا متخصصین بهداشت دهان و دندان ممکن است از هر دو ابزار استفاده نمایند.

 • جرم‌گیری با ابزار دستی: دندانپزشک یا متخصص بیماری‌های لثه برای پاکسازی جرم دندان‌ها از ابزاری به نام اسکیلر یا کورت استفاده می‌کند. از آن جایی که جرم‌ها قابل رویت نیستند بنابراین دندانپزشکان یا متخصصین بهداشت دهان و دندان تنها از طریق لمس نقاط آلوده شده و یا نقاط زبر می‌توانند جرم گیری نمایند.
 • جرم‌گیری با ابزار اولتراسونیک: در این روش برای جداکردن رسوبات سفت شده در سطح دندان‌ها از ابزاری به نام اولتراسونیک استفاده می‌شود. نوک کوچک این ابزار باعث می‌شود جرم  ها از سطح دندان‌ها جدا شوند. اسپری آب کمک می‌کند جرم‌ها شسته شده و نوک ابزار جرم گیری خنک شود.

چگونه این درمان انجام می‌شود؟


چگونه جرم‌گیری دندان انجام می‌شود؟

جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها نوعی روش درمانی بسیار ساده و غیرتهاجمی است. این روش تاثیر چشمگیری در پاکسازی سطوح دندان‌ها، زیر خط لثه و از بین بردن باکتری و جرم ها در زیر لثه دارد. در طول این روش با کمک ابزار مخصوص دندانپزشکی، جرم ها و تغییر رنگ های تشکیل شده در سطح دندان‌ها حذف می‌شوند. این روش به دلیل این که علاوه‌ بر سطوح دندان‌ها زیر خطوط لثه را پاک می‌کند بسیار کارآمد است. بعد از جرم گیری سطح قابل مشاهده دندان‌ها، بخشی از سطح ریشه دندان‌ها که زیر لثه و در مجاورت آن قرار دارد نیز تمیز و مسطح می شوند. این روش علاوه‌ بر نرم‌تر کردن سطوح دندان‌ها از تجمع مجدد باکتری، جرم و تارتار پیشگیری می‌کند. جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها اغلب با استعمال داروی ضدباکتری به اتمام می‌رسد. هدف از این کار اطمینان از رفع تمام باکتری‌های مضر از سطوح دندان‌ها و لثه‌ها می‌باشد. از آن جایی که جرم‌گیری کامل دندان‌ها و لثه‌ها موجب اتصال کامل لثه به دندان‌ها می‌شود بعد از جرمگیری، لثه به مرور بهبود یافته و هرگونه پاکتی که از قبل وجود داشته از بین خواهد رفت.

جرم‌گیری دندان‌ها توسط چه کسی انجام می‌شود؟


نوع درمان و پزشکی که باید مراجعه کرد معمولا به شدت و پیشرفت بیماری پریودنتال و ژینژیویت و همچنین نحوه پاسخ بیمار به درمان بستگی دارد. جرم‌گیری و بروساژ و درمان بیماری‌های لثه که در مراحل اولیه هستند معمولا توسط متخصصین بهداشت دهان و دندان و همچنین دندانپزشکان عمومی و خانواده انجام می‌شوند. در موارد بیماری‌های پیچیده و پیشرفته لثه، یک دندانپزشک عمومی ممکن است بیمار را به یک متخصص بیماری های لثه یا همان پریودنتیست ارجاع دهد. یک متخصص پریودنتیست با سپری نمودن 3 سال آموزش در حوزه درمان بیماری‌های لثه و روش‌های مختلف درمانی تخصص کافی برای درمان مشکلات مختلف دندان و لثه را دارد. به‌عنوان مثال یک متخصص بیماری‌های لثه در موارد حاد می‌تواند از طریق جراحی و ایجاد برش در لثه اقدام به اصلاح نواقص استخوانی و لثه نماید.

پس از درمان چه مراقب‌‌هایی نیاز است؟


صرف نظر از ابتلا یا عدم ابتلای شما به بیماری‌های لثه و سطح پیشرفت بیماری، حفظ سلامت دهان و دندان در خانه از اهمیت خاص برخوردار است. در حقیقت لازم است پس از جرم‌گیری، دندان‌ها به دقت و به صورت روزانه مسواک زده و نخ دندان کشیده شوند. در این مرحله فرد می‌بایست اقدامات زیر را مورد توجه دقیق قرار دهد:

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پس از صرف غذا یا حداقل دو بار در روز
 • مصرف یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات
 • ملاقات منظم با دندان‌پزشک در فواصل سه ماهه در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه یا در فواصل شش ماهه در صورتی که فرد به این بیماری‌ها مبتلا نشده و فقط به دنبال حفظ سلامت دهان و دندان خود می‌باشد.

پیشگیری از بیماری‌های لثه به سادگی امکان‌پذیر است، اما رهایی از این بیماری‌ها بسیار سخت می‌باشد. مراقبت در خانه نقش بسیار مهمی در این رابطه دارد و دندان‌پزشک و متخصص بهداشت دهان نمی‌تواند در جلسات ملاقات شما با وی کمکی در این زمینه به شما بکند.

هزینه جرم گیری و بروساژ چه قدر است؟


عوامل تاثیرگذار بر هزینه جرم گیری دندان و ریشه شامل تکنولوژی مورد استفاده در این درمان است. نوع و تعداد دفعات درمان و مراقبت پس از درمان و نوع و تعداد متخصصین دخیل در برنامه‌ی درمانی نیز بر هزینه جرم گیری دندان تاثیر خواهد گذاشت. تشخیص اولیه و برخی از درمان‌ها ممکن است توسط دندانپزشک عمومی انجام شود اما درمان موارد حاد و بیماری‌های پیشرفته نیاز به مراجعه به متخصص بیماریهای لثه یا پریودنتیست دارد.

تفاوت بین جرم‌گیری و بروساژ چیست؟

 


تفاوت بین جرم‌گیری و بروساژ بسیار ساده است. جرم‌گیری موجب رفع پلاک های میکروبی و جرم از سطوح دندان‌ها می شود حال آنکه بروساژ باعث حذف لک ها و تغییر رنگ های ناشی از مصرف بعضی از مواد غذایی می گردد.

آیا پاکسازی عمیق دندان‌ همان جرم‌گیری و بروساژاست؟


جرم‌گیری معمولی به سطوح دندان‌ها، بین دندان‌ها و بالای خط لثه می‌پردازد. در طول این روش دندان‌ها صیقل می‌شوند، درحالی که جرم‌گیری عمیق و بروساژ موجب رفع جرم و پلاک های میکروبی  در زیر لثه هم می شود.

بعد از جرم‌گیری عمیق بهبود لثه‌ها چقدر به طول می‌انجامد؟


1 هفته بعد از جرمگیری و بروساژ رنگ لثه بهبود یافته و بعد از مسواک و نخ دندان‌ها شاهد کاهش خونریزی و تورم در بافت لثه خواهیم بود. 6 هفته بعد، جهت ارزیابی روند بهبود و سلامت لثه‌ها مجدد به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه حسی دارد؟


بسیاری از دندانپزشکان نهایت سعی خود را می‌کنند تا بیمار در طول جرم گیری درد و ناراحتی کمتری احساس نماید. دهان اکثر بیماران خصوصا آن‌هایی که دندان و لثه‌های حساس دارند در طول جرم گیری به‌ صورت موضعی بی‌حس می‌گردد.

چند وقت یکبار باید جرمگیری کرد؟


توصیه می‌شود جهت کسب نتایج بهتر هر 3 تا 4 ماه یکبار دندان‌ها را جرم گیری نمود.

آیا جرم‌گیری عوارض جانبی دارد؟


جرمگیری درمان سالم و راحتی است. دندانپزشکان برای اطمینان‌بخشی و ایجاد احساس بهتر و راحت در بیمار و عدم ابتلا به عوارض جانبی بعد از جرم گیری تمام اقدامات احتیاطی را انجام می‌دهند. تاکنون هیچ عوارض جانبی خطرناک و مهمی بعد از جرمگیری و بروساژ مشاهده نشده‌ است.

آیا جرم‌گیری و بروساژ برای همه مناسب است؟


دندانپزشکان اغلب این روش را به بیماران مبتلا به مشکلات خفیف لثه نظیر عفونت و بیماری لثه توصیه می‌کنند. جرمگیری دندان‌ها مانع تشدید عفونت و بیماری‌های حاد لثه می‌شوند. در صورت ابتلا به مشکلات حاد لثه و یا ژینژیویت این روش تاثیر چشمگیری در درمان خواهد داشت. توصیه می‌شود برای اطمینان از این‌که جرم گیری و بروساژ برای مشکل شما مناسب است یا خیر با یک دندانپزشک مشاوره کنید.

آیا این روش ممکن است عفونت و یا بیماری‌ پریودنتال را درمان کند؟


جرمگیری دندان‌ها یک روش برای پیشگیری از تشکیل عفونت و یا بیماری پریودنتال در آینده استفاده می باشد نه درمان بیماری لثه . معمولا از طریق جرم‌گیری می‌توان جرم، باکتری و پلاک دندانی را از زیر لثه‌ها پاک کرد. این کار از بروز بیماری‌های لثه و عفونت پیشگیری می‌کند. جرم‌گیری و بروساژ یک روش بهداشتی موثر و سالم است که به سلامت دندان و لثه‌ها کمک می‌کند.

آیا مناسب تمام سنین است؟


لازم به ذکر است که این درمان در تمام سنین قابل اجرا است و تنها یک دندانپزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا جرمگیری و بروساژ برای بیمار مناسب است یا خیر.

آیا التهاب و خونریزی بعد از جرم گیری طبیعی است؟


خونریزی در روزهای اول بعد از جرمگیری کاملا طبیعی است و معمولا بعد از چند روز قطع می‌شود. در جلسات بعدی ویزیت، دندانپزشک به ارزیابی روند بهبود لثه پرداخته و کاهش سایز پاکت‌های پریودنتال را مورد بررسی قرار خواهد داد. اگر بعد از درمان اولیه، پاکت‌های بزرگ‌تر از 3 میلی‌متر مشاهده شود ممکن است به درمان‌های بیشتر نیاز باشد.

برای باقی ماندن نتایج چه کار باید کرد؟


رعایت بهداشت دهان و دندان، پیگیری ویزیت‌های دندانی نزد دندانپزشک در پیشگیری از حاد شدن بیماری‌های لثه و بیماری‌های مزمن دیگر که نیاز به جراحی دارند الزامی است. مطالعات حاکی از آن است که ارتباط محکمی بین بیماری پریودنتال و بیماری‌های ثانویه نظیر بیماری قلبی، کم‌وزنی کودک در حین تولد و تولد پیش از موعد نوزاد در مادر مبتلا به مشکلات لثه وجود دارد.

آیا جرم‌گیری در طول بارداری بی‌خطر است؟


آیا جرم‌گیری دندان در طول بارداری بی‌خطر است؟

بله. مراقبت از دهان و دندان در طول بارداری برای مادر و کودک الزامی است. مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان نظیر جرمگیری دندان، در طول بارداری بی‌خطر است. در حقیقت، چکاپ‌های دندانی، جرم‌گیری و برخی درمان های دیگر در طول بارداری کاملا بی‌خطر و ضروری است. عدم پیگیری و درمان مشکلات دندانی و لثه در طول بارداری ممکن است سلامت  کودک و مادر را به خطر افکند. هنگام رزرو وقت ملاقات باید حتما بارداری خود را عنوان کرد. اگر تیم دندانپزشکی در جریان بارداری بیمار باشند تمام اقدامات لازم برای راحتی او را تدارک دیده و مراقب سلامتی مادر خواهند بود. به‌عنوان مثال آن‌ها می‌توانند:

 • سر بیمار را بالاتر از پاها نگهدارند.
 • او را در یک وضعیت راحت، نیمه خم و قابل جابجایی قرار دهند.
 • بالشت کوچکی را زیر ران راست بیمار قرار داده و در صورت لزوم برای پیشگیری از سرگیجه یا حالت تهوع ناشی از افت فشارخون کمک می‌کنند تا بیمار به‌آرامی به سمت چپ برگردند.

بعد از جرم‌گیری عمیق چه چیزهایی را نباید خورد؟


بعد از رفع تاثیر داروی بی‌حسی می‌توان غذا خورد. از خوردن غذاهای چسبناک، سفت نظیر یخ، آجیل، ذرت بوداده، چیپس، خوراکی‌های ترد، تند، پر از چاشنی و غذاهای اسیدی باید خودداری کرد. غذاهایی نظیر سوپ، پاستا، تخم‌مرغ نیمرو، پوره سیب زمینی، ماکارانی و پنیر انتخاب مناسبی هستند.

جرم‌گیری عمیق دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟


جرم‌گیری تقریبا 45 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. در برخی موارد بسته به نیاز بیمار، ممکن است در هر چهار جلسه ویزیت تنها یک چهارم یا یک دوم دندان‌ها جرم‌گیری شوند.

آیا جرم‌گیری عمیق دندان‌ها می‌تواند موجب لقی دندان‌ها شود؟


خیر. جرم گیری دندان ها هرگز موجب لقی یا شل شدن آنها نمی شود.

این تصورات غلط را برای همیشه فراموش کنید! جرمگیری باعث لقی دندان نمیشود. جرمگیری باعث از بین رفتن مینای دندان نمی شود.

حال سوال اینجاست که چرا گاهی اوقات بعد از جرم گیری لقی دندان احساس می شود؟ عفونت لثه‌ها موجب تحلیل لثه می شود و جرم های دندان استخوان حامی دندان را از بین می برند. به این ترتیب دندان ها فاقد بافت سخت و نرم پشتیبان در اطراف خود می شوند. تا زمانی که جرم ها حضور دارند بیمار از این مشکل بی خبر می ماند. زیرا جرم ها باعث چسبیدن دندان های لق به هم می شود. جرمگیری این انباشتگی مضر و اتصال را از بین می برد و بیمار را با حقیقت مواجه میکند. بهمین دلیل برخی افراد به اشتباه جرمگیری را عامل لقی دندان هایشان می پندارند. اما امروزه می دانیم که تنها از طریق جرم‌گیری عمیق دندان‌ها و ریشه دندان‌ها می‌توان عفونت و جرم را برطرف کرده و به سلامت و بهبود لثه و کاهش لقی دندان ها کمک کرد.

البته شایان ذکر است که مشکل لقی دندان ها پس از جرمگیری در مورد همه بیماران صدق نمی کند. افرادی که دندان ها و لثه سالمی دارند پس از جرمگیری با مشکل لق شدن دندان مواجه نخواهند شد و اتفاقا بدلیل سفید شدن دندان ها و از بین رفتن بوی بد دهان بسیار خشنود هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست