بروساژ و جرم گیری دندان ها يک درمان دندانپزشکي بسيار رايج است که به عنوان يک اقدام پيشگيرانه جهت جلوگيري از بروز بيماري‌هاي دهان و دندان انجام مي‌شود. به عبارت ديگر اين عمل به عنوان جزئي از برنامه بهداشت و مراقبت از دهان و دندان با هدف تميز و سالم نگه داشتن دندان‌هاي شما در نظر گرفته مي‌شود.

عمل جرم گیری دندان ها که با عنوان “تميز کردن دندان” نيز شناخته مي‌شود همراه با مسواک زدن، کشيدن نخ دندان، استفاده از دهان‌شويه‌ها و تغذیه سالم، مهم ترين مواردي هستند که به کاهش خطر بروز بيماري‌هاي لثه و کاهش پوسيدگي دندان‌ها کمک مي‌نمايد.

هدف ما آن است که به شما کمک کنيم تا دندان‌هاي سالم و زيبا داشته باشيد و در تمام عمر بتوانيد به آن بباليد. جرم‌گيري حرفه‌اي دندان‌ها و رعايت بهداشت دهان و دندان يک جزء جدايي‌ناپذير از برنامه مراقبتي و پيشگيرانه از بيماري‌هاي دهان و دندان است. کلينيک دندانپزشکي دکتر اسماعیلی‌‌منش در رفع کم و کاستي‌هاي برنامه بهداشت روزانه دهان و دندان تخصص دارد. ما با تمرکز بر حداکثر دقت، نظافت و سرعت عمل در کار جرم‌گیری دندان‌ها، این عمل را به یک تجربه خوشایند و بدون درد و ناراحتی برای شما تبدیل خواهیم کرد. تیم ما تلاش می‌کند تا ارتباطی درازمدت و بر پایه اعتماد متقابل با بیماران خود داشته باشد.

جرم‌گیری دندان چیست؟


جرم گیری دندان در کودکان و بزرگسالان شامل حذف پلاک‌های باکتریایی (لایه‌های نرم و چسبنده از باکتری‌های بیماری‌زا) و رسوبات جرم (تارتار) که به مرور زمان بر روی سطح دندان‌ها تشکیل می‌شوند، می‌باشد.

دندان‌های شما به‌طور مداوم با بزاق دهان در تماس است. بزاق دهان حاوی مقادیر بالایی از کلسیم و سایر موادی است که به تقویت و حفاظت از دندان‌‌ها کمک می‌کنند. هر چند این امر می‌تواند برای سلامتی دندان‌ها یک مزیت بزرگ باشد، اما در عین حال باعث می‌شود که رسوبات کلسیم به‌طور مداوم بر روی سطح دندان‌ها تشکیل شود. رسوبات کلسیم به مرور زمان به شکل موادی شبیه به گچ یا همان رسوباتی که در لوله آب یا در ته کتری می‌بینید، تبدیل می‌شود. از آنجا که رنگ این رسوبات شبیه به رنگ خود دندان است شاید به اشتباه فکر کنید که اینها جزئی از ساختار مینای دندان است، اما رنگ این رسوبات ممکن است بعد از مدتی به قهوه‌ای یا سیاه تبدیل شود.

p4-1

چرا ما نیاز به جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها داریم؟

دندان‌های شما به‌طور مداوم در معرض هجوم ذرات نشاسته و قند موجود در غذاهایی که می‌خورید، قرار دارد. وقتی که ذرات قند موجود در غذا در دهان آزاد می‌شود و با پلاک‌های باکتریایی ترکیب می‌شوند، یک ماده اسیدی تولید می‌کند که برای دندان‌های ما بسیار ضرر دارد. پلاک‌های باکتریایی شامل لایه‌های نازک و چسبنده‌ای از باکتری‌ها هستند که به مرور زمان بر روی سطح دندان‌ها شکل می‌گیرند. این پلاک‌ها هم بر روی سطح و هم در فضای بین دندان‌ها و حتی در اطراف خط لثه وجود دارند. اگر این پلاک‌ها از روی دندان‌ها تمیز نشوند، به تدریج ضخیم‌تر و سخت‌تر شده و به تارتار یا همان جرم دندان تبدیل می‌شود. جرم دندان شامل رسوباتی از باکتری‌ها و مواد معدنی به رنگ زرد یا قهوه‌ای می‌باشد که باعث می‌شود سطح دندان‌ها زبر و فلسی شکل به نظر برسد. وجود جرم بر روی دندان موجب افزایش آسیب‌پذیری آن در برابر هجوم باکتری‌های بیماری‌زا می‌شود.

پلاک باکتریایی می‌تواند به مرور زمان بافت مینای دندان را تخریب کند و حفره‌ها و پوسیدگی‌هایی بر روی سطح دندان به وجود آورد و نیز باعث تولید بوی بد در دهان شود. اگر تجمع باکتری‌ها باعث تشکیل جرم، به ویژه در اطراف لثه‌ها شود، نهایتاً می‌تواند منجر به بیماری و التهاب خفیف لثه گردد که اصطلاحاً به آن ژنژیویت گفته می‌شود. خطر بیماری ژنژیویت آن است که در ادامه می‌تواند منجر به بیماری‌های شدیدتر لثه یا همان بیماری‌های پریودنتال گردد.

با عمل جرم‌گیری و بروساژ دندان می‌توان پلاک‌ها را از روی دندان‌ها حذف کرد تا سطح دندان‌ها کاملاً تمیز و صیقلی شود. این کار همچنین از چسبیدن باکتری‌ها به پلاک‌های قدیمی و به سطح دندان جلوگیری می‌کند، زیرا وقتی سطح دندان‌ها زبر و چسبنده باشد، باکتری‌ها به راحتی می‌توانند بر روی آن بچسبند و جرم‌های سخت دندانی را تولید کنند. بنابراین جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها عامل مؤثری در پیشگیری از بیماری‌های لثه خواهد بود.

اگر هر یک از این مشکلات که در بالا شرح داده شد برای دندان‌های شما پیش بیاید، نهایتاً می‌تواند منجر به لق شدن یا افتادن یک و حتی چند دندان شما شود.

انواع روش‌های جرم‌گیری دندان


دندانپزشک‌ها از تجهیزات و ابزارهای تخصصی برای حذف ملایم جرم و رسوبات از سطح دندان‌ها استفاده می‌کنند تا آسیبی به دندان‌ها و لثه‌های شما وارد نشود. مهم‌ترین ابزارهایی که به‌طور معمول برای جرم‌گیری دندان‌ها استفاده می‌شود و احساسی که شما در زمان کار کردن دندانپزشک با آنها خواهید داشت، در اینجا به اختصار شرح داده می‌شوند.

ابزارهای اولتراسوند

ابزارهای اولتراسوند غالباً اولین ابزاری هستند که برای جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسیله با لرزش‌هایی که ایجاد می‌کند، تکه‌های بزرگ جرم را از روی سطح دندان جدا می‌کند. همچنین این وسیله در زمانی که کار می‌کند، یک بخار (میست) آب سرد را بر روی سطح دندان می‌پاشد تا هم جرم‌ها و رسوبات کنده شده را بشوید و هم دمای سطح دندان را پایین نگه دارد و از گرم شدن زیاد آن جلوگیری کند. ابزار اولتراسوند معمولاً در زمان کار کردن، صدای سوت مانندی با تُن بالا تولید می‌کند.

نوک ابزارهای اولتراسوند به شکل گرد یا خمیده می‌باشد و در زمان کار کردن همواره در تماس با اطراف دندان قرار می‌گیرد. البته نوک آنها خیلی تیز نیست، زیرا فقط برای کندن یا شل کردن لکه‌های جرم از روی سطح دندان ساخته شده‌اند. اگر فشار یا قدرت کار دستگاه زیاد باشد و باعث احساس ناراحتی برای شما شود، ما می‌توانیم فشار آن را به گونه‌ای تنظیم کنیم که برای تمیز کردن دندان‌های شما مناسب باشد.

اگر رسوبات بزرگ و سختی از جرم بر روی سطح دندان‌های شما وجود داشته باشد، ممکن است تمیز کردن آنها کمی زمان ببرد. این حالت درست مانند وقتی است که می‌خواهید لکه‌ها و جرم‌های سخت روی اجاق گاز که مدت‌ها تمیز نشده است را پاک کنید. بنابراین جلسه اول جرم‌گیری دندان‌ها ممکن است کمی بیشتر از جلسات بعدی طول بکشد.

p5ابزارهای دستی

هنگامی که تکه‌های بزرگ جرم دندان تمیز شدند، برای ادامه کار از ابزارهای دستی کوچکی به نام جرم‌گیر یا کورت استفاده می‌کنیم تا به وسیله آن، رسوبات کوچک‌تر جرم را تمیز کرده و سطح دندان‌ها را صیقل بدهیم. نوک این دستگاه‌ها نیز انحنایی دارد که با انحنای شکل دندان‌ها منطبق است و به راحتی می‌تواند اطراف دندان‌ها را تمیز کند. با این ابزارها ما می‌توانیم رسوبات کوچک‌تر جرم دندان را با احتیاط کامل و با وارد کردن یک فشار ملایم بر روی دندان، تمیز کنیم.

p6

بروساژ (پولیشینگ) دندان

وقتی که سطح تمام دندان‌ها تمیز شد و جرم‌های آن پاک شد، نوبت به بروساژ یا پولیشینگ دندان‌ها می‌رسد. این کار به وسیله یک ابزار دستی انجام می‌شود که در نوک آن یک غلتک لاستیکی نرم قرار دارد. برای پولیشینگ دندان‌ها، خمیری به نام پروفیلاکسی که ماده‌ای شبیه به خمیر دندان و حاوی ذرات ساینده بسیار ریز می‌باشد، مانند بستنی در داخل نوک ابزار پولیشینگ ریخته می‌شود و بر روی سطح دندان‌ها کشیده می‌شود تا لکه های روی آن را تمیز کند و ظاهر دندان‌ها را لطیف و براق نماید.

p4-2

مراحل کار جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها به چه صورت است؟

  • معاینه فیزیکی. در این مرحله دندانپزشک با استفاده از یک آینده کوچک، سطح و اطراف تمام دندان‌ها و لثه‌های شما را بررسی می‌کند تا هر گونه علائم ژنژیویت (التهاب خفیف لثه) یا سایر مشکلات دندان و لثه را تشخیص دهد.
  • حذف پلاک و جرم. در اینجا دندانپزشک از طریق تصاویری که در آینه کوچک خود می‌بیند، پلاک‌ها و جرم موجود بر روی سطح دندان‌ها، اطراف خط لثه و بین دندان‌ها را به وسیله ابزاری به نام جرم‌گیر (اسکیلر) تمیز می‌کند. در این مرحله ما پلاک‌ها را تمیز می‌کنیم تا بعداً به جرم‌های سخت دندان تبدیل نشوند.
  • تمیز کردن با خمیر دندان ساینده. پس از آنکه جرم دندان‌ها و اطراف لثه به‌طور کامل تمیز شد، دندانپزشک دندان‌های شما را با یک مسواک برقی پُرقدرت مسواک می‌زند.  این ابزار، وسیله بسیار خوبی برای جرم‌گیری و تمیز کردن عمقی دندان‌ها است و هر گونه جرم یا لکه‌ای که از مرحله قبل باقیمانده باشد را تمیز می‌کند.
  • شستشو. در این مرحله شما دهان خود را به‌طور کامل می‌شویید تا جرم‌ها و آلودگی‌هایی که در دهان وجود دارد، تمیز شود. دندانپزشک معمولاً یک مایع حاوی فلوراید برای شستشوی دهان به شما می‌دهد.

مراقبت‌های بعد از جرم‌گیری

بعد از پایان عمل جرم‌گیری، در مواردی که میزان جرم شما زیاد بوده است ممکن است شما تا یک یا دو روز بعد احساس درد مختصری در دهان و دندان‌های خود داشته باشید. همچنین ممکن است که دندان‌های شما تا حدود یک هفته بعد کمی حساس باشند. لثه‌های شما هم ممکن است متورم و حساس شده و یا خونریزی داشته باشد.

به منظور تسکین درد دندان‌ها و کمک به بهبودی سریع‌تر آنها، دندانپزشک یک قرص یا دهان‌شویه مخصوص را برای شما تجویز می‌کند. علاوه بر آن ممکن است داروی خاصی (داکسی‌سایکلین با دوز پایین) را برای پیشگیری از عفونت لثه‌ها، مستقیماً در داخل پاکت‌های لثه‌ای که تمیز شده‌اند، قرار دهد.

دندانپزشک یک نوبت مراجعه دیگر برای شما تعیین می‌کند تا روند بهبودی لثه‌های شما را بررسی کند و عمق پاکت‌های لثه‌ای را اندازه‌گیری نماید. اگر عمق پاکت‌های لثه‌ای بيشتر شده باشد، احتمالاً شما به درمان‌های دیگری هم نیاز خواهید داشت. هزینه جرم گیری دندان بستگی به عوامل متعددی دارد.هزینه جرم گیری دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست