d

ایمپلنت دندان دوام و ماندگاری بالا و ظاهری کاملاً طبیعی دارد. این دندان به استخوان فک جوش می‌خورد و به حفظ سلامت دهان، استخوان و دیگر دندان‌ها کمک می‌کند. مزیت اصلی ایمپلنت دندان از استفاده از تیتانیوم در ساخت آن نشأت می‌گیرد، چرا که این فلز قابلیت منحصر به فردی در جوش خوردن به استخوان زنده دارد. امروزه بیش از 40 نوع ایمپلنت دندانی وجود دارد و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با کاشت دندان موفق شده‌اند از طعم خوش زندگی لذت بیشتری ببرند.

عمل کاشت دندان از نظر تقسیم‌بندی دندانپزشکی در گروه جایگزینی مصنوعی دندان قرار می‌گیرد، البته گاهی جزء عمل‌های دندانپزشکی زیبایی نیز در نظر گرفته می‌شود.

کاشت دندان انقلابی را در زمینه جایگزینی دندان از دست رفته یا آسیب دیده ایجاد کرده است. ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌‌منش از همکاری متخصصین برجسته و مجرب برای ارائه این درمان بهره می‌گیریم. اگر نیاز به کاشت دندان دارید، به خانواده بزرگ ما بپیوندید تا از خدمات پیشرفته و تخصصی برخوردار شوید.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی های لازم درباره روش ها و هزینه های کاشت دندان در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش میتوانید با دستیاران و مشاورین ما از طریق شماره‌های 22027998-021 22019792-021 تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

ایمپلنت دندان چیست؟


d1

برای این که ساختار ایمپلنت دندان را کاملاً متوجه شوید، ابتدا یک دندان طبیعی را در نظر بگیرید که از دو بخش اصلی تاج، یعنی قسمت قابل مشاهده و قرار گرفته در بالای خط لثه و خط رویش دندان، و ریشه، یعنی بخش قرار گرفته داخل استخوان، تشکیل می‌شود. در عمل کاشت دندان فقط بخش ریشه دندان از دست رفته جایگزین می‌شود. روکش با ظاهری شبیه به دندان طبیعی در مرحله بعد و پس از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان روی آن قرار داده می‌شود.

مزایای کاشت دندان


ایمپلنت با قرار گرفتن به جای ریشه‌های دندان پایداری و استحکام لازم برای راحت‌تر خوردن غذاهای مورد علاقه را فراهم می‌آورد. به علاوه مزایای ایمپلنت دندان به حفظ سلامت استخوان فک کمک می‌کند و از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند. با کاشت دندان دیگر با افتادگی گونه‌ها مواجه نمی‌شوید.

آیا امکان کاشت ایمپلنت برای همه وجود دارد؟


برای آگاهی از مناسب بودن جراحی کاشت دندان و عوارض کاشت دندان باید به دندانپزشک مراجعه نمود تا ایشان پس از معاینه کامل و بررسی استخوان باقی‌مانده و وضعیت کلی دندان‌ها در اطراف ناحیه مورد نظر تعیین کنند که آیا امکان کاشت دندان وجود دارد یا خیر. حجم استخوان فک از آن رو مهم است که باید استخوان کافی برای نگهداشتن ایمپلنت وجود داشته باشد. در هر حال حتی اگر استخوان تحلیل رفته باشد نیز با استفاده از روش‌های تخصصی پیوند و بازسازی استخوان می‌توان کاشت دندان را با موفقیت انجام داد.

چند نوع ایمپلنت  وجود دارد؟


 ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند پایه یا نگهدارنده ترمیم‌های مختلفی باشد:

 • جایگزین تک‌دندانی: یک ایمپلنت و یک روکش جایگزین یک تک دندان می‌شود.
 • جایگزین چند‌ دندانی: چند ایمپلنت که پایه پل (بریج) دندانی ثابت هستند جایگزین چند دندان از دست رفته می‌شوند.
 • ترکیبی از پل دندانی ثابت و متحرک: ایمپلنت‌ها بخشی از پل ثابت را نگه می‌دارند که پل متحرک به آن متصل است.
 • دندان مصنوعی: دو یا چند ایمپلنت به پایدارسازی دندان مصنوعی کمک می‌کند.
 • پایه ارتودنسی: از انواع ایمپلنت های دندانی موقت می‌توان به عنوان واحدهای نگهدارنده بریس یا پلاک ارتودنسی استفاده کرد تا حرکت دندان‌ها تسریع و تسهیل شود.
 • پل دندانی موقت: در طول مدت زمان التیام یافتن ایمپلنت دائمی از میکرو ـ مینی ایمپلنت‌ها برای نگه داشتن موقتی پل دندانی استفاده می‌شود تا بیمار در این فاصله بدون دندان نباشد.

چگونه کاشت دندان انجام می‌شود؟


d2

جراحی کاشت دندان معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بیمار در طول عمل کاملاً راحت است و فقط لرزش خفیفی را هنگام آماده کردن محل ورود ایمپلنت در استخوان حس می‌کند که به خوبی قابل تحمل است. از آنجایی که پس از جراحی با حداقل تهاجم ایمپلنت زخم بازی در دهان باقی نمی‌ماند، ناراحتی پس از عمل نیز جزیی و ناچیز است.

جوش‌ خوردن ایمپلنت تک‌دندانی به استخوان معمولاً دو تا چهار ماه زمان می‌برد و پس از این مدت روکش روی ایمپلنت قرار داده می‌شود. طول دوران التیام و جوش‌ خوردن به تراکم استخوان در ناحیه‌ی دندان از دست‌رفته بستگی دارد، هر چه تراکم استخوان بیشتر باشد، یکی شدن ایمپلنت و استخوان سریع‌تر انجام می‌شود. دندانپزشک پس از جوش‌ خوردن ایمپلنت به استخوان روکش برای روی ایمپلنت تهیه می‌کند تا دندان کاشته شده شکل و عملکردی همانند دندان طبیعی داشته باشد.

ایمپلنت در بعضی موارد داخل استخوان قرار داده و با بافت لثه پوشانده می‌شود، سپس اجازه داده می‌شود تا جوش‌ خوردن ایمپلنت به استخوان انجام شود. پوشش روی ایمپلنت در مرحله دوم این عمل دو مرحله‌ای برداشته می‌شود و اتصال‌ دهنده کوچکی به نام اباتمنت به ایمپلنت متصل می‌شود. بلافاصله یا مدتی پس از آن که بافت لثه اطراف اباتمنت را فراگرفت و زخم التیام یافت، روکش به اباتمنت متصل می‌شود. اما در روش یک مرحله‌ای روی ایمپلنت پوشانده نمی‌شود و نوک آن اندکی از بافت لثه بیرون می‌زند. هر دو روش مزایا و موارد منع کاربرد خاص خود را دارند.

پس از جراحی ایمپلنت چه باید کرد؟


بیمار فقط در روز جراحی باید غذای نرم میل کند. اگر روکش موقت روی ایملپنت وجود داشته باشد، باید آن را نیز مانند دندان‌های طبیعی به دقت تمیز کرد تا فرایند التیام و جوش‌خوردن ایمپلنت به بهترین شکل انجام شود.

کوتاهی در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به پس زدن ایمپلنت می‌انجامد. رعایت نکردن بهداشت و تمیز نکردن ایمپلنت و اطراف آن بروز عفونت را در پی خواهد داشت. سیگار کشیدن نیز احتمال پس زدن ایمپلنت را افزایش می‌دهد، بنابراین بیمار باید سیگار را قبل و پس از جراحی ایمپلنت ترک کند.

ایمپلنت ها دوام و ماندگاری بالا و ظاهری کاملاً طبیعی دارند و معمولا دائمی هستند و تا آخر عمر جایگزین مناسبی برای دندان های طبیعی هستند.

آیا این دندان‌های جدید هم باید مسواک زده شوند؟


خبر خوش این است که ایمپلنت جز همان مراقبت‌های معمول دندان طبیعی به مراقبت خاصی نیاز ندارد و البته برخلاف دندان طبیعی هیچ گاه دچارپوسیدگی نمی‌شود و به عصب‌کشی و پر کردن نیاز پیدا نمی‌کند. تنها دغدغه اصلی به بیماری لثه یا تحمیل فشار شدید به ایمپلنت در اثر وجود عادت‌هایی مانند دندان‌قروچه یا ساییدن و فشار دادن دندان‌ها روی هم مربوط می‌شود.

برای جلوگیری از بروز بیماری‌های لثوی و سالم ماندن بافت لثه اطراف ایمپلنت باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم را در برنامه روزانه گنجاند و هر سه یا چهار ماه یک بار برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کرد.

ابتلا به بعضی بیماری‌ها و شماری از عادت‌ها بر موفقیت‌آمیز بودن عمل کاشت دندان اثر می‌گذارد. برای مثال توانایی التیام‌بخشی بدن در صورت تحت کنترل نبودن بیماری دیابت به شدت کاهش می‌یابد.

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات نیز گردش خون را کاهش می‌دهد، به همین دلیل زخم افراد سیگاری دیرتر التیام می‌یابد. البته این نکته به این معنا نیست که سیگاری‌ها نمی‌توانند متقاضی عمل کاشت دندان باشند.

دلایل موفقیت‌آمیز نبودن کاشت دندان در بعضی مواقع چیست؟


به ندرت پیش می‌آید که ایمپلنت به خوبی به استخوان جوش نمی‌خورد یا به دلایل مختلف شل و لق می‌شود. پاک نکردن ذرات غذا و پلاک از روی لثه نزدیک ایمپلنت عفونت باکتریایی پری ایمپلنتایتیس یا التهاب بافت اطراف ایمپلنت را در پی دارد. این عفونت استخوان را تخریب می‌کند و تحلیل می‌برد، در نتیجه ایمپلنت شل می‌شود. گاهی تعداد ایمپلنت‌ها مشکل‌ساز می‌شود، کم بودن تعداد ایمپلنت‌ها و بیش از حد بودن فشار روی آنها منجر به پس زدن ایمپلنت می‌شود. ایمپلنت در بعضی موارد اندکی بالاتر از دیگر دندان‌ها قرار دارد و به همین دلیل هنگام جویدن و گاز زدن نیروی بیشتری به آن وارد می‌شود. اینجا است که اهمیت مراجعه به دندانپزشک مجرب و ماهر برای جراحی ایمپلنت مشخص می‌شود.

هزینه کاشت دندان چه قدر است؟


هزینه ایمپلنت دندان شامل چهار بخش اصلی خود ایمپلنت، اباتمنت، روکش و عمل جراحی می‌شود. قیمت نهایی کاشت دندان به متغیرهای گوناگونی بستگی دارد. ضمناً به خاطر داشته باشید که بعضی کلینیک‌ها هزینه تمام عمل‌ها و مواد و تجهیزات لازم را ذکر می‌کنند، اما قیمت ایمپلنت دندان اعلام شده شماری از کلینیک‌ها فقط مربوط به جراحی قرار دادن ایمپلنت می‌شود.

عکس‌های قبل و بعد از انجام کاشت دندان


عکس‌های قبل و بعد از انجام کاشت دندان

عکس‌های قبل و بعد از انجام کاشت دندان

سوالات متداول


مینی ایمپلنت دندان چیست؟

مینی ایمپلنت دندان چیست؟

سیستم مینی ایمپلنت دندانی شامل یک ایمپنت کوچک تیتانیومی است که مانند ریشه دندان عمل می‌کند و یک پایه نگهدارنده است که در پایه پروتز شما قرار می‌گیرد. سر ایمپلنت مانند یک توپ شکل می‌گیرد و نگهدارنده مانند یک سوکت عمل می‌کند که دارای حلقه O لاستیکی است. هنگامی که پروتز قرار داده می‌شود و دندان مصنوعی را در یک سطح نیروی از پیش تعیین شده نگه می‌دارد، حلقه O روی توپ حرکت می‌کند. دندان مصنوعی پس از گذاشتن پایه، به آرامی روی بافت لثه قرار می‌گیرد. اسکلت ایمپلنت امکان حرکت در حد میکرو را فراهم می‌کند در حالی که در برابر نیروهای بلند کننده طبیعی مقاومت می‌کند.

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

ایمپلنت فوری، ایمپلنت دندانی است که بلافاصله پس از کشیدن دندان در استخوان فک قرار می‌گیرد. این ایمپلنت معمولا در یک مراجعه همزمان با کشیدن دندان قرار داده می‌شود، اما می‌تواند دو هفته پس از کشیدن دندان‌ها نیز انجام شود و همچنان یک ایمپلنت دندانی فوری به حساب می‌آید. اگر یک روکش یا پل دندانی بر روی ایمپلنت فوری قرار داده شود تا دندان را بازسازی نماید، این فرآیند بارگذاری فوری نامیده می‌شود. بارگذاری فوری یک ایمپلنت فوری بهترین گزینه برای هر بیمار می‌باشد.

ایمپلنت زیرکونیا چیست؟

ایمپلنت زیرکونیا چیست؟

ایمپلنت‌های زیرکونیا تا حدودی در زمینه ایمپلنت جدید هستند. ایمپلنت‌های دندانی زیرکونیا به طور معمول به عنوان یک ماده غیر فلزی، سرامیکی که سفید رنگ و شبیه دندان‌های طبیعی است و دارای مزایای مشابه با ایمپلنت‌های تیتانیوم سنتی می‌باشد، به بازار عرضه می‌شود. ایمپلنت‌های زیرکونیا به شکل زیرکونیوم اکسید (که به زیرکونیا شناخته می‌شود) در دسترس هستند.اما با توجه به جدید و ناشناخته بودن طول عمر و عوارض در مرکز ما انجام نمی شوند.

آیا ایمپلنت‌های دندانی بی‌خطر هستند؟

میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی در سراسر جهان 98٪ است و یک رکورد ایمنی قابل توجه به حساب می‌آید. انجام ایمپلنت توسط یک دندانپزشک با تجربه و آموزش دیده، احتمال عوارض را کاهش می‌دهد. در صورت تجربه قبلی تحلیل استخوان یا ضعف استخوان، مشکلات بیشتری اتفاق می‌افتد. با این حال، می‌توان این مشکل را با استفاده از یک پیوند استخوان برطرف کرد.

آیا انجام ایمپلنت درد دارد؟

فرآیند واقعی نصب ایمپلنت دندان شما به دلیل استفاده از بی‌حسی موضعی درد ندارد. همچنین بسیاری از افراد می‌گویند که انجام ایمپلنت بسیار کمتر از کشیدن یک دندان طبیعی استرس‌زا است. بلافاصله پس از نصب ایمپلنت‌های دندانی و طی دو تا پنج روز آینده، ممکن است کمی تورم و ناراحتی داشته باشید زیرا لثه‌ها در حال بهبودی هستند. این درد معمولا به راحتی با استفاده از مسکن قابل کنترل است.

قرار دادن ایمپلنت چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمانی که شما روی صندلی دندانپزشک خواهید بود به طور کامل به مورد فردی شما و تعداد ایمپلنت‌هایی که باید قرار داده شود، بستگی دارد. مراجعات شما می‌تواند بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

چه تعداد دندان با ایمپلنت قابل جایگزینی است؟

شما می توانید یک تک دندان، چندین دندان یا تمام دندان‌های خود را با ایمپلنت جایگزین کنید. حتی شما برای یک دندان از دست رفته نیاز به یک ایمپلنت ندارید. دو ایمپلنت می‌توانند یک دندان مصنوعی پایینی را پشتیبانی کنند، در حالی که چهاریا شش ایمپلنت می‌تواند یک ست کامل و دائمی از دندان‌های بالا یا پایین را فراهم نماید.

آیا درمان برای ایمپلنت‌های ناموفق قابل انجام است؟

هرچند شکست در فرآیند ایمپلنت نادر است، ممکن است اتفاق بیفتد. در این موارد، ایمپلنت شکست خورده را می‌توان با ایمپلنت دیگری جایگزین کرد.

آیا سن عامل موثری است؟

خیر، هیچ محدودیت سنی برای انجام ایمپلنت وجود ندارد.

آیا افراد سیگاری می‌توانند ایمپلنت انجام دهند؟

ایمپلنت دندانی می‌تواند دهان شما را تغییر دهد، اما اگر سیگاری هستید، ممکن است با شکست مواجه شوید. علاوه بر این، حتی ممکن است دندانپزشک شما مایل به نصب آن نباشد. موفقیت ایمپلنت دندانی بستگی به شرایط لثه‌ها و میزان استخوان فک شما دارد تا بتواند ایمپلنت را نگه دارد. پیوند استخوان می‌تواند احتمال موفقیت فرآیند ایمپلنت را افزایش دهد، اما این روند ممکن است در میان افراد سیگاری موثر نباشد زیرا دود رشد استخوان را محدود می‌کند.

آیا احتمال دارد ایمپلنت عفونت کند؟

آیا احتمال دارد ایمپلنت عفونت کند؟

ایمپلنت‌های دندانی درست مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند و می‌توانند دچار عفونت شوند. وجود عفونت در اطراف ایمپلنت، یک نوع بیماری لثه است که به نام پری ایمپلنیت شناخته می‌شود. عفونت ممکن است در نتیجه سیگار کشیدن، بهداشت دهان و دندان نامناسب، دیابت، سیستم ایمنی ناکارآمد، ناهماهنگی فک، عادت‌های نادرست (دندان قروچه در خواب) یا یک واکنش آلرژیک به خود ایمپلنت باشد. اگر تحلیل استخوان پیشرونده و عفونت بدون درمان باقی بماند، می‌تواند ایمپلنت را با شکست مواجه کند.

از کجا متوجه عفونت ایمپلنت بشویم؟

ویژگی‌های ایمپلنت دندانی دچار عفونت مشابه بیماری‌های لثه می‌باشد و می‌تواند شامل یک یا چند مورد از علائم زیر باشد:

 •  ایمپلنت شل یا لق
 •  لثه‌های قرمز یا ورم کرده در اطراف ایمپلنت
 •  طعم ناخوشایند
 •  بوی بد دهان
 •  درد یا ناراحتی تپنده از سوی ناحیه
 •  درد در هنگام لمس کردن
 •  ترشح (چرک) قابل مشاهده از ناحیه
 •  رگه‌هایی روی ایمپلنت قابل مشاهده هستند.
 •  دشواری در جویدن
 •  تب
 •  خونریزی در اطراف ایمپلنت‌ هنگام مسواک زدن

آیا پس از جراحی ایمپلنت می‌توان آنتی بیوتیک استفاده کرد؟

آیا پس از جراحی ایمپلنت می‌توان آنتی بیوتیک استفاده کرد؟

اگر چه هیچ پروتکل دقیقی برای استفاده از آنتی بیوتیک در زمینه ایمپلنت دندانپزشکی ایجاد نشده است، باید بدانید که قرار دادن یک ایمپلنت دندانی شامل وارد کردن یک جسم خارجی در بدن انسان است. فلز تیتانیوم (که ایمپلنت‌های دندانی از آن ساخته شده‌اند) از نظر بیولوژیکی خنثی است و توسط بدن انسان پس زده نمی‌شود. با این حال، باکتری‌هایی که ممکن است قبل از قرار دادن آن در دهان شما روی سطح ایمپلنت وجود داشته باشند، می‌توانند پاسخ بدن به جسم خارجی را منجر شوند که منجر به التهاب، پوشانده شدن با بافت اسکار و در نهایت شکست می‌شود.

باکتری چگونه می‌تواند قبل از قرار دادن ایمپلنت وارد آن شود؟

در طول قرار گیری ایمپلنت، پایه آن (که استریل است) ممکن است در تماس با مایعات داخل حفره دهان قرار می‌گیرد (که استریل نیستند)، باکتری‌های موجود در دهان به سطح ایمپلنت می‌چسبند و سپس به مکان ایمپلنت منتقل می‌شوند. معمولا بدن می‌تواند بدون آنتی بیوتیک به چند میکروب واکنش دهد، اما اگر اجازه انتشار و تکثیر داده شود، باکتری‌ها سطح ایمپلنت را تحت تسلط خود درآورده و از واکنش بهبودی طبیعی جلوگیری می‌کنند که در نهایت اجازه می‌دهد که استخوان در ایمپلنت دندانی رشد یابد.

آیا بعد از جراحی احتمال خونریزی وجود دارد؟ برای رفع آن چه باید کرد؟

خونریزی جزیی برای چند ساعت پس از جراحی غیر معمول نیست. بزاق دهان ممکن است تا 48 ساعت طعم خون داشته باشد. اگر خونریزی شدید همچنان تا چند ساعت پس از جراحی ادامه داشت، یک گاز روی ناحیه جراحی بگذارید و 30 تا 60 دقيقه محکم فشار دهید. اگر خونریزی ادامه پیدا کند، ممکن است به این دلیل باشد که پد گاز به جای اعمال فشار روی محل جراحی، بین دندان‌ها قرار گرفته باشد. سعی کنید موقعیت گاز را تغییر دهید. اگر خونریزی باقی بماند یا شدید شود، گاز را 30 دقیقه با یک کیسه چای مرطوب در محل جایگزین کنید. ابتدا آن را در آب گرم بشویید، آن را فشار دهید و خشک کنید و در گاز مرطوب قرار دهید. اگر خونریزی ادامه داشت، لطفا با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ورم و کبودی بعد از کاشت ایمپلنت تا کی ادامه دارد؟

تورم قابل انتظار است، معمولا طی 48 ساعت به میزان حداکثر خود می‌رسد و ممکن است برای چند روز ادامه یابد. برای به حداقل رساندن تورم، یک بسته یخ باید به طور متناوب روی صورت و در کنار ناحیه جراحی شده قرار گیرد (از یخ خرد شده در کیسه‌های زیپ لاک یا کیسه‌ای از نخود یخ زده در یک حوله کاغذی استفاده کنید). این کار باید در طول 12-24 ساعت اول پس از عمل، 20 دقیقه انجام شود، سپس 20 دقیقه برداشته شود. پس از 24 ساعت، بهتر است به جای بسته‌های سرد از پد گرم کننده مرطوب استفاده کنید تا زمانی که تورم کاهش یابد. استراحت مطلق بلافاصله پس از جراحی و بالا نگه داشتن سر به وسیله یک بالش نیز توصیه می‌شود. با محدود کردن فعالیت خود در روز جراحی، میزان تورم به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

آیا بی‌حسی و گزگز بعد از جراحی طبیعی است؟

معمولا بعد از قرار دادن ایمپلنت پایینی، از دست دادن حس به صورت جزئی در لب پایین و چانه ممکن است رخ دهد. این حالت معمولا موقت می‌باشد و طی چند روز یا چند هفته از بین می‌رود. گاهی اوقات به علت اتصال نزدیک ریشه‌های دندان یا ایمپلنت به عصبی که حساسیت به نواحی ذکر شده را به همراه دارد، بی‌حسی ممکن است برای ماه‌ها ادامه داشته باشد.

چرا بعضی مواقع احساس حالت تهوع و استفراغ بعد از کاشت دندان وجود دارد؟

چرا بعضی مواقع احساس حالت تهوع و استفراغ بعد از کاشت دندان وجود دارد؟

تهوع و استفراغ می‌تواند در اثر قورت دادن خون، درد و ناراحتی، بیهوشی و یا داروهای مسکن رخ می‌دهد. تهوع و استفراغ پس از عمل، معمولا تحت کنترل فرد است و اغلب خوردن کولا و یا آبجوی زنجبیلی کمک می‌کند. اگر حالت تهوع ادامه داشته باشد، مصرف داروی مسکن را متوقف کنید و داروهای مسکن دیگری را جایگزین نمایید. اگر حالت تهوع همچنان باقی بماند، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آیا ممکن است کسی به ایمپلنت دندانی حساسیت داشته باشد؟

آلرژی واقعی افراد به تیتانیوم بسیار نادر است. مطالعات نشان داده‌اند که نرخ بسيار پايين 0.6٪ وجود دارد که بيماران به تيتانيم حساسیت داشته باشند. ایمپلنت‌های تیتانیومی معمولا از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده است که ترکیبی از چند فلز از جمله مقادیر کم آلومینیوم، وانادیوم و نیکل می‌باشد. تعداد کمی از افرادی که به ایمپلنت‌های تیتانیوم آلرژی دارند معمولا به مقدار کم نیکل حساسیت دارند که در آلیاژ تیتانیوم یافت می‌شوند. آزمایشات کلی با توجه به حساسیت کم با محدودیت استفاده می‌شوند و آزمایشی که برای تشخیص حساسیت به تیتانیوم معتبر است، آزمون ملیسا می‌باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست