انواع ونیرهای دندانی (لامینت، ونیر کامپوزیتی، لومینرز)

c

ونیرها روکش‌های بسیار نازکی از جنس سرامیک (پورسلاین) یا یک کامپوزیت رزینی هستند که بر روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود تا لکه‌های رنگی روی دندان را بپوشاند، درخشندگی دندان‌ها را بیشتر و لبخند شما را زیباترکند.

ونیرها باعث می‌شوند که حالت ظاهری دندان‌ها طبیعی و سالم به نظر برسد. از آنجا که لمینیت ونیرها بسیار نازک هستند و به وسیله یک چسب مخصوص و بسیار قوی در جای خود محکم می‌شوند، بنابراین عملیات آماده‌سازی دندان برای نصب آنها خیلی ساده و سریع انجام می‌شود. حتی بعضی از انواع ونیرها اصلاً هیچ نیازی به آماده‌سازی قبلی دندان ندارند.

لومینیرز دندان آخرین نوع و محبوب‌ترین نوع روکش ونیر است که قرار دادن آن روی دندان بسیار آسان است و نیازی به تراش دادن بافت سالم دندان ندارد و به همین خاطر، هم برای دندانپزشک و هم بیمار روش مطلوبی به‌حساب می‌آید.

در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش، متخصصان ما علاوه بر انجام روش‌های ارتودنسی از روش‌های دیگر دندانپزشکی زیبایی همچون ونیرهای دندانی برای از بین بردن مشکلاتی مثل فاصله میان دندان‌ها و بهبود زیبایی دندان شما استفاده می‌کنند. با توجه به بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا، کیفیت خدمات و مواد استفاده شده، این مرکز دندانپزشکی یکی از مراکز دندانپزشکی برتر در زمینه زیبایی دندان است. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا از ونیر استفاده می‌کنیم؟


untitled

در بسیاری از موارد ونیرها به عنوان یک جایگزین بسیار خوب به جای روکش دندان قابل استفاده هستند. در واقع ونیر به عنوان یک روش کاملاً غیرتهاجمی و حفاظتی برای تغییر رنگ، اندازه و شکل دندان‌ها شناخته می‌شود. از ونیرها می‌توان به شکل مؤثری جهت رفع فاصله زیاد بین دندان‌های جلویی و اصلاح شکل دندان‌های شکسته یا پوسیده استفاده کرد. به‌طور کلی ونیرها تا سال‌های زیادی دوام دارند و در مواردی که به شکل اصولی و صحیح چسبانده شده‌اند، ماندگاری بسیار طولانی از خود نشان داده‌اند.

همه این مزایا در کنار قیمت مناسب ونیرهای دندانی، باعث شده است که امروزه از آنها برای برطرف کردن طیف وسیعی از انواع مشکلات دندان‌ها استفاده شود که مهم‌ترین موارد آن عبارت است از:

 • نامرتبی دندان‌ها
 • لکه‌های روی دندان‌ها
 • فاصله زیاد بین دندان‌ها
 • انحراف و کجی دندان‌ها

انواع


 سه نوع مختلف از ونیرهای دندانی شامل لامینت، کامپوزیت و لومینرز وجود دارد که متخصصین ما از آن استفاده می‌کنند.

ونیر لامینت (سرامیکی)

c2

اصولاً سرامیک یا پورسلاین به دلیل استحکام و دوام بسیار بالایی که دارد برای ساخت ونیر بسیار مناسب است. ونیرهای لامینت از جنس سرامیک ساخته می‌شوند و اگر به‌طور مناسب و اصولی از آنها مراقبت و نگهداری شود، می‌توانند تا ۲۵ سال دوام داشته باشند.

یک مزیت مهم دیگر ونیرهای لامینت، قابلیت آنها در بازتاباندن نور است که باعث می‌شود ظاهری کاملاً طبیعی و مشابه با دندان‌های طبیعی مجاور خود داشته باشند.

ونیرهای کامپوزیت

untitled1

ونیرهای کامپوزیت را می‌توان مستقیماً در داخل دهان شما ساخت. برای این منظور، قالب ونیر از روی سطح جلویی دندان‌های شما تهیه می‌شود و سپس در همان جلسه، ونیر ساخته و روی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

این نوع از ونیر می‌تواند از نظر زیبایی و خواص ظاهری، کاملاً مشابه با لامینت‌های سرامیکی باشد، اما معمولاً کامپوزیت‌ها قیمت پایین‌تری نسبت ونیرهای لامینت دارند. زیرا دوام آنها کمتر از سرامیک است و به تعداد دفعات بیشتری نیاز به تعویض و جایگزینی مجدد دارند.

ونیرهای لومینرز

uyt

لومینرزها به خاطر داشتن ضخامت بسیار کم (تقریباً ۲/۰ میلی‌متر) و ماهیت بسیار نازکشان، کاملاً بی‌نظیر هستند. این ونیرها حالت شفاف دارند و به همین علت، شکل ظاهری آنها کاملاً شبیه به مینای طبیعی دندان است. لومینرزها یک روش بدون درد و ناراحتی برای اصلاح معایب ظاهری دندان‌ها و سفید کردن دائمی آنهاست. از آنجا که این ونیرها حالت فوق نازک دارند، بدون نیاز به ساییدن مینای اصلی دندان، می‌توان به راحتی آنها را نصب کرد. همچنین بعد از پایان عمل نصب لومینرز، هیچ گونه حساسیت و ناراحتی برای بیمار به وجود نخواهد آمد. به عبارت دیگر، شکل ظاهری زیبا و حس راحت ونیر لومینرز از همان لحظه‌ای که بر روی دندان قرار می‌گیرد، کاملاً مشخص خواهد بود. علاوه بر آن، دوام بالای ونیرهای لومینرز و مقاومت بالای آنها در برابر ساییدگی باعث می‌شود که تا بیش از ۲۰ سال همچنان زیبایی و انعطاف‌پذیری خود را حفظ کنند.

روش چسباندن ونیر دندانی چگونه است؟


 کار نصب ونیرهای دندانی در طی سه جلسه انجام می‌شود. جلسه اول برای معاینه و تشخیص مشکلات دندان‌ها، جلسه دوم برای برنامه‌ریزی روش درمانی و جلسه سوم برای آماده‌سازی و چسباندن ونیرها لازم است. البته ممکن است بعضی از این برنامه‌ها همزمان در یک جلسه انجام شود.

برای آماده‌سازی دندان‌ها جهت چسباندن ونیر، سطح روی دندان‌ها تقریباً به اندازه ضخامت ونیرها تراشیده و صیقل‌کاری می‌شود تا چسباندن ونیر باعث ضخیم شدن دندان نشود. معمولاً در این مرحله حدود نیم میلی‌متر از ضخامت دندان تراشیده می‌شود و برای این کار ممکن است به بی‌حسی موضعی نیاز باشد. نصب ونیرهای کامپوزیت عموماً در عرض فقط یک جلسه انجام می‌شود. پس از آنکه کار آماده‌سازی دندان به پایان رسید، دندانپزشک ماده کامپوزیت را بر روی دندان شما می‌چسباند و آن را شکل می‌دهد. برای ساخت ونیرهای لامینت، ابتدا یک قالب از دندان‌های شما تهیه و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا در آنجا ونیر از روی آن قالب ساخته شود. این کار ممکن است چند روز طول بکشد. اگر دندان‌ها از نظر ظاهری خیلی مشکل داشته باشند، می‌توان برای این چند روز یک ونیر موقتی روی آنها گذاشت که هزینه آن جداگانه از شما دریافت می‌شود.

وقتی که ونیرهای لامینت آماده شد، دندانپزشک هر ونیر را به صورت امتحانی روی دندان خاصی که برای آن ساخته شده است می‌گذارد و اندازه، رنگ و راحتی آن را چک می‌کند. شما هم باید در همین فرصتی که ونیر روی دندانتان قرار دارد آن را چک کنید. به خصوص، در این مرحله رنگ ونیر را خوب بررسی کنید. زیرا در این مرحله هنوز هم می‌توان رنگ ونیر را با استفاده از چسب مخصوص آن، کمی تغییر داد و آن را دقیقاً به رنگ دندان‌های کناری تنظیم کرد. اما بعد از آنکه ونیر چسبانده شد، دیگر امکان تغییر و اصلاح رنگ آن وجود نخواهد داشت. قبل از چسباندن ونیر، سطح دندان با مواد شیمیایی مخصوصی تمیز می‌شود. سپس چسب مخصوص در بین ونیر و سطح دندان قرار می‌گیرد و فشرده می‌شود. در مرحله بعد یک نور مخصوص بر روی این چسب تابیده می‌شود که آن را خشک و سخت می‌کند.

ونیر دندان چقدر طول می‌کشد؟


 برای ونیر دندان شما باید حداقل دو جلسه به دندانپزشک مراجعه کنید. در جلسه اول، سطح دندان‌ها آماده شده و رنگ ونیر بر اساس رنگ دندان‌های کناری، انتخاب می‌شود. در جلسه دوم هم ونیر ساخته شده به روی دندان شما چسبانده می‌شود. قبل از آنکه ونیر بر روی دندان چسبانده و محکم شود، دندانپزشک آن را برای امتحان، روی دندان شما می‌گذارد و به شما نشان می‌دهد تا مطمئن شود که از ونیر ساخته شده رضایت دارید. برای چسباندن ونیر بر روی دندان از یک چسب مخصوص استفاده می‌شود که آن را محکم بر روی دندان نگه می‌دارد.

بعد از چسباندن ونیر چه می‌شود؟


 ونیرهای دندانی معمولاً تا چندین سال بعد دوام خواهند داشت، اما دقیقاً همان‌طور که دندان شما ممکن است شکسته شود، احتمال شکستن یا ترک خوردن ونیرها نیز وجود دارد. دندانپزشک شما، طول عمر مورد انتظار برای هر ونیر را به شما اطلاع می‌دهد. ترک‌خوردگی‌های کوچک روی ونیر را هم می‌توان ترمیم کرد، اما اگر آسیب شدیدی به آن وارد شود، لازم است یک ونیر جدید به جای آن چسبانده شود.

چگونه از ونیرهای دندانی مراقبت کنیم؟


 بعد از چسباندن ونیرها، تقریباً یک یا دو هفته طول می‌کشد تا شما به دندان‌های جدید خود که اندازه و شکل آنها نسبت به قبل تغییر کرده است، عادت کنید. برای مراقبت از ونیرها حتماً هر روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

مهم‌ترین نکاتی که جهت مراقبت صحیح از ونیرهای دندانی باید انجام دهید عبارت است از:

 • بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.
 • از مسواک‌ نرم و خمیر دندان مناسب استفاده کنید.
 • از بروز بیماری‌های لثه پیشگیری کنید.
 • به طور منظم برای معاینه دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از گاز گرفتن اجسام و غذاهای سخت خودداری کنید.
 • از دندان‌قروچه و ساییدن دندان‌ها بر روی هم خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهایی که باعث لکه شدن سطح دندان‌های می‌شود پرهیز کنید.
 • سیگار نکشید.

هزینه و قیمت


 عوامل متعددی بر هزینه نهایی ونیرهای دندانی تأثیر می‌گذارد که مهم‌ترین آن عبارتند از:

 • دندانپزشک. عواملی از قبیل میزان تجربه و اعتبار دندانپزشک، بر مبلغ دستمزد نهایی او مؤثر است.
 • تخصص. اگر دندانپزشک متخصص دندانپزشکی زیبایی را برای ونیر دندان انتخاب کنید، باید انتظار هزینه‌های بالاتری را داشته باشید.
 • کارهای مقدماتی. حجم کار لازم برای آماده‌سازی دندان‌ها در بیماران مختلف متفاوت است و عامل تعیین‌کننده‌ای در هزینه نهایی ونیر خواهد بود.
 • آزمایشگاه. تجربه و مهارت آزمایشگاه یا سرامیک‌کاری که ونیرهای شما را می‌سازد، نقش مهمی در هزینه نهایی ونیرها خواهد داشت.
 • اولین سوال بعد از تصمیم گیری برای انجام لمینت این است که هزينه لمينت دندان  چقدر است؟ علاوه بر آن علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان و قیمت لمینت دندان در مطبهای گوناگون چیست و مضرات لمینت دندان چه میتواند باشد؟ برای پاسخ به سوالاتی از قبیل این که هزینه لمینیت دندان چیست و یا قیمت کامپوزیت دندان های جلو ، باید گفت بر اساس تعرفه قیمت لمینت دندان ۹۵  در تهران، بستگی به نوع لمینت (لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان) ، زمان صرف شده و بعضا منطقه دارد.