سفیدکردن دندان با لیزر یکی از بهترین راه های بلیچینگ؛ عوارض و هزینه

لبخند شما بر کسانی که با آن‌ها ملاقات می‌کنید یک تأثیر دیداری فوری و ناخودآگاه می‌گذارد. یک لبخند شاداب و بی‌نقص حسی از جوانی، سرزندگی، سلامتی، خوشحالی و گرمی را القا می‌کند. چنین لبخندی یک لبخند سالم تلقی می‌شود.

اگر احساس می‌کنید لبخندتان فروغ چندانی ندارد یا زردتر از قبل شده، باید بدانید که این تنها مشکل شما نیست. هنگامی که از مردم پرسیدیم، بیش از همه خواستار چه تغییری در لبخندشان هستند، ایشان عموماً خواهان دندان‌های سفیدتر بودند. در واقع، حدود ۹۰% از بیماران ما درخواست استفاده از  مزایای سفید کردن دندان را داشته و این افراد همگی پس از دریافت خدمات ما کاملاً از لبخند زیبایشان احساس رضایت داشتند.

w

در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌‌منش عمل سفید کردن دندان به وسیله پیشرفته‌ترین ابزارهای لیزری انجام می‌شود که از بالاترین سطح فن‌آوری‌های مربوط به سفید کردن دندان استفاده کرده و عوارض جانبی ناشی از روش‌های سنتی ندارند.

برای بهره‌مندی از راهنمایی مشاوران در خصوص روش های سفیدکردن دندان و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

سفید کردن دندان چیست؟


سفید کردن به تمام فرایندهایی اشاره دارد که باعث سفیدتر شدن ظاهر دندان‌ها می‌شوند. سفیدتر شدن دندان به دو روش قابل دستیابی است. می‌توان از ماده‌ای برای سفید کردن دندان ها استفاده کرد، که عملاً رنگ طبیعی دندان‌ها را تغییر می‌دهد. محصولات بلیچینگ (رنگ‌بَر) حاوی پروکساید (ها) هستند، که به برداشتن لکه‌های عمقی و سطحی کمک می‌کنند. در مقابل، محصولات سفیدکننده غیربلیچینگ (غیررنگ‌بر) حاوی مواد هستند که از طریق فعالیت‌های فیزیکی یا شیمیایی تنها به حذف لکه‌های سطحی کمک می‌کنند.

w1

علل تغییر رنگ دندان


  • ضایعات بافت سخت دندان که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند.
  • مواد مورد استفاده در طول شکل‌گیری و رشد دندان (مانند تتراساکلین)
  •  استفاده زیاد از محصولات دارای مواد رنگی
  •  ویژگی‌های نژادی بافت سخت دندان (برای مثال، دندان‌های اروپایی‌ها از رنگین‌پوستان تیره‌تر هستند)

داشتن دندان‌های سفید و سالم به انسان اعتماد به نفس و جذابیت می‌دهد. یک لبخند سفید و درخشان حس خوشایندی به مخاطبان می‌دهد. ما به شما کمک خواهیم کرد تا روش درمانی متناسب با نیازهایتان را انتخاب کنید.

روش‌های سفید کردن


روش‌های مورد استفاده در مرکز ما

لیزرهای AMD

سفید کردن دندان با لیزر یکی از روش هایی که برای تغییر رنگ و روشن شدن دندان ها،از آن بهره گرفته می شود. لیزرهای AMD، لیزرهای دیودی بسیار باکیفیت، مؤثر، کاربردی و باصرفه‌ای هستند. بعد از اعمال ژل روی دندان‌ها، فرایند سفید کردن به وسیله لیزر دیودی قدرتمند ما فعال می‌شود. عموماً، دندان‌ها دست کم شش تا ده درجه سفیدتر می‌شوند. قطعاً، نتایج حاصله شما را متحیر خواهند ساخت.‌ نتایج مطالعات تحقیقاتی و بالینی گسترده‌ی صورت گرفته حاکی از آن است که سفید کردن دندان‌ها تحت نظارت دندانپزشک، بی‌خطر است. در واقع، به نظر بسیاری دندانپزشکان در حال حاضر سفید کردن دندان ایمن‌ترین درمان زیبایی دندان است. در عین حال، لیزر سفید کردن دندان نیز، مانند سایر روش‌های سفید کردن دندان، برای کودکان زیر ۱۶ سال و زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود.

تنها با پیروی از چند دستورالعمل ساده‌ی بعد از سفید کردن، دندان‌هایتان همیشه از دوره قبل از درمان روشن‌تر خواهند بود. برای اینکه دندان‌هایتان بهترین ظاهر ممکن را داشته باشند، توصیه می‌شود بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و از مزایای سفید کردن دندان با ژل‌های خانگی ما استفاده کنید.

w2

زوم

سفید کردن با سیستم زوم یکی از روش‌های بلیچینگ است که در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. بعد از مالیده شدن ژل پروکساید هیدروژن به دندان‌ها، نور فرابنفش از طریق لامپی که بالای سر شخص قرار دارد به دندان‌ها تابیده شده و ژل فعال شده را تجزیه می‌کند. این شرایط به اکسیژن اجازه می‌دهد تا وارد مینا و عاج دندان شده و بدون آسیب رساندن به ساختار دندان، مواد رنگی موجود در سطح دندان‌ها را پاک کند. برخی از مراجعین درمان راحتی را تجربه کرده، در حالی که برخی دیگر درد بسیار زیادی را گزارش داده‌اند. جلسه درمان عموماً حدود یک ساعت طول می‌کشد که طی آن رنگ دندان‌ها تا هشت درجه بهبود می‌یابد.

w3

هزینه سفید کردن دندان با لیزر


هزینه سفید کردن دندان با لیزر یکی از گران‌تر گزینه‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌های لکه‌دار یا بدرنگ است.‌ البته، سفید کردن دندان با لیزر نسبت به محصولات سفیدکننده مورد استفاده در خانه مزایایی دارد. محصولات مورد استفاده در خانه، می‌بایست به مدت چند هفته یا بیشتر به‌طور روزانه مصرف شوند. اما، درمان سفید کردن دندان با لیزر در دندانپزشکی یک ساعت طول می‌کشد، هر چند که ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد. البته، در چند تحقیق روش بلیچینگ دندان در مطب با سایر روش‌ها مقایسه شده است.هزینه بلیچینگ دندان کیت‌های مخصوص سفید کردن ، ارزان‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها است.

در اینجا چند نکته وجود دارد که بعد از تکمیل درمان می‌توانید با رعایت آن‌ها سفیدی لبخندتان را حفظ کنید.

از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لک می‌شوند اجتناب کنید: قهوه، چای، مشروبات الکلی، نوشیدنی‌های ورزشی، آب‌نبات‌ها، سس گوجه‌فرنگی و میوه‌های توتی، همگی خوراکی‌هایی هستند که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند.

از نی نوشیدنی استفاده کنید: هنگام مصرف نوشیدنی‌ها، برای دور ماندن دندان‌‌ها از مواد رنگی لکه‌ساز از نی استفاده کنید.

سیگار را ترک کنید: مصرف تنباکو باعث بدرنگ شدن دندان‌ها شده و کنار گذاشتن آن به حفظ روشنی دندان‌هایتان کمک می‌کند.

درمان‌های جایگزین


سفید کردن دندان با تری

یکی دیگر از گزینه‌های سفید کردن دندان سفید کردن با کمک تری است. در این روش، ابتدا دندانپزشک قالبی از دندان‌هایتان تهیه کرده و با آن یک قالب گچی تولید می‌کنند، که از همان قالب گچی نیز برای ایجاد قالب‌های پلاستیکی یا همان تری‌های انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود. خود شما هم می‌توانید محلول سفید کننده را روی تری‌ها مالیده و آن‌ها روی دندان‌هایتان قرار دهید. برای شروع درمان تنها کافی است دندان‌هایتان را مسواک زده، تری‌ها را با سفیدکننده پر کنید و آن‌ها را روی دندان‌هایتان قرار دهید.

روش تری باعث انعطاف‌پذیری در نحوه سفید کردن دندان می‌شود. دندانپزشک بر فرایند درمان نظارت خواهد داشت، اما شما می‌توانید مواد و تری‌ها را به خانه برده و از آن‌ها طبق جدول زمانبندی خودتان استفاده کنید. شما می‌توانید از تری‌ها در طول شب استفاده کرده (که در این صورت تنها با دو بار استفاده به نتیجه می‌رسید) یا در یک دوره دو هفته‌ای روزی چند ساعت آن‌ها را روی دندان‌ها قرار دهید.

سفیدکننده‌هایی که درون سینی اعمال می‌شوند معمولاً بسیار به صرفه‌تر از درمان‌هایی مانند برایت اسمایل یا زوم هستند. البته، نتیجه چشمگیری از این سفید کننده‌ها به دست نمی‌آید. سفیدکننده‌های درون تری، عموماً دندان‌ها را تا حداکثر ۶ درجه سفیدتر می‌کنند. بنابراین برای دستیابی به دندان‌هایی بسیار سفیدتر از این مقدار، می‌بایست درمان با این سفیدکننده‌ها را خیلی بیشتر از درمان با برایت اسمایل یا زوم تکرار کنید. همین نیاز به تکرار درمان باعث می‌شود هزینه سفید کردن دندان با سفیدکننده‌های اعمال شده در تری تفاوت چندانی با روش‌های دیگر نداشته باشد. اما اگر تنها به ۶ درجه سفید شدن دندان هایتان راضی هستید، در این صورت این سفیدکننده‌ها گزینه‌ بسیار مناسبی هستند، زیرا نتیجه درمان با آن‌ها یک تا سه سال دوام دارد.

سفید کردن دندان در خانه

آخرین گزینه برای سفید کردن دندان استفاده از روش‌های بدون تجویزی است که بر اساس همان سیستم تری عمل می‌کنند. محصولاتی مانند Rembrandt محصولات گرانی هستند که از سفیدکننده‌های با دوز پایین‌تر (Rembrandt از ژل کاربامید- پروکساید ۹% استفاده می‌کند) استفاده کرده و تضمین می‌کنند که تنها ظرف یک هفته به نتیجه مطلوب برسید. البته سفارشی نبودن قالب‌ها باعث مالیده شدن ماده سفید کننده به لثه‌ها می‌شود؛ این عدم دقت منجر به ناراحتی کاربر و کاهش اثربخشی محصول می‌گردد.

همانطور که گفته شد، امروزه گزینه‌ها بسیاری برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، که تعیین بهترین آن‌ها برای دندان‌هایتان به مقدار سفیدکنندگی مورد نیاز شما و بودجه مورد نظرتان بستگی دارد. با این حال، مؤثرترین گزینه در میان روش‌های موجود برای سفید کردن دندان، همان سفید کردن دندان با لیزر است.