بوی بد دهان:علت و راه های درمان و رفع آن

x

در حدود ۲۵ درصد از مردم در سطح جهان دچار بوی بد دهان ( BREATH BAD ) هستند. علل متعددی برای بوی بد دهان وجود دارد، اما اکثر این دلایل مربوط به بهداشت دهان و دندان می‌باشد. BREATH BAD می‌تواند موجب نگرانی، خجالت و اضطراب فرد شود، اما به طور کلی، درمان و رفع آن نسبتاً آسان است.

در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌‌منش، ابتدا مراحل تشخیصی دقیق برای تعیین عامل آن انجام می‌شود تا درمان مؤثری برای بوی بد دهان تعیین گردد. هر بیمار در جلسه‌ی اولیه تحت مجموعه کاملی از روش‌های تشخیصی مرکز تخصصی ما قرار می‌گیرد. پس از آن بسته به نوع علت بوی بد دهان ممکن است اقدامات زیر انجام شود:

  • دستورالعمل‌های حفظ بهداشت دهان و دندان
  • توصیه‌هایی در ارتباط با پاکسازی زبان و دندان مصنوعی
  • درمان بیماری‌های لثه
  • درمان پوسیدگی دندان
  • ترمیم دندان شکسته یا دارای عیب
  • درمان برفک دهان

مشاورین و متخصصان ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش آماده پاسخگویی به سؤالات و مشکلات شما درباره‌ی مشکل بوی بد دهان می‌باشند، جهت اطلاع ازساعات کار و اخذ نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

بوی بد دهان (BREATH BAD) چیست؟


بوی بد دهان، یک عارضه‌ی ناخوشایند و شرم‌آور است که حدود ۳۰ درصد از مردم در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. اگر چه هر کسی ممکن است گاهی این وضعیت را تجربه  کند، اما اگر بوی بد دهان شما پس از مسواک زدن، نخ دندان و شستشوی دهان با دهانشویه‌های غیرالکلی بهبود نمی‌یابد، ممکن است بوی بد دهان شما مزمن باشد.

 علل شایع بوی بد دهان


بوی بد دهان شما ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. هر چند بسیاری از این علت‌ها بی‌ضرر هستند، اما بوی بد دهان می‌تواند گاهی اوقات نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد.

باکتری‌ها

بوی بد دهان به دلیل صدها نوع باکتری که به‌طور طبیعی در دهان شما زندگی می‌کنند، می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. دهان شما همچنین مانند یک گلخانه طبیعی عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تا این باکتری‌ها به رشد خود ادامه دهند. هنگامی که شما غذا می‌خورید، این باکتری‌ها از مواد غذایی باقی مانده در دهان شما تغذیه کرده و مواد و ضایعات بدبویی را تولید می‌کنند.

خشکی دهان

در دهان شما ممکن است به اندازه‌ی کافی بزاق ساخته نشود. تولید بزاق کافی بسیار مهم است، زیرا بزاق پیوسته در حال شستشوی دهان شماست. اگر دهان شما به اندازه کافی بزاق ندارد، آنطور که باید تمیز نمی‌شود. خشکی دهان می‌تواند ناشی از برخی داروها، مشکلات غدد بزاقی و یا صرفاً تنفس از طریق دهان باشد.

بیماری لثه

بوی بد دهانی که برطرف نشود یا احساس همیشگی طعم بد در دهان خود می‌تواند یک علامت هشدار دهنده برای بیماری پیشرفته لثه باشد. این عارضه توسط یک باکتری بدبو و عامل پوسیدگی به نام پلاک ایجاد می‌شود.

مواد غذایی

لیست غذاهایی که موجب بوی بد دهان می‌شوند (سیر، پیاز، قهوه ...) طولانی است. در واقع هر آنچه که شما می‌خورید بر هوای بازدم شما تأثیر می‌گذارد.

مصرف دخانیات (سیگار، توتون و تنباکو)

سیگار کشیدن موجب لکه‌های روی دندان‌ و بوی بد دهان شده و شما را در معرض خطر مشکلات بهداشتی قرار می‌دهد. توتون و تنباکو توانایی شما را برای احساس طعم و مزه‌ی غذاها کاهش می‌دهد و موجب تحریک بافت لثه‌ها می‌گردد. مصرف کنندگان توتون و تنباکو به احتمال زیاد از بیماری‌های لثه رنج می‌برند. از آنجا که سیگار کشیدن بر حس بویایی نیز تأثیر می‌گذارد، افراد سیگاری ممکن است از بوی بد دهان خود آگاه نباشند.

عوارض پزشکی

عفونت دهان می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. با این حال، اگر مسئله‌ی عفونت و سایر علل با معاینات دندانپزشکی رد شود و شما مسواک زدن و نخ دندان را هر روز انجام می‌دهید، منشاء بوی بد دهان شما می‌تواند مشکل دیگری مانند بیماری سینوس، ریفلاکس معده، دیابت، بیماری کبد و یا کلیه باشد. در این موارد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

مشکلات مرتبط با بوی بد دهان


نفس آزاردهنده و ناخوشایند ما در واقع می‌گوید که در بدن ما چیزی از تعادل خارج شده است. BAD BREATH  یک عارضه‌ی پزشکی است که باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده و زندگی روزمره و روابط شخصی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به بوی بد دهان مزمن و یا عود کننده اغلب اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. آگاهی از این وضعیت ممکن است دشوار باشد، زیرا اغلب امتحان کردن بوی بدن خود کاری دشوار است. علاوه بر این، اعضای خانواده و همکاران ممکن است نتوانند به راحتی این مسئله را به شما بگویند. یکی از بهترین راه‌ها برای آگاهی از بوی بد دهان و از بین بردن بوی بد دهان خود این است که زبان خود را روی مچ دست خود بمالید، پنج ثانیه منتظر شده و سپس بوی آن را استشمام کنید.

درمان‌های دندانپزشکی برای بوی بد دهان


x1

اگر علت بوی بد دهان شما از مشکلات دهان و دندان باشد (در اکثر موارد چنین است)، دندانپزشکان ما می‌توانند علت این مشکل را درمان کنند. اگر بوی دهان به علت بیماری لثه باشد، دندانپزشک عمومی هم می‌تواند این بیماری را درمان کرده و یا شما را به یک پریودنتیست (متخصص در درمان بافت لثه) معرفی کند. بیماری‌های لثه می‌تواند موجب عقب‌نشینی بافت لثه از دندان‌ها شده و فرمی جیب مانند را تشکیل دهد. هنگامی که این جیب‌ها عمیق هستند، تنها جرمگیری و تمیز کردن حرفه‌ای لثه می‌تواند تجمع باکتری‌ها و پلاک‌ها را از بین ببرد. گاهی اوقات درمان گسترده‌تری ممکن است لازم باشد.

اگر تجمع پلاک در دهان شما گسترده باشد و یک لایه نامرئی از باکتری‌ها ایجاد شده باشد، دندانپزشک ممکن است استفاده از یک دهانشویه ضدمیکروبی مخصوص را به شما توصیه کند. همچنین ممکن است توصیه کند که برای رفع کامل پلاک‌ها زبان خود را هم مسواک بزنید.

چگونه می‌توان از بوی بد دهان پیشگیری کرد؟


مسواک و نخ دندان

دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه بین دندان‌های خود را با نخ دندان تمیز کنید تا از تمام باکتری‌های عامل بوی بد دهان خود خلاص شوید.

تمیز کردن و مراقبت از زبان خود

زمانی که در حال نظافت و مراقبت از دندان‌های خود هستید، زبان خود را فراموش نکنید. اگر زبان خود را بیرون آورده و عقب آن را نگاه کنید، می‌توانید یک پوشش سفید یا قهوه‌ای را ببینید. در این جاست که بسیاری از باکتری‌های عامل بوی بد دهان را می‌توان یافت. از مسواک و یا یک برس زبان (tongue scraper) برای پاک کردن آنها استفاده کنید.

دهان‌شویه 

استفاده از دهان‌شویه‌های بدون نسخه به از بین بردن باکتری‌ها و یا خنثی کردن آنها کمک می‌کند و به‌طور موقت بوی بد دهان را پنهان می‌کند. با این حال این تنها یک راه حل موقتی است. هر چه مسواک زدن و نخ دندان را به تعویق بیندازید، احتمال بیشتری وجود دارد که نفس و بوی دهان شما ناخوشایند و آزاردهنده شود.

تمیز کردن دندان‌های مصنوعی 

اگر شما از پروتز دندان استفاده می‌کنید، آن‌ها را هنگام شب از دهان خود خارج کرده و آنها را برای استفاده در روز بعد، به‌طور کامل تمیز کنید.

تقویت بزاق دهان

برای تقویت جریان بزاق در دهان خود سعی کنید غذاهای سالمی (مانند هویج یا سیب) بخورید که نیاز به مقدار زیادی جویدن دارند. همچنین می‌توانید جویدن آدامس‌های بدون قند یا مکیدن آبنبات‌های بدون قند را امتحان کنید. دندانپزشک شما ممکن است استفاده از بزاق مصنوعی را به شما توصیه کند.

ترک سیگار

ترک این عادت خطرناک از بسیاری جهات به نفع بدن شما است. نه تنها دهان شما بوی بهتری خواهد داد، بلکه از کیفیت بهتر زندگی برخوردار خواهید شد.

مراجعه منظم به دندانپزشک

اگر نمی‌دانید چه عاملی باعث بوی بد دهان شما شده است، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. معاینات منظم اجازه می‌دهد تا دندانپزشک شما هرگونه مشکلی را از قبیل بیماری لثه یا خشکی دهان تشخیص داده و آنها را قبل از تبدیل شدن به مشکل جدی‌تر برطرف سازد. اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که دهان شما سالم است، ممکن است شما را به یک پزشک عمومی معرفی نماید.