ایمپلنت یا کاشت دندان؛ انواع، مراحل کار، قیمت و عمر ایمپلنت

d

ایمپلنت دندان دوام و ماندگاری بالا و ظاهری کاملاً طبیعی دارد. این دندان به استخوان فک جوش می‌خورد و به حفظ سلامت دهان، استخوان و دیگر دندان‌ها کمک می‌کند. مزیت اصلی ایمپلنت دندان از استفاده از تیتانیوم در ساخت آن نشأت می‌گیرد، چرا که این فلز قابلیت منحصر به فردی در جوش خوردن به استخوان زنده دارد. امروزه بیش از ۴۰ نوع ایمپلنت دندانی وجود دارد و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با کاشت دندان موفق شده‌اند از طعم خوش زندگی لذت بیشتری ببرند.

عمل کاشت دندان از نظر تقسیم‌بندی دندانپزشکی در گروه جایگزینی مصنوعی دندان قرار می‌گیرد، البته گاهی جزء عمل‌های دندانپزشکی زیبایی نیز در نظر گرفته می‌شود.

کاشت دندان انقلابی را در زمینه جایگزینی دندان از دست رفته یا آسیب دیده ایجاد کرده است. ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌‌منش از همکاری متخصصین برجسته و مجرب برای ارائه این درمان بهره می‌گیریم. اگر نیاز به کاشت دندان دارید، به خانواده بزرگ ما بپیوندید تا از خدمات پیشرفته و تخصصی برخوردار شوید.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی های لازم درباره روش ها و هزینه های کاشت دندان در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش میتوانید با دستیاران و مشاورین ما از طریق شماره‌های ۲۲۰۲۷۹۹۸-۰۲۱ - ۲۲۰۱۹۷۹۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

ایمپلنت دندان چیست؟


d1

برای این که ساختار ایمپلنت دندان را کاملاً متوجه شوید، ابتدا یک دندان طبیعی را در نظر بگیرید که از دو بخش اصلی تاج، یعنی قسمت قابل مشاهده و قرار گرفته در بالای خط لثه و خط رویش دندان، و ریشه، یعنی بخش قرار گرفته داخل استخوان، تشکیل می‌شود. در عمل کاشت دندان فقط بخش ریشه دندان از دست رفته جایگزین می‌شود. روکش با ظاهری شبیه به دندان طبیعی در مرحله بعد و پس از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان روی آن قرار داده می‌شود.

مزایای کاشت دندان


ایمپلنت با قرار گرفتن به جای ریشه‌های دندان پایداری و استحکام لازم برای راحت‌تر خوردن غذاهای مورد علاقه را فراهم می‌آورد. به علاوه مزایای ایمپلنت دندان به حفظ سلامت استخوان فک کمک می‌کند و از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند. با کاشت دندان دیگر با افتادگی گونه‌ها مواجه نمی‌شوید.

متقاضی ایده‌آل کاشت دندان


برای آگاهی از مناسب بودن جراحی کاشت دندان و عوارض کاشت دندان باید به دندانپزشک مراجعه نمود تا ایشان پس از معاینه کامل و بررسی استخوان باقی‌مانده و وضعیت کلی دندان‌ها در اطراف ناحیه مورد نظر تعیین کنند که آیا امکان کاشت دندان وجود دارد یا خیر. حجم استخوان فک از آن رو مهم است که باید استخوان کافی برای نگهداشتن ایمپلنت وجود داشته باشد. در هر حال حتی اگر استخوان تحلیل رفته باشد نیز با استفاده از روش‌های تخصصی پیوند و بازسازی استخوان می‌توان کاشت دندان را با موفقیت انجام داد.

انواع ایمپلنت


ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند پایه یا نگهدارنده ترمیم‌های مختلفی باشد:

  • جایگزین تک‌دندانی: یک ایمپلنت و یک روکش جایگزین یک تک دندان می‌شود.
  • جایگزین چند‌ دندانی: چند ایمپلنت که پایه پل (بریج) دندانی ثابت هستند جایگزین چند دندان از دست رفته می‌شوند.
  • ترکیبی از پل دندانی ثابت و متحرک: ایمپلنت‌ها بخشی از پل ثابت را نگه می‌دارند که پل متحرک به آن متصل است.
  • دندان مصنوعی: دو یا چند ایمپلنت به پایدارسازی دندان مصنوعی کمک می‌کند.
  • پایه ارتودنسی: از انواع ایمپلنت های دندانی موقت می‌توان به عنوان واحدهای نگهدارنده بریس یا پلاک ارتودنسی استفاده کرد تا حرکت دندان‌ها تسریع و تسهیل شود.
  • پل دندانی موقت: در طول مدت زمان التیام یافتن ایمپلنت دائمی از میکرو ـ مینی ایمپلنت‌ها برای نگه داشتن موقتی پل دندانی استفاده می‌شود تا بیمار در این فاصله بدون دندان نباشد.

عمل کاشت دندان


d2

جراحی کاشت دندان معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بیمار در طول عمل کاملاً راحت است و فقط لرزش خفیفی را هنگام آماده کردن محل ورود ایمپلنت در استخوان حس می‌کند که به خوبی قابل تحمل است. از آنجایی که پس از جراحی با حداقل تهاجم ایمپلنت زخم بازی در دهان باقی نمی‌ماند، ناراحتی پس از عمل نیز جزیی و ناچیز است.

جوش‌ خوردن ایمپلنت تک‌دندانی به استخوان معمولاً دو تا چهار ماه زمان می‌برد و پس از این مدت روکش روی ایمپلنت قرار داده می‌شود. طول دوران التیام و جوش‌ خوردن به تراکم استخوان در ناحیه‌ی دندان از دست‌رفته بستگی دارد، هر چه تراکم استخوان بیشتر باشد، یکی شدن ایمپلنت و استخوان سریع‌تر انجام می‌شود. دندانپزشک پس از جوش‌ خوردن ایمپلنت به استخوان روکش برای روی ایمپلنت تهیه می‌کند تا دندان کاشته شده شکل و عملکردی همانند دندان طبیعی داشته باشد.

ایمپلنت در بعضی موارد داخل استخوان قرار داده و با بافت لثه پوشانده می‌شود، سپس اجازه داده می‌شود تا جوش‌ خوردن ایمپلنت به استخوان انجام شود. پوشش روی ایمپلنت در مرحله دوم این عمل دو مرحله‌ای برداشته می‌شود و اتصال‌ دهنده کوچکی به نام اباتمنت به ایمپلنت متصل می‌شود. بلافاصله یا مدتی پس از آن که بافت لثه اطراف اباتمنت را فراگرفت و زخم التیام یافت، روکش به اباتمنت متصل می‌شود. اما در روش یک مرحله‌ای روی ایمپلنت پوشانده نمی‌شود و نوک آن اندکی از بافت لثه بیرون می‌زند. هر دو روش مزایا و موارد منع کاربرد خاص خود را دارند.

d3

مراقبت پس از جراحی ایمپلنت


بیمار پنج تا هفت روز پس از جراحی باید فقط غذاهای نرم میل کند. اگر روکش موقت روی ایملپنت وجود داشته باشد، باید آن را نیز مانند دندان‌های طبیعی به دقت تمیز کرد تا فرایند التیام و جوش‌خوردن ایمپلنت به بهترین شکل انجام شود.

کوتاهی در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به پس زدن ایمپلنت می‌انجامد. رعایت نکردن بهداشت و تمیز نکردن ایمپلنت و اطراف آن بروز عفونت را در پی خواهد داشت. سیگار کشیدن نیز احتمال پس زدن ایمپلنت را افزایش می‌دهد، بنابراین بیمار باید سیگار را پس از جراحی ایمپلنت ترک کند.

ایمپلنت ها دوام و ماندگاری بالا و ظاهری کاملاً طبیعی دارند و معمولا دائمی هستند و تا آخر عمر جایگزین مناسبی برای دندان های طبیعی هستند.

مراقبت پس از قرارگیری ایمپلنت در دهان


خبر خوش این است که ایمپلنت جز همان مراقبت‌های معمول دندان طبیعی به مراقبت خاصی نیاز ندارد و البته برخلاف دندان طبیعی هیچ گاه دچارپوسیدگی نمی‌شود و به عصب‌کشی و پر کردن نیاز پیدا نمی‌کند. تنها دغدغه اصلی به بیماری لثه یا تحمیل فشار شدید به ایمپلنت در اثر وجود عادت‌هایی مانند دندان‌قروچه یا ساییدن و فشار دادن دندان‌ها روی هم مربوط می‌شود.

برای جلوگیری از بروز بیماری‌های لثوی و سالم ماندن بافت لثه اطراف ایمپلنت باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم را در برنامه روزانه گنجاند و هر سه یا چهار ماه یک بار برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کرد.

ابتلا به بعضی بیماری‌ها و شماری از عادت‌ها بر موفقیت‌آمیز بودن عمل کاشت دندان اثر می‌گذارد. برای مثال توانایی التیام‌بخشی بدن در صورت تحت کنترل نبودن بیماری دیابت به شدت کاهش می‌یابد.

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات نیز گردش خون را کاهش می‌دهد، به همین دلیل زخم افراد سیگاری دیرتر التیام می‌یابد. البته این نکته به این معنا نیست که سیگاری‌ها نمی‌توانند متقاضی عمل کاشت دندان باشند.

دلایل موفقیت‌آمیز نبودن کاشت دندان


به ندرت پیش می‌آید که ایمپلنت به خوبی به استخوان جوش نمی‌خورد یا به دلایل مختلف شل و لق می‌شود. پاک نکردن ذرات غذا و پلاک از روی لثه نزدیک ایمپلنت عفونت باکتریایی پری ایمپلنتایتیس یا التهاب بافت اطراف ایمپلنت را در پی دارد. این عفونت استخوان را تخریب می‌کند و تحلیل می‌برد، در نتیجه ایمپلنت شل می‌شود. گاهی تعداد ایمپلنت‌ها مشکل‌ساز می‌شود، کم بودن تعداد ایمپلنت‌ها و بیش از حد بودن فشار روی آنها منجر به پس زدن ایمپلنت می‌شود. ایمپلنت در بعضی موارد اندکی بالاتر از دیگر دندان‌ها قرار دارد و به همین دلیل هنگام جویدن و گاز زدن نیروی بیشتری به آن وارد می‌شود. اینجا است که اهمیت مراجعه به دندانپزشک مجرب و ماهر برای جراحی ایمپلنت مشخص می‌شود.

هزینه کاشت دندان


هزینه ایمپلنت دندان شامل چهار بخش اصلی خود ایمپلنت، اباتمنت، روکش و عمل جراحی می‌شود. قیمت نهایی کاشت دندان به متغیرهای گوناگونی بستگی دارد. ضمناً به خاطر داشته باشید که بعضی کلینیک‌ها هزینه تمام عمل‌ها و مواد و تجهیزات لازم را ذکر می‌کنند، اما قیمت ایمپلنت دندان اعلام شده شماری از کلینیک‌ها فقط مربوط به جراحی قرار دادن ایمپلنت می‌شود.