انواع دندان مصنوعی (ثابت و متحرک): ساخت و هزینه

13

دندان‌هاي مصنوعي، يک جایگزین سفارشی برای دندان‌های از دست رفته شما هستند که می‌توانید آنها را از دهان خود در آوردید و دوباره در دهان بگذارید. با وجود آنکه عادت کردن به دندان‌هاي مصنوعي می‌تواند کمی سخت و زمان‌بر باشد و از طرفی دندان‌هاي مصنوعي هیچ وقت دقیقاً شبیه به دندان‌هاي طبیعی شما نخواهد بود، اما امروزه دندان‌هاي مصنوعي ظاهر کاملاً طبیعی دارند و راحت‌تر از همه انواع قدیمی دندان‌هاي مصنوعی هستند.

ما در مرکز دندانپزشکی دکتر اسماعیلی‌منش انتخاب‌های متعددی در دندان مصنوعی به شما عرضه می‌کنیم. زیرا به خوبی می‌دانیم که یک نوع خاص از دندان مصنوعی نمی‌‌تواند کاملاً با همه شرایط و نیازهای یک بیمار مطابقت داشته باشد. کارکنان حرفه‌ای و صمیمی ما آموزش‌های تخصصی لازم را دیده‌اند تا به شما جهت تصمیم‌گیری در مورد نوع دندان مصنوعی که لبخندی سالم و زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد و با بودجه شما نیز همخوانی داشته باشد، کمک کنند. ما انواع مختلفی از دندان‌هاي مصنوعي و خدمات جانبی مربوط به آن را متناسب با نیازها و شرایط شما ارائه می‌کنیم.

برای رزرو وقت با شماره ۰۲۱٢٢٠٢٧٩٩٨ تماس حاصل نمایید.

دندان مصنوعی چیست؟


دندان‌هاي مصنوعي، جایگزینی سفارشی برای دندان‌های از بين رفته شما هستند که می‌توانید آنها را از دهان خود در آوردید و دوباره در دهان بگذارید. با وجود آنکه عادت کردن به دندان‌هاي مصنوعي می‌تواند کمی سخت و زمان‌بر باشد و از طرفی دندان‌هاي مصنوعي هیچ وقت دقیقاً شبیه به دندان‌هاي طبیعی شما نخواهد بود، اما امروزه دندان‌هاي مصنوعي ظاهر کاملاً طبیعی دارند و راحت‌تر از همه انواع قدیمی دندان‌هاي مصنوعی هستند.

مزایای دندان مصنوعی


جایگزینی دندان‌های از دست رفته با دندان مصنوعی می‌تواند زیبایی لبخند و چهره شما را بهبود ببخشد. بدون وجود دندان‌های مصنوعی، عضلات صورت شما به تدریج دچار افتادگی می‌شوند و چهره شما خیلی پیرتر از سن واقعیتان به نظر می‌رسد. علاوه بر آن، دندان مصنوعی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور عادی و راحت غذا بخورید و صحبت کنید.

انواع دندان مصنوعی


به طور کلی دندان‌های مصنوعی بر سه نوع است و دندانپزشک شما تعیین می‌کند که کدام یک از این سه نوع برای شما مناسب‌تر است. انواع دندان مصنوعی عبارت است از:

دندان مصنوعی کامل سنتی

14

دندان‌های مصنوعی کامل سنتی، بعد از آنکه همه دندان‌های باقیمانده شما کشیده شد و بافت‌های نرم دهان بهبود پیدا کرد، در دهان شما قرار داده می‌شود. بهبودی بافت‌های دهان بعد از کشیدن تمام دندان‌ها ممکن است تا چند ماه زمان ببرد و در طی این مدت شما هیچ دندانی نخواهید داشت.

دندان مصنوعی کامل فوری

دندان‌های مصنوعی کامل فوری، بلافاصله بعد از آنکه همه دندان‌های باقیمانده شما کشیده می‌شود، در دهان شما قرار می‌گیرد. برای ساخت این دندان‌ها، دندانپزشک در جریان ویزیت اولیه شما، اندازه فک‌هایتان را تعیین می‌کند و مدل‌هایی از روی آن می‌سازد. مزیت دندان‌های مصنوعی فوری آن است که لازم نیست شما هیچ زمانی را بدون دندان سپری کنید، با این حال شکل و اندازه این دندان‌ها باید حتماً تا چندین ماه بعد از قرار گرفتن در دهان شما به طور مرتب اصلاح و تنظیم شود. زیرا استخوان حمایت کننده از دندان‌ها وقتی که بهبود پیدا می‌کند، کمی تغییر شکل می‌دهد و این باعث می‌شود که دندان مصنوعی لق شود.

دندان مصنوعی جزئی (پارسیل)

15

دندان‌های مصنوعی جزئی به یک چارچوب سیمی فلزی متصل هستند که به دندان‌های طبیعی باقیمانده در دهان شما متصل می‌شود. در بعضی از موارد، روکش‌هایی بر روی دندان‌های طبیعی شما گذاشته می‌شود تا به عنوان محل اتصال چارچوب دندان مصنوعی عمل کند. دندان‌های مصنوعی جزئی، در واقع نوع متحرک بریج‌ها هستند.

مراحل ساخت دندان مصنوعی


16

 1. ابتدا یک قالب اولیه از دندان‌های شما با استفاده از ابزار مخصوصی که برای بیماران بی‌دندان طراحی شده است و ماده نرمی به نام آلژینات، تهیه می‌شود.
 2. قالب اولیه اختصاصی برای دهان بیمار ساخته می‌شود.
 3. قالب تهيه شده با استفاده از ماده PVS يا پلي‌اتر بهينه‌سازي و اصلاح مي‌شود.
 4. قالب اوليه تهيه شده به آزمايشگاه فرستاده مي‌شود تا از روي آن قالب اصلي و لبه‌هاي نگهدارنده آن ساخته شود.
 5. ابعاد قالب اصلي در جهت عمودي و شکل گاز زدن با آن و نيز راحتي آن در دهان تأييد مي‌شود. شکل ظاهري مناسب و دلخواه براي دندان‌ها و لثه‌ هم در اين مرحله انتخاب مي‌شود.
 6. همه اقلام به آزمايشگاه بازگردانده مي‌شود. در آزمايشگاه قالب‌ها نشانه‌گذاري و بر روي هم سوار مي‌شود و از روي آن دندان‌هاي مصنوعي آزمايشي ساخته مي‌شود و براي امتحان کردن توسط بيمار ارسال مي‌شود.
 7. همه اقلام به آزمايشگاه بازگردانده مي‌شود تا دندان‌‌هاي مصنوعي اصلي ساخته شود. دندان‌هاي مصنوعي ساخته شده بايد دوباره امتحان شود تا نقايص احتمالي آن مشخص و اصلاح شود.
 8. دندان‌هاي مصنوعي را در دهان بگذاريد و تنظيمات لازم را بر روي آن انجام دهيد. معمولاً در سه نوبت ديگر شامل ۲۴ ساعت، يک هفته و يک ماه بعد از گذاشتن دندان‌هاي مصنوعي لازم است دوباره براي معاينه آن به دندانپزشک مراجعه کنيد.

چه مدت طول می‌کشد تا من به دندان‌های مصنوعی خود عادت کنم؟


دندان‌های مصنوعی جدید ممکن است تا چند هفته یا حتی چند ماه اول کمی دردناک و آزار دهنده باشد. غذا خوردن و صحبت کردن با دندان‌های مصنوعی جدید هم ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد. ممکن است تا وقتی که عضلات گونه و زبان شما به نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در جای خود عادت کنند، احساس لقی یا شل بودن دندان‌های خود را داشته باشید. افزایش ترشح بزاق، احساس کمبود جا در دهان برای زبان و حساسیت یا سوزش بافت‌های دهان نیز از دیگر پیامدهای معمول بعد از گذاشتن دندان‌های مصنوعی هستند. اگر دندان‌های مصنوعی باعث حساسیت و رنجش دهان شما می‌شود حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان‌های مصنوعی تا چه مدت دوام دارد؟


دندان‌های مصنوعی هم به مرور زمان دچار سایش و فرسودگی می‌شود و بعد از گذشت یک دوره زمانی، نیاز به تنظیم مجدد یا ساخت مجدد دندان مصنوعی خواهید داشت. همچنین ممکن است دندان‌های مصنوعی فعلی شما مجدداً پایه‌گذاری شود، یعنی پایه جدیدی برای همین دندان‌ها ساخته شود. دقت کنید که هر چقدر شما پیرتر می‌شوید، اندازه فک و دهان شما نیز تغییر می‌کند و این تغییرات باعث لق شدن دندان‌های مصنوعی خواهد شد. در نتیجه، جویدن غذا هم برای شما سخت می‌شود و یا لثه‌هایتان آسیب می‌بیند. بنابراین شما باید حداقل سالی یک بار برای معاینه دندان‌های مصنوعی و انجام اصلاحات لازم بر روی آنها به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراقبت از دندان‌های مصنوعی


تمیز کردن دندان‌های مصنوعی

دندان‌های مصنوعی را باید حتماً تمیز نگه دارید و پلاک‌ها و ذرات غذا را به طور مرتب از روی آن تمیز کنید. زیرا اگر دندان‌های مصنوعی تمیز نشود، می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل بوی بد دهان، بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان‌ها و برفک زدن دهان شود.

دندان‌های مصنوعی را همان طور که دندان‌های طبیعی خود را تمیز می‌کردید (حداقل دو بار در روز، یعنی یک بار صبح و یک بار شب)، تمیز کنید. برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • آنها را با مسواک و خمیر دندان یا با آب و صابون بشویید تا ذرات غذا از روی آن تمیز شود.
 • دندان‌های مصنوعی خود را در داخل محلول جوشانی که با قرص‌های مخصوص تمیز کردن دندان مصنوعی تهیه می‌شود، قرار دهید تا لکه‌ها و باکتری‌های روی آن تمیز شود (برای این کار از دستورالعمل سازنده پیروی کنید).
 • دندان‌های مصنوعی خود را دوباره مانند دندان‌های معمولی مسواک بزنید (اما مراقب باشید که سطح آن را خراش ندهید).

اگر دندان‌های مصنوعی از دست شما بیفتد ممکن است شکسته شود، بنابراین سعی کنید موقع شستن و تمیز کردن دندان، آن را در یک کاسه یا ظرف پُر از آب قرار دهید و یا در زیر آن یک حوله یا پارچه نرم بگذارید.

غذا خوردن با دندان مصنوعی

وقتی که دندان مصنوعی می‌گذارید، باید تا مدتی غذاهای نرم یا دارای تکه‌های ریز بخورید و به آرامی با هر دو طرف دهان غذا را بجوید.

از جویدن آدامس و هر نوع غذای چسبنده، خشک یا بُرنده خودداری کنید.

به تدریج می‌توانید انواع دیگر غذا را هم بخورید تا نهایتاً بتوانید به طور کامل به برنامه غذایی عادی و قدیمی خود باز گردید. دقت کنید که هرگز نباید از خلال دندان استفاده کنید.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر شما دندان مصنوعی دارید (و حتی اگر دندان‌های مصنوعی شما از نوع کامل باشد) باید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دهان و دندان‌های شما را از نظر هر نوع مشکل احتمالی بررسی کند.

اگر هر یک از مشکلات زیر برای شما پیش آمد، فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • وقتی که صحبت می‌کنید، دندان‌های شما با صدای کلیک جابه‌جا می‌شود.
 • دندان‌های مصنوعی در دهان شما لیز می‌خورد و یا احساس می‌کنید که به شکل مناسبی جا نمی‌افتد.
 • با دندان‌های مصنوعی خود احساس ناراحتی می‌کنید.
 • دندان‌های مصنوعی شما به طور محسوسی فرسوده شده است.
 • علائم بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان از جمله خونریزی لثه و بوی بد دهان را مشاهده می‌کنید.

اگر دندان‌های مصنوعی فرسوده یا بد شکل در زمان مناسب تعویض نشود، می‌تواند باعث ناراحتی، زخم شدن و ایجاد عفونت در دهان شما شود و یا برای غذا خوردن و صحبت کردن شما مشکل ایجاد کند.

هزینه دندان‌های مصنوعی چقدر است؟


هزینه دندان‌های مصنوعی به نوع آن و مواد مورد استفاده برای ساخت آن بستگی دارد. برای مثال دندان‌های مصنوعی کامل گران‌تر از دندان‌های مصنوعی جزئی هستند و یا هزینه دندان‌های مصنوعی که روکشی از جنس کروم دارند، بیشتر از نوع اکریلیک آن می‌باشد.

هدف ما آن است که خدمات خود را با مناسب‌ترین هزینه دندان مصنوعی به شما عرضه کنیم. در بعضی از موارد ممکن است به دلیل بعضی بیماری‌ها یا عوارض کلینیکی خاصی که شما دارید، به خدمات بیشتری نیاز داشته باشید. در چنین مواردی دندانپزشک قبل از شروع درمان شما، خدمات لازم و هزینه آن را برايتان شرح خواهد داد.